bir işe başlarken, yemeğe başlarken, özel bir mekâna girerken söylenen arapça kelime.
anlamını bilmiyorum, rahman ve rahim olan allahın adıyla anlamına geliyor sanırım. her işinde allahı anmak bu olsa gerek.
devamını gör...
rahmetli büyükannem attığı her adımda besmele çekerdi. yaşlılarımız hala öyle. çok tatlı*

din/ inanç dışında aslında psikolojik olarak rahatlatıcı ve motive edici. zihne “bugün çok güzel olacak, evet başaracağız biz!” etkisi veriyor.
devamını gör...
canım babam, her işe başlarken söyler. zaten inançlı adamdır.
yaş aldıkça, ailemin sevdiğim/sevmediğim her huyunu kaptığımı görüyorum.
devamını gör...
ikramı bol, merhameti sonsuz allah'ın adıyla anlamına gelir.
devamını gör...
genellikle yaşlı amca ya da teyzelerin "bisssssssss.." diye bir tıslama sesi çıkartıp kalan kısımları içlerinden dile getirdiği, inançlı insanları bir işe başlarken manevi yönden rahatlatan arapça bir kelime.
(not: "kelime" demenin doğruluğu teyide muhtaçtır)
devamını gör...
tam yazılış şekli; "euzübillahimineşşeydanirracim bismillahirrahmanirrahim." arapça yazılışı ise;
أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ, بِسْمِ ﷲِالرَّحْمَن اارَّحِيم şeklinde yazılır. manası ise; kovulmuş şeytanın şerrinden allah'a sığınırım. rahman ve rahim olan allah'ın adıyla. (müslümanların bir eylemi uygularken kullandıkları dini söylem.)
devamını gör...
her işin başlangıç kelimesi
devamını gör...
inanlar için manası büyük olan..
devamını gör...
arap alfabesi ile yazıyorsunuz ama ya küfür ediliyorsa kim nereden bilecek . moderasyona arapça bilen eleman mı alalım .
devamını gör...
sihirli anahtar.
devamını gör...
işe güce bereket katan, onsuz olmayan, yaratıcıyı yanımızda hissettiren, huzur dolu söz.
devamını gör...
her türlü hayrın başı.
devamını gör...
müslümanların bir işe başlamadan önce kullandıkları ‘esirgeyen ve bağışlayan allah’ın adıyla’ anlamına gelen söz.
rahman: esirgeyen
rahim: bağışlayan.
devamını gör...
bir işe başlamadan önce söylenirse insanın gücüne güç katacağına inandığım söz.
devamını gör...
başım ne zaman sıkışsa başvurduğum söz. içimden defalarca kez söylerim. kullardan çok bir medet ummamayı öğrendim. bu yüzden allah'a sığınmanın anlamı büyük bende.
devamını gör...
esirgeyen ve bağışlayan allah'ın adıyla. ne muhteşem bir kelime.
devamını gör...
bir dua;
rahman ve rahim olan allah'ın adıyla” anlamına gelir.


sözlükte “merhamet etmek, severek ve acıyarak korumak” anlamındaki rahmet (ruhm, merhamet) kökünden türeyen rahmân kelimesi “şefkat ve merhamet eden, acıyan” demektir. kelimenin kök mânasında “yufka yürekli olmak, acımak, birinin üzüntüsüne ortak olmak” gibi beşerî-duygusal unsurlar bulunduğundan allah’a nisbet edildiğinde “sonsuz merhametiyle lutuf ve ihsanda bulunan” şeklinde anlam verilmiştir (râgıb el-isfahânî, el-müfredât, “rḥm” md.; ibnü’l-esîr, en-nihâye, “rḥm” md.; lisânü’l-ʿarab, “rḥm” md.). bazı lugat âlimleri rahmân kelimesinin ibrânîce olduğunu ileri sürmüş, ayrıca câhiliye döneminde tevhid inancı çerçevesinde kullanılmasının yahudiliğin etkisini gösterdiği iddia edilmiştir (cevâd ali, vı, 31, 37-41; yıldırım, sy. 4 [1980], s. 25-29, 33-40). fakat âlimlerin büyük çoğunluğu birinci iddiayı reddetmiş, rahîm gibi rahmânın da “rahmet” kökünden türediğini belirtmiştir (meselâ bk. fahreddin er-râzî, s. 164-166). arapça ile ibrânîce arasındaki yakınlık ise bilinen bir husustur. kelimenin câhiliye döneminde tevhid inancı çerçevesinde kullanılmasını ise tabii görmelidir, çünkü bütün ilâhî dinler tevhid ilkesinde birleşmiştir.
devamını gör...
her başlangıcı huzurlu kılan sözcük.
devamını gör...
bu kelimeyi söylemek senin sıkıntılı bir işinin kesin başarıyla sonuçlanmasını sağlamaz, ama daha az sıkıntıyla atlatmana kesinlikle faydası olur diye inanmaktayım.
devamını gör...
şimşek çaktığında ilk akla gelen kelimedir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bismillahirrahmanirrahim" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim