1.
20 aralık 1915’de heybeliada’da doğan ünlü düşünür, yazar.
sanılanın aksine kendisi harp okulu mezunudur ve bir dönem subaylık da yapmıştır.
sivas’da bulunan madımak otelinde galeyana gelen dönemin yobaz halkı tarafından yakılmak istenmiş canını zor kurtarmıştır. bir çok arkadaşı, yazarlar o otelde can vermiştir.
devamını gör...
2.
madımak otelinde kendisini kurtarmaya gelen itfaiyeciler bile onu aşağı halkın arasına atmak istemiştir. polis ve asker ise sayı olarak yetersiz kalmak ile beraber olay yerine de çok geç intikal etmiştir.

bundan 2 sene sonra 6 temmuz 1995 tarihinde alaçatı’da hayata gözlerini yummuştur.
devamını gör...
3.
türk halkının %60’ı aptaldır sözünün sahibi, halkı çok iyi analiz edebilen cesur kişilik.
devamını gör...
4.
oğlu ali nesin’in izmir selçuk’da bir matematik köyü bulunmaktadır.
bu köyde bütün işler, (yemek,bulaşık,temizlik vb.) imece usulü yapılmaktadır.
devamını gör...
5.
saygı duyulması gereken, ileri görüşlü bir sanatçı / düşünürdür.
devamını gör...
6.
1994 yılında ceviz kabuğu adlı programda recep tayyip erdoğan’ın yüzüne karşı çok net ifadeler kullanmış cesur yürek.
devamını gör...
7.
fethullahçı yapılanmayı taa 90’larda gören, bu konu hakkında ciddi makaleler yayınlayan ve bütün türk halkına önemli uyarılarda bulunmuş ileri görüşlü kişilik.
devamını gör...
8.
aziz nesin denildiğinde aklıma şu sözü geliyor hep nedensiz: “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.”
devamını gör...
9.
çok bilinmeyen diğer adı mehmet nusret nesin olan aydın.
devamını gör...
10.
abi bu fetö tehlikesini niye sadece sol görmüş. bir sıkıntı var hacı.
devamını gör...
11.
aziz nesin? sorusunu duymak için nesin soyadını alan şahsiyet
devamını gör...
12.
irtica ile mücadele etmek adına, sırf genç nesillerin beynini hurafeler ile doldurmasının ve karanlık bir gelecek yetişmesinin önüne geçmek için nesin vakfını kurup kendi çapında bir mücadeleye girişip, aydınlık gençler yetiştirme gayretinde olmuş, her zaman saygı duyacağım değeri bilinmemiş yazar.
devamını gör...
13.
"yarın, öbür gün bu dinciler iktidara gelip imam hatipten yetiştirdiği talebeleri yargıç, avukat, hekim, mühendis, belediye reisi gibi devletin her koluna atayıp, en son bu talebeleri harbiyeye sokarak orduyu ele geçirip devleti her koldan kuşatacaklar. ama şu an kimse bunun farkında değil."
yıl : 1993, aziz nesin..
yönetimde olması gereken adamlar zulüm gördü boynu ezildi, boynu ezilmesi gereken insanlar ise hep yönetimde oldu bence türkiye’nin özeti budur.
devamını gör...
14.
"dunyadaki en karli ticaret din tüccarlığıdır; sermayesi yalan, müşterisi cahildir."
sözünün sahibi.
devamını gör...
15.
aldığı bazı ödüller : -
milliyet gazetesi 6. karacan armağanı birincilik ödülü
- arkın çocuk edebiyatı ikincilik ödülü
- altın palmiye ödülü
- asya-afrika yazarlar birliği ödülleri
-hiroşima vakfı ödülü
devamını gör...
16.
yaşar ne yaşar ne yaşamaz adlı muhteşem eleştiri romanının yazarı. oldukça da komiktir. okuyun efem, okuyun.
devamını gör...
çok dobra ve dürüst birisiydi. ''müslüman birisi atatürk'ü sevemez'' demiştir.
devamını gör...
bay düdük kitabının ısrarla okunmasını istediğim yazardır. ben ki nesine güleceğim yaa diye başlamıştım anıtı dikilen sinek kitabıyla. daha sonra da bay düdük'ü okudum ve gülmekten karnıma ağrılar girdi.
devamını gör...
az önce gelen kargo ile ne kadar büyük bir iş yaptığını bir kez daha minnetle ve sevgiyle hatırladığım yazar. çatalca 'da bulunan vakıf çiftliğinde okumaya hevesli ancak maddi imkanları olmayan çocuklar okutuluyor aile sıcaklığında.

aziz nesin tüm varlığını ve kitaplarından elde edilen geliri kurucusu olduğu nesin vakfı' na bağışlayarak öldükten bu kadar yıl sonra bile kimsesiz çocuklar için umut olmaya devam ediyor. bundan daha anlamlı bir iş, daha büyük bir yazar var mı edebiyat dünyasında emin değilim. sadece yaşadığı döneme değil geleceğe ve bugünümüze de ışık tutabilen gerçek bir aydın kendisi. yaşadığı toplumun gerçeklerini gören, bunları korkusuzca ortaya koyan, toplumsal kokuşmuşluğu mizah ile harmanlayan eşsiz bir yazar. gerici ve aydınlanma karşıtı çevreler tarafından şeytanlaştırılmıştır. düşüncelerini kendisini yakarak yok edebileceklerini sanmışlardır. madımak olayından çok kısa bir süre sonra ise yaşamış olduğu üzüntünün de etkisiyle vefat etmiştir.

nesin vakfı'na her yıl elimden geldiğince bağış yapmaya, kitap seti alarak destek olmaya çalışıyorum. aziz nesin' in kucağında horozla gülümsediği 2021 yılı takvimi, kitaplar, defter ve bez bir çanta yollamışlar bu yıl. inanılmaz mutlu oldum.
nesin vakfı hakkında merak edebileceğiniz bazı detaylar ise şöyle :


– nesin vakfı bir yurt değil çok çocuklu bir ailedir. çocuğun haklarını ve ihtiyaçlarını öncelik alan, çocuk odaklı bir vakıftır.
– ortalama 40 dolayında çocuğu olan bir aile.
– nesin vakfı’na çocuklar 3-11 yaş arasıda alınır. bazen kardeşleri ayırmamak için 12 yaşına da kapılarını açar.
– vakfa katılan çocuklar bir aile sıcaklığıyla kucaklanır ve sahiplenilirler. bu çocuklar kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar vakıf himayesindedirler, kendini hazır hissettiğinde yine kendi isteğiyle vakıftan ayrılırlar.
– çocuklar 7/24 vakfımızda kalırlar, akademik dönemin dışında kalan sürelerini beceriler, hobiler elde etmek, kendilerini sosyal ve kültürel olarak geliştirmek, yurt içi ve yurtdışı gezilere-kamplara katılmak ve aileleriyle hasret gidermek için kullanırlar.
– çocuklar vakıf çevresindeki devlet okullarında eğitim görürler, başarı gösteren çocuklarımızı imkanlarımız el verdiğince özel okullara burslu olarak gönderiyoruz.
– çocukların bütün ihtiyaçları vakfımız tarafından karşılanır,
– çocuklar: eğitmen, psikologlar ve bakıcı ablalar aracılığı ile; sosyal, psikolojik, fizyolojik, akademik ve kültürel olarak desteklenirler.
– ayrıca, çocukların merak ve ilgilerini geliştirebilecekleri; tarım, marangozluk, seramik, müzik, yüzme vb. atölyeler düzenlenir".
devamını gör...
inanılmaz fikirlere ve düşüncelere sahip bir kişidir kendileri. çok takdir ettiğim biridir. kitapları kesinlikle okunması gerekiyor özellikle 'bir sürgünün anıları' kitabı.
ayrıca dönemin ibb başkanı olan recep tayyip erdoğan ile çok seviyeli bir tartışması vardır. bakmanızı tavsiye ederim
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"aziz nesin" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim