1.
kötü şeylerden arınınca ortaya çıkan berraklık hâli
devamını gör...
2.
insanın yaşadığı iç rahatlık duygusu
devamını gör...
3.
uzun zamandır hissetmediğim hâl.
devamını gör...
bunca yorgunluğun içindeki tek sığınak. bazen evinde, bazen sevdiğinde, bazen bir fincan kahvende bulabilirsin. yeter ki aramayı bil. işin sırrı vazgeçmemekte sanırım.
devamını gör...
bazen küçük bir çocuğun gözlerinde beliren mutluluğa şahit olmaktır. bir de bu mutlulukta sizinde payınız varsa çok daha başka oluyor.
devamını gör...
beni terk etmiş olan duygu. pişmanlık duyan insanın huzur bulması çok zor zaten. hayattaki en kıymetli şeylerden birisidir.
devamını gör...
mesele huzursa iç dışa her zaman daha baskındır. çünkü huzur içten gelen bir duygudur. o iç huzuru kaybetmek pek kolay olmadığı gibi kaybettikten sonra tekrar sağlayabilmekte çok kolay değildir. huzur/suzluk duygularımız arasında sürekliliği en uzun, derinliği en fazla olan. belki bir ikincisi acı. mutluluk, üzüntü, öfke öyle değiller mesela. onlar hep üst perdeden, coşkulu ve geçiciliği daha hızlı.

huzur, eksiği gediği zamana bırakabilip iyi hissedebilmektir. gün içinde stres kaçınılmaz olsa da gece başını yastığa koyduğunda o iç rahatlığıyla uykuya dalabilmektir.
devamını gör...
son zamanlarda pek bulunamayan bir hissiyat
devamını gör...
tasadan uzak, sükunette olma modu.
devamını gör...
insanın olduğu hiçbir yerde huzur yoktur. yalnızsanız bile kendi kendinize huzursuz olacak bir şey bulursunuz.
devamını gör...
ülkemiz insanının elde edemediği şey. 40 sene çalışıp emekli oluyorlar yine huzur yok. hükümet sağ olsun.
devamını gör...
bir yerde okumuştum.
şöyle düşündüğümde; huzur, arayıpta bulamadığımız şarkılar gibi, tam da böyle bir şey olsa gerek...

huzur;
"belki de dünyayı ona doğduğumuz saflıkta terk etmektir..."
devamını gör...
son günlerde içimde yoğun miktarda bulunandır.

derslerim başladı, onlarla ilgileniyorum. yürüyüşe çıkıyorum, kitap okumaya daha sıkı sarıldım, pandemi döneminde özellikle birkaç arkadaşım ile diğer arkadaşlarım arasındaki fark çok açıldı, gerçekten kiminle konuşmayı sevdiğimi, kimi dost görüp kimi gereksiz bulduğumu daha iyi anladım. her şey yolunda yani şu an. kendi halinde işinde gücünde takılmanın ve yalnızca çok sevdiğin arkadaşlarınla sohbet etmenin verdiği huzuru ancak norveç vatandaşlığı alırsam yaşayabilirim herhalde.

ek 1: bir de ders tempomu arttırır bunun yanında yabancı dile de yaslanırsam herhalde ruhani huzura kavuşup dünyevi işlerden elimi ayağımı çeker ve akademik keşişliğe vururum kendimi.
devamını gör...
normalde kendini hiç sevdirmeyen kedimin, uyku halinden faydalanıp onu bi güzel sevince hissettiğimdir.
devamını gör...
fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlığın geldiği andır huzur. bazen kedinin, köpeğin başını okşamaktır. bazen evladınızla vakit geçirmek, oyun oynamaktır. bazen kendiniz için çikolatalı kek yapmaktır.* huzur, çoğu zengin insanın sahip olduğu ama asla sahip olamayacağı şeydir. asla satın alınamaz. allahın bazı kullarına bir lütfudur.
devamını gör...
nedirden ziyade nerdedir diye aradığım kavram. insan doğanın bir lütfu aynı zamanda doğanın bir varlık beklentisidir. doğanın içindedir huzur. bazen güneşin vurduğu mavi gözlerindeki deniz gibi, bazen kirpiklerindeki dallar, bazen solgun dağlar gibi yanaklarındadır. biraz da duygusal...
devamını gör...
sevilmek
devamını gör...
bir köy evi; sıcacık sessiz sakin...
devamını gör...
hudur kökenli arapça söz.

hazır olmak ve var olmak anlamlarına geliyor.

insanın en muteber duygularından birisi.

paradoks 1: yerleşik yaşama geçmek de bu kökle sağlanıyor, yerleşik yaşamla tarihi ilerletmeye başladık ve doğaya yabancılaşmamız da bununla koşut ilerledi.

paradoks 2: var olmamız eksikliğin kaynağıyken yine tamamlanmayı da ondan yola çıkıp tamamlamamız gerekiyor.

bi de kitabı var bunun, kader filminin ve dolayısıyla stalker filminin de taslağı gibi. aşktaki yoksunluk ile insanın anlam arayışı ve güdüsel iz sürüşü hep birbirine bağlanmış ki tasavvufun temel numarası da budur. ilginç gerçekten.

kitabın sosyolojik tespitlerini ise her tc vatandaşının okuması lazım.
devamını gör...
anne dizine yatıp saç okşatmak.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"huzur" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim