elma bir metafor bence, yoksa kilosu 5 lira olan bir meyve yüzünden niye peygamber kovsun?
devamını gör...
(bkz: elma sevmiyorum ben zaten)
devamını gör...
sen beni cennetti terk edecek seviyeye getir sonra git yeni karın yüzünden elma ile kovul. adalet işte.
devamını gör...
harbiden ilginç durumdur. başa gelmeyen bilemez ön yargılı davranmayın empati kurun zor bir durum olmalı.
devamını gör...
pek mantıklı değil.
oyun hamurundan yarattığınız varlıklara hata yaptı diye kızmaya hakkınız var mı?
devamını gör...
elmayı yemek, insanın diğer canlılardan farklı olarak düşünme, yeni şeyler icat etme, birşeyleri değiştirebilme bilincine sahip olduğunu fark etmesi,
bu yüzden cennetten kovulması ise, madem bu bilince sahip oldun, bakalım dünyayı ne hale getireceksin, imarmı edeceksin, yoksa berbatmı edeceksin denilerek imtihana tabi olması.
devamını gör...
elmadan kast edilen şeyin gerçeğinin "seks" olması durumu. elma orada bir metafordur.
devamını gör...
kilosu 3-5 lira olan bir şey yüzünden kovulmak... işte hayatın anlamı sana. ister metafor de ister başka bir şey.
devamını gör...
elma günah imgesidir. sümer ve altay mitolojilerinde ağaç olarak simgelenmiştir.
devamını gör...
elma değerli bir meyvedir, iyi ya da kötü yönde yeniliği, değişimi simgeleyebilmektedir. mitolojide anlatılan hikayelerde geçer. newton'un kafasına elma düşmesiyle yer çekimi keşfedilmiştir, insanlık için bir ödüldür. cadının verdiği parlak kırmızı elmayı yiyen pambık pirenses bayılmış ama sonrasında hayatının aşkıyla tanışmıştır; ayvayı yemekle eşdeğerdir. bir de adem elması var ama onların bunlarla ilgisi yok.
devamını gör...
okurken insanı derin düşüncelere iten bir hikayedir, tabi ki öyle değil okurken gülmenize vesile olan hikayedir. bu hikayeye göre biz yani insanlar, bu yüzden dünyadayız.
devamını gör...
akla mirkelamı getirir. elma değil bu yediğimiz galiba ayvaaaa.
devamını gör...
böyle bir şey olabilir mi ya.
devamını gör...
dinlerin mantığını anlatan olaydır. semavi dinlerde mantık aranmaz, tanrının istediğini yapmazsan cezalandırılırsın. tanrının kilosunu 5 tl’den aldığımız elmaya ihtiyacı mı var? tabii ki yok. semavi dinlerin tanrısının yapmamızı istediği ibadetler de bir o kadar sembolik. bu sembolik şeyleri yapmıyoruz diye islama göre sonsuza kadar cehennemde yanacak olmamız ise tam bir saçmalık.
devamını gör...
elma nerede geçiyor?
kuran, incil ve tevrat'ı bizzat hıfzetmiş biri olarak soruyorum, hem bilmeyenler de öğrenmiş olur.
şu cahiller; bari beyinlerinin bazı fakülterini kullanabilseler.. keşke
devamını gör...
mesele meyve değil ki.
mesele yasağa itaat. önünde kesin olarak sorgulanılmayacak bir emir bir yasak var. hz. adem bu yasağa itaat etmediği için, nefsine uyduğu için kovuluyo.

*bir de benim de bildiğim kadarıyla kutsal kitaplarda elma olarak değil de yasak meyve olarak geçiyo.
devamını gör...
onun asli, tanrı tarafından insanlığa komplo yapılmasıdır. tuzak kuranların en büyüğüdür o diyor kuran'da.
devamını gör...
elma tamamen insanlığın söylemiş olduğu bir şey. kutsal kitaplarda yasak meyve olarak geçer ve öyledir.

yasak meyve yalnızca bir metafordur, günah sembolüdür. tanrı adem'e "yaklaşma" demiştir, adem onu dinlememiştir. kovulma bu şekilde gerçekleşir.
devamını gör...
cennetten kovulan insan akla şeytanın haklı olabileceği düşüncesini getiriyor gerçekten.

sonuçta "ben ateşten yaratıldım bu çamurlardan üstünüm" demiştir ve baktığımızda bu çamurdan yapılma insanlar daha ilk yüzyıllar dolmadan kovuldular cennetten. bu durumda; adam haklı beyler demeden duramıyorum.
devamını gör...
apple'ın simgesi boşuna mı ısırık alınmış bir adet elma? hala yüce yaradanı inkar eden kardeşlerimi görüyorum üzülüyorum. fakat bir elma için de cennetten kovulma meselesinde allaha çok kırgınım yalan yok. düşünsene zirai ilaç yok, toprak işlenmemiş, hava kirliliği yok ve muhtemelen cennette böcek bile yoktur. organik olup kurtsuz olan bir elmaya kim hayır diyebilir ki? dalındayken bile esen hafif ılık bir rüzgar ile kokusu benim ayaklarımı yerden keser şahsen. edımmmm seni o kadar iyi anlıyorum ki!
''biz sana adam olmazsın demedik, biz sana kurallara riayet edemezsin'' diyerek kovuldu sanırım edım. fakat dünyaya geliş şeklini hep merak ederim, o ısırık ağza alınınca mı ışınlandı dünyaya yoksa hazmettikten sonra mı? hem nasıl düştü, arif gibi halıya sarılı mı? yoksa bir anda tepetaklak atmosferin üzerindeki katmanlardan mı? sanırım yüksekten düşmüş olması daha muhtemeldir. malum kaval kemiğini müzik yapmak için çıkarmamıştır, yüksekten düşünce o kemiğin kırılması, çıkması ve hatta parçalanması mantıklı geldi bak şimdi. havva da o kaval kemiğinin parçalarından oluşmuş. tamam tamam parçalar yerine oturdu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"elma yüzünden cennetten kovulmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim