1.
güney amerika orijinli meyve.
devamını gör...
2.
yanına yakışmayan şey azdır.
devamını gör...
biber ve patlıcan üçlemesiyle barış manço'nun şarkılarına konuk olan , sebze olarak bilinen kırmızı meyve.
devamını gör...
tazesinin kokusuna bittiğim meyve..evet meyveymis..asamıyorum bunu
devamını gör...
enn sevdiğim şeylerden biridir ve tarif ise kesindir. köyden geldiği kesin olan minik domateslerimizi orta küçük bi aralıkta doğrayıp zeytinyağı ve nar ekşisi göletinde birer yemek kaşığı nane,kekik,pul biber ve tuz ekleyerek karıştıralım. ekşiye olan bağımlığınıza bağlı olarak limon da ilave edebilirken ilgili tarifi kaşıkla yemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
elma gibi yiyenlere çok özendiğim meyve demem gerekiyor ama diyemiyorum yiyecek o yiyecek.
devamını gör...
ege bölgesinde domat da denir. yaz dönemi için istanbul başta olmak üzere tüm marmara bölgesinde çanakkale domatesi etiketli ürünler tezgahta yerini alırken, ankara'da muadili olan ayaş domatesi tezgahlarda yerini alır.
devamını gör...
egede, kesince kokusunu tarlanın öbür ucundan duyuluyorsa organik, duyulmazsa gdo'lu olduğuna inanılan kırmızı renkte, izmircesi domat olan bitkisel yiyecektir.
devamını gör...
güzel bir sebze. ama meyve de olabilir tam emin değilim.
devamını gör...
ilk keşfedileni sarı renktedir, hatta italyanlar tarafından "altın elma" olarak adlandırılır. daha sonra kırmızısı çıkar ancak renginden dolayı dışlanır, ön yargıyla yaklaşılır ve zehirlidir sanılarak tercih edilmez. tartışmasız en lezzetlisi çeri(bkz: cherry) domatestir.
devamını gör...
kırmızı ve çok güzel.

çoğunluğu kırmızı eyvallah ama akla gelen ilk tanımı, kırmızı!
sonra çocuk yılları, henüz gdo'su çıkmamış ekmeğin arasında tuz katkılı yaz katığı.

bizim oralarda adı domat, kendi bereket.
devamını gör...
(bkz: migros) marketlerde bir dönem, aşağıda gördüğünüz şekilde satışa sunulmuş bitki.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
bu fotoğrafı buraya eklediğim için konuyla ilgili marketin yaptığı açıklamayı da ekleyeyim;
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
züğürt ağa filmindeki efsanevi repliğe konu olan meyveciktir. *
devamını gör...
tarihte önce zehirli sanılarak yanına yaklaşılmamış. bugün ise bütün dünyada mutfakların, sofraların kralı olmuş içi dışı bir güzellik.
mutfağımıza sonradan dahil olmuş olsa da bütün lezzetlerin envanterinde imzası var. lezzet dışında yararları da saymakla bitmiyor. önceleri zehirli diye korkar avrupalılar. ilk benimseyenler de italyanlar olmuştur. italyanlar, domatesi ilk başta merhem niyetine vücutlarına sürerler. ilk lezzetinin farkına varan da floransalı bir aşçı olmuştur. avrupa'da yetiştirilmiş ilk küçük sarı renkli domateslerden dolayı da ismi italyanlar tarafından altın elma , fransızlar tarafından da aşk elması ismi konulmuştur.
domates konserve, salça, ketçap, turşu, domates suyu gibi çok kullanım alanlarına sahip. eskiden kışın bulunmaz, çok gerekli olursa da antalya bölgesinde seralarda yetişen domatesler turfanda olarak imdada yetişirdi. genleriyle oynandı ve şimdi her çeşit domates, yılın her mevsimi bulunuyor. çoğumuz bilmez soğukta yetişsin diye atlantik cinsi somon balığı geni domatese aktarılmıştır.
yazın artı 40 derece sıcaklığa dayanmasını bilir. küçücük bir dal, üzerinde kocaman bir domates büyütür.
devamını gör...
yaprakları müthiş kokan sarı çiçekli bitkiden yetişir. tarihine bakarsak ilk olarak çiçek olarak yetiştiriliyor ve meyvesi zehirli olduğu düşünülüyormuş ta ki yenildiğini keşfedene kadar...
ayrıca tür ve çeşitlerinin meraklıları için belgeseli var.
devamını gör...
canı çektiği için değil, evde olması gerekenler arasında olduğu için yöneldi ihtiyar adam domates reyonuna, markette kalan az sayıda kişiden biriydi. lambaların o parlak ve aldatıcı ışıklarının altındaki 7 çeşit domatese baktı, baktı. aralarından eski tadını alabileceğini umduğu bir çeşidine doğru yöneldi, eline bir tane alıp kokladı, yerine koydu, çocukluk gibi kokmasını umduğu bir başkasını kokladı. reyondaki tüm domatesler gibi bol renkli, hiç kokusuz ve olağan sıradanlıktaydı elindeki genetik harikası kırmızılık, söylendi. almadı hiçbir şey, yarı dolu sepetini de oracıkta yere bıraktı, dışarı çıktı, o bilmese bile arkasından bakan ve olayı fark eden market görevlisi gülümsedi, "bravo sana ihtiyar" diye mutlu oldu, yerine geri dönerken küçük de olsa bir isyanın tanığı olduğu için mutluydu.
devamını gör...
türkiye de bir çok çeşidi vardır. mesela çanakkale domatesinden salça olur, eti bol suyu azdır. maniye domates, kahvaltıya salataya güzel gider. ayaş, pembe, tarla, salkım. bunlardan bir kaçı. çeri domatesi de saksı da balkona diktin mi kışa kadar yersin miiss.
devamını gör...
-yüksek oranda potasyum, organik asitler, a ve c vitaminleri bakımından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
-domates likopen açısından zengindir, fakat taze domatesin bir miktar yağ ile pişirilmesi, likopenin vücut tarafından daha kolay alınmasını sağlar. işlem sırasında uygulanan farklı sıcaklıklarda likopenin kimyasal formu değişir, vücut tarafından daha kolay alınır. salça,sos,ketçap,meyve suyu gibi domates ürünlerindeki likopen bu duruma örnektir.
devamını gör...
sade yenmekten ziyade bir şeylerin içine katılınca lezzetini veren sebzedir (meyve?). doğru mu yapıyorum bilmem ama domates seçerken hep en kokulularını almaya özen gösteririm. iyidir, hoştur da içinden kurt çıkıyor ya.
devamını gör...
yaz mevsiminde kahvaltımı güzelleştirendir. zeytinyağı, kekik, pul biber ve kızarmış ekmekle...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"domates" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim