ölümün kokusunun sindiği soykırım kampı. insanlık tarihinin utanç abidesi.
gidip görmenizi tavsiye ederim.
auscwitz'de hava hep pusludur. tıpkı korku filmlerindeki mezarlıklar gibi.
devamını gör...
kapısında "çalışmak özgürleştirir" yazan toplama kampı.

(bkz: arbeit macht frei)
devamını gör...
2.dünya savaşı'nda nazi soykırımının gerçekleştiği en büyük toplama kamplarından biri, şimdi anıt müze. polonya kraków'dan 1 saat uzaklıkta. içeride konuşmak yasak. selfie falan da çekmeyin burada zaten.
"arbeit macht frei" (çalışmak özgür kılar) yazan giriş kapısından geçince nereye geldiğinizi anlıyorsunuz.
orada bulunmuş mahkumların resimlerini, kişisel eşyalarını, kaldıkları yerleri hatta krematoryumları da görebilirsiniz.
insanın kanını donduran bir yer. gezinin bitişine doğru günbatımını gördüğümde, burada güneşin hala nasıl doğup batabildiğini içimde sorgulamıştım.

müzenin twitter sayfası da çok aktif. buradan
devamını gör...
günümüzde polonya sınırları içerisinde kalan bir insanlık mezarlığıdır ve ders alınması gereken dev bir müzedir.
devamını gör...
1940'larda hitler'in nazi ordusu tarafından insanların hapsedilip öldürüldüğü (bkz: polonya)'da bulunan toplama kampı. 1.1 milyon insanın öldürüldüğü toplama kampında hayatta kalmayı başaranlar 27 ocak 1945'te sovyet birlikleri tarafından kurtarılmıştı.
devamını gör...
ölüm meleği olarak da anılan dr. josef mengele'nin insanlık dışı deneylerine ev sahipliği yapmış olan ölüm kampı.

söz konusu zat, kampın sovyet ordusu tarafından kurtarılmasından kısa bir süre önce, içinde "çalışmalarından" elde ettiği bulguların yer aldığı bir çantayla birlikte kayıplara karışmıştır.
yıllar sonra arjantin'de olduğu saptanan mengele, 7 şubat 1979 günü, denizde yüzerken felç geçirmiş ve boğularak ölmüştür.
devamını gör...
çalışamayacak durumda olan esirler, ss subayları tarafından gaz odalarında idam edilmiştir. bazı esirlerin üzerinde tıbbi deneyler de yapılmıştır. buradan
devamını gör...
‘çalışmak özgürleştirir’ felsefesinin doğduğu yer.
devamını gör...
almanya-polonya sınırında yer alan yukarı silesia yakınında, krakow'un batısında, 3 yerleşke şeklinde kurulmuş kamptır.

auschwitz 1-2-3 şeklinde kurulan kompleks biçimdeki kamp 1943’te bağımsız kamplar haline geldi. auschwitz 1, kampların bağımsızlığından sonra bir süre idari merkez binası şeklinde kullanıldı. auschwitz 2 yani auschwitz-birkenau, polonya’nın oswiecim şehrinin birkenau kasabasında kurulan kamp, 1944’te auschwitz 1 ile tekrar birleştirildi.

görsel

görsel

auschwitz 3 ise bağımsızlığını koruyarak kurulduğu kasabanın adıyla monowitz toplama kampı adını aldı.

aslında ölümler daha kamplara dağıtılmadan trenler ile ulaşım sırasında başlıyordu. oturamayacak kadar istif şeklinde vagonlara bindirilen esirler çoğu zaman henüz kampa varamadan havasızlıktan hayatını kaybediyordu.

kampa ulaşabilenler 1. yerleşkede, çalıştırılmak üzere ayrılıyordu. çalışamayacak kadar yaşlı, zayıf, hasta olanlar sıranın soluna ayrılıp doğrudan gaz odalarına gönderilirken çalışabilecek durumda olanlar sol kollarına dövme ile yapılan bir kimlik numarasıyla kalacakları ve çalışacakları kamplara sevk ediliyordu.

soykırım sürecinde 6 milyon insanın, auschwitz’de ise 1.1’i yahudi olmak üzere 1.3’ın katledildiği söyleniyor. bu verilere göre auschwitz dönemin en büyük toplama kampı.
çok çarpıcı bulduğum detaylardan biri ise kampların bazı binalarının kamptaki mahkumlara yaptırılmış olmasıdır.

kamplardaki doğrudan idamlar: zyklon b gazı ile gaz odalarında, insanlık dışı deneylerde gerçekleştirilirken, bunun dışındaki dolaylı idamlar ise çok ağır şartlarda çalıştırılma, yetersiz beslenme, bakımsızlık ve olumsuz koşullar ile gerçekleştiriliyordu.

gaz odalarındaki katliam veya çeşitli ölümler sonrası cesetler krematoryum denen, bedenleri yakmak için kullanılan dev fırınlarda yakılıyordu. yoğunluk yaşandığı zamanlarda fırınlarda tıkanıklık/arıza görülebiliyor ve bu gibi durumlarda bazen cesetler toplu mezarlar şeklinde gömülebiliyordu.

görsel


görsel


1941 yazı ve sonbaharında, zyklon b gazı cinayet aracı olarak alman toplama kamplarında kullanılmaya başlandı. auschwitz ı'de, eylül ayında, ss subayları zyklon b gazını ilk kez toplu katliam aracı olarak test etti. bu deneylerin “başarısı” zyklon b'nin auschwitz kompleksindeki bütün gaz odalarında kullanılmasına yol açtı. ss subayları öncelikle, birkenau yakınında iki tane çiftliği gaz odası hâline getirdi. “geçici” gaz odası ı 1942'de çalıştırılmaya başlandı ve daha sonra kaldırıldı. geçici gaz odası ıı haziran 1942'den 1944 sonbaharına kadar kullanıldı. ss subayları auschwitz-birkenau kampında gaz odalarında öldürmeyi planladıkları kişi oranına göre, kamptaki tesislerin yetersiz olduğuna kanaat getirdi. 1943 yılının mart ve haziran ayları arasında dört büyük krematoryum binası inşa edildi. hepsinde şu üç bölme vardı: bir adet soyunma odası, büyük bir gaz odası ve krematoryum fırınları. ss subayları, auschwitz-birkenau kampındaki gaz odalarında öldürme işlemine kasım 1944'e kadar devam etti.


1928 romanya doğumlu bir yahudi olan helena hirsch, iki kez şans eseri gaz odasından kurtuluşunu anlatıyor:1945’te sovyetler auschwitz’e yaklaşırken naziler belgeleri yok etmeye ve binaların bazı kısımlarını yıkmaya başlamışlardı. ana ve yan kampları tahliye etmeye başlayan ss subayları birçok esiri idam ederken binlercesini de yaya şekilde şehrin batısına tahliye etti. sovyetler auschwitz’e girdiklerinde çoğu ölmek üzere olan 6.000 civarında esiri kurtardı.

1979’da nato tarafından kültür mirası listesine eklenen kamp bugün müze olarak kullanılmaktadır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"auschwitz" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.