1.
insanların uzuvlarını veya bazı eşyaları cinsel olarak çekici bulma eğilimi.
devamını gör...
hayal gücünün cinsellikle buluştuğu yer. benim gibi birden fazlasına sahipseniz ve mükemmelliyetçiyseniz işiniz zor.
devamını gör...
kaba mana ile tapma, tapınmadır.
devamını gör...
cansız bir nesnenin kendi başına cinsel bir arzu uyandırması durumudur. örneğin kadın külotu bir kişi için tek olarak cinsel arzuyu uyandırıyorsa, bu kişi kadın külotu fetişistidir.
ancak bir erkek; kadın külotu/kıyafeti giyen erkek bir heteroseksül gördüğünde cinsel uyarılma yaşıyorsa, bu kişi kadın külotu fetişi değil, transvestik fetiştir.
devamını gör...
sadece cansız bir nesneye karşı duyulan değil, kadın vücudundaki herhangi bir bölgeye de (örneğin, ayak fetişizmi) duyulan cinsel arzu, ilgidir. ki ben de bu yazıda sanırım en fazla görülen fetişizm türü olan ayak fetişizmini ele alacağım.

sahip olanlar nasıl bir şey olduğunu zaten yaşayarak biliyorlar ancak sahip olmayanlar, dolayısıyla nasıl bir şey olduğunu bilmeyenler, bu konu üzerinde yalan yanlış birçok şey düşünüyor. mesela konuya uzak birisi ayak fetişizmi ile ilgili olarak, "ıyyy bir insanın yere bastığı, bütün gün çorabın ve ayakkabının içinde kalan ayağına nasıl ilgi duyulabilir?" diye düşünebiliyor. ya da bir başkası bunu sapıklık olarak düşünebiliyor. elbette her şeyde olduğu gibi bunun da dozunu aşmak, işi sapkınlık noktasına taşıyabilir o ayrı ama işin cılkını çıkarmadıkça bunun sapıklıkla bir ilgisi yoktur.

ayrıca ayak fetişizmine sahip olmak demek, yeter ki kadın ayağı olsun da, nasıl olursa olsun demek değildir. her ayak fetişisti farklı bir tür ayaktan hoşlanır. kimisi kemikli ayaklardan, kimisi uzun parmaklı ayaklardan, kimisi büyük, kimisi küçük ayaklardan, kimisi kemikleri görünmeyen ayaklardan hoşlanır.

ayrıca ayak fetişisti olan erkekler, kadınların ayakları ile ilgili şeylere de ilgi duyar. dolayısıyla çorap ve ayakkabılara da ilgi duyarlar.

bazı ünlülerin de ayak fetişisti olduğu bilinir. sanırım dünyadaki en ünlü ayak fetişisti quentin tarantino'dur. wikipedia'da yazan bilgiye göre hemen her filminde kadın ayağı sahnelerine yakın çekim yapmaktadır.
devamını gör...
heykelcik gibi yapay, cansız bir nesnenin doğaüstü olduğuna ve doğaüstü bir gücü olduğuna inanmak. bu tip nesnelere fetiş denir. ilk portekizliler batı afrikalıların dini uygulamalarında kullanılan nesneleri kastederek fetiş demişlerdir. bazıları fetişizmin, animizm'in farklı bir türü olduğunu söyler. bazı görüşlere göre, hristiyanlıkta kitab-ı mukaddes ile haç, islam dininde de hacerül esved ile kuran bu dine inanan kişiler tarafından fetişleştirilmiştir. fakat ben kitab-ı mukaddes, kuran ve hacerül esved'in fetişleştirildiği görüşüne karşı çıkıyorum ama haçın fetişleştirildiği görüşünü kabul ediyorum.

eskiden afrika dini için kullanılan bu kavram, günümüzde, afrika dinindeki "yüce varlık inancı" gibi inançlar nedeniyle afrika dini için kullanılmamaktadır. fetişler kutsallaştırıldığı gibi hatta onlara tapılır. fetiş aslında sadece cansız bir heykel değil, bazen bir taş, bazen bir bitki, hatta bazen bir hayvan bile olabilmektedir. aslında "fetişizm" demek, fetişleri kutsal sayanların dinî eylemleri toplusudur. insanlar fetişlerin uğur getirdiğine inanır ve muska olarak taşır. muskalar günümüzde hem müslümanlar, hem zenginler hatta bazen ateistler tarafından(öylesine de olsa) kullanılmaktadır. bu muskalar haç işaretli kolyeler, cevşen, kutsal kabul edilen dualar, nazar boncukları gibi şeylerdir. uğur taşları, uğur yüzükleri, uğur kolyeleri gibi şeyler de uğurluk olarak kullanılmaktadır.

bunlar hepsi birer fetiştir. görüldüğü üzere, insanımızda fetişizmin izleri oldukça fazladır.
devamını gör...
totemist ilkel sahra altı afrikası kabilelerinde ve kolomb öncesi amazon kabilelerinde sıkça görebileceğiniz primitif inanç türüdür.

yaa siz burada 38 numara, taraksız, bordo ojeli ayak bekliyordunuz değil mi ? kültürlenin lan vre köftehorlar... fetiş sadece alman fetiş porno kanallarında ya da pornhubda gördüğünüz türden bir şey değil. slkdjgfhslkjg
devamını gör...
fetişizm dediğimiz şey cansız bir nesnenin veya vücudun ( cinsel olmayan ) bazı organlarının kişi için tahrik edici olarak algılanmasıdır.

artık tüm gün boyunca bu nesneler ve organlar düşünülmeye başlandıysa, kişinin kendisi için veya partneri için fetişizm artık bir sıkıntı yaratmaya ve ilişkiler bozulmaya başladıysa ve en önemlisi de fetişler olmadan cinsel uyarım veya cinsel haz artık sağlanamıyorsa fetişizm tanısı konulur.
herkesin hayatında bir şekilde fetiş objeler var olabilir, bu eğlenceli gelebilir ama obje artık bir bağımlılığa dönüştüyse o zaman tehlikeli bir hal alır ve fetişizmden bahsedebiliriz.
devamını gör...
kişilerin akıllarında bir yerlerde olan bu duygularını paylaşmaya çekinen dürtüdur.
devamını gör...
genellikle bdsm bağlamında olduğu düşünülen ve daha çok erkeklerde görülen ve cinsel sapkınlıklar arasında yer alan bir durum.

erkek bağlamından düşünürsek, kişi, kadını bir bütün olarak kabul etmiyor ve onu parçalara ayrılıyor. kadın, onun için tek başına bir tahrik unsuru olmuyor, ancak, örneğin sadece ayağı bir tahrik unsuru olabiliyor.* ayağını görmezse, erkek kişisi hiçbir şekilde tahrik olmaz. durum ciddi boyutlara ulaşırsa uzmandan* destek almakta fayda vardır.
devamını gör...
cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan hastalık. şimdilerde hastalık olmaktan öte biraz sapkınlık/sapıklık olarak görülmekte. ama gerçek fetişizm hastası olan kişi fetiş olduğu şey olmadan cinsel doyuma ulaşamaz. şimdilerdeki sapkınlar/sapıklar ise cinsel hazzı arttırmak amacıyla bu tarz yollara başvuruyorlar. farklı şeylerdir.
devamını gör...
cinsellikte fetişizm, sanıldığının aksine alışılmadık bir organa veyahut şeye cinsel alâka duymak demek değildir. fetişizm; bir alışılmadık organ veyahut şey olmadan ejaküle olamama, cinsel hazza ulaşamama hâlidir. yani bir erkeğin kadın ayaklarından hoşlanıyor olması onu ayak fetişisti yapmaz, cinselliğinde kadın ayaklarına takıntılı olması ve bu cinsel objeler olmadan orgazma ulaşamaması onu ayak fetişisti yapar. fetişizm, dillere pelesenk olmasına rağmen nadir rastlanan bir durumdur.
devamını gör...
melanie klein'ın meşhur nesne ilişkileri kuramı dahilinde açıklanabilir.
devamını gör...
kendi kendini onaylamanın (kendini onaylamak ile karıştırlmamalı) davranışa dönüşmüş hali.

çoğu insan sapıklık olup olmadığını merak eder. sapıklık değildir.

sapıklık gereksiz ya da onaylanmayan düşünce / davranış kalıbı demek değildir.
sapıklık olağandışılıktır. (extrem ile karıştırılmaması) olağan dışı olan (genel olarak ya da kısmı açıdan) beklenmedik olan, sıradışı olan, faydasız olan, zararlı olan, suç olan, günah olan değildir.
sapıklık bir zihniyet, bir bakış açısı, bir tatmin gereci, bir düşün/düşüncenin kendisi değildir.
sapıklık beynin bazı ürünlerini amorf olarak bile üretememesidir. gerçekte bir üretim sürecinin yaşananamadığı zihin ve/veya zihniyet hiçbir şeye ait olmayan şeyler koyar ortaya. nörolojik ve/veya psikolojik açıdan hasta olan insanların, tek açıklanabilecek tarafı normal olmayışının nedenleri olabilecek davranışlarının oluşum sürecine sapıklık denir.
sapkınlık sosyo-psikolojik / ekonomi politik bir davranış şeklinin halk arasında kullanılan tabiridir. her sapkın davranış sapıklıktan ileri gelmez.

fetiş ve fetişizm sapıklık değildir. bu tanım da hiçbir şeyin savunusu değildir.
devamını gör...
çorap ile bu duruma katılım sağlamış bulunuyorum.
devamını gör...
tanımı tek yönlü düşünmeyin.
mesela bende ;
gitar fetisizmi var.
bakış açınızı değiştirin.
açık ufkunuza selam olsun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"fetişizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim