1.
türk tarih profesördür. yaşayan en büyük türk tarihçimiz, tarihçilerin babası (bkz: halil inalcık)'ın öğrencisidir. tarih içerikli bir çok eser kazandırmıştır. tüm bilgi birikimini ve tecrübesini aktarmak için içlerinden en önem verdiği (bkz: gazi mustafa kemal atatürk) kitabını 70li yaşlarının sonuna saklamıştır. kendisi adeta bir ilim bilim şelalesidir.
devamını gör...
2.
anlık olarak ilber ortaylı gibi çayımı yudumlarken sınav haftamı nasıl atlatacagimi sorguluyorum
devamını gör...
3.
kitabını aldım yakında okuyacağım
devamını gör...
4.
bilgisine ve zekasına saygı duyduğum kişi.
ama kitaplarını saraya bağışlamasaydı iyiydi, odtü dururken. neyse her türlü seviyoruz seni ilber hocam.
devamını gör...
5.
müthiş bir hayat görüşünü olduğunu okudum kitaplarında gördüğüm ve kendime örnek aldığım, hayran olduğum kişi. allah uzun ömürler versin de daha çok görelim kendisini
devamını gör...
6.
halil inalcık gibi eşsiz ve kıymetli bir tarihçimiz ki bence böylesininin tekrar gelmesi ülkemiz için uzuuun yıllar alır
devamını gör...
7.
uyuyamadığım akşamlar youtube'dan herhangi bir videosunu açarak ses tonu ile uyumaktan keyif aldığım tarihçi yazar.
devamını gör...
8.
gece programlarının ona göre olmadığını düşündüğüm değerli tarihçi
devamını gör...
tarihçi yazar.
türkiyedeki en iyi 3 tarihçiden biridir. ilki halil inalcık ikincisi yine halil inalcık üçüncüsü ise ilber ortaylıdır.
devamını gör...
10.
sosyal medyadaki başarılı bir algı yönetimi sonunda, cehalet konusu ile anılmaya başlanan tarihçi amcamız.
devamını gör...
11.
türkiye'nin sevdiğimiz, saydığımız sayılı tarihçilerindendir ama bazen ego konusunda ritchie blackmore ile yarışmaktadır üstad : )
devamını gör...
12.
çok iyi bir tarihçi ancak hayatına baktığımızda oldukça iyi şartlarda yaşamış ve bir ömür nasıl yaşanır kitabını okuduğumda anladım ki gerçekten "coğrafya kaderdir"
devamını gör...
13.
şahsi kanaatim yaşayan en iyi tarihçidir.
devamını gör...
14.
o kadar bilgiye rağmen boşvermiş bir adam.

ülkede eğitimde daha etkin rol alabilir.
devamını gör...
15.
"inanılmaz tatlı bir adam yea" diyemeyeceğim tabii ama çok değer verdiğimi, hemen her konuda (tarih ve entelektüellik bâbında) bir fikrinin, hem de elle tutulur derecede doğru bilgiler içeren bir fikrinin olmasından ötürü çok sevdiğimi söyleyebilirim.

halk dilinde de konuşabilen az sayıda entelektüellerimizden biri ortaylı.
devamını gör...
16.
eskiden saygı duyardım ama fethullah gülen a. k. a fetö ile saatlerce görüşmesi beni soğuttu.

(bkz: also known as)
devamını gör...
17.
sadece aşırı bilgi yüklemesinden error vermeyecek azınlığın dinlediği tarihçi.
devamını gör...
18.
kemalistlerin veya ulusalcıların, her sözünün doğruluğuna hiç sorgulamadan iman ettiği, hocası. herkesin bir hocası var bu ülkede: cübbeli ahmet hoca, nihat hatipoğlu, alparslan kuytul hocaefendi, fethullah gülen hocaefendi, caner taslaman, celal şengör, ilber ortaylı... seç beğen müridi ol!

kendisi; bu toplumun yüksek tahsil görmüş kesiminin bile çoğunlukla bilgi ile ilişki kurmakta ve bilgiye ulaşma yolunda özgürce, cesurca, sorgulayarak, fikri hür bir şekilde ve gerektiğinde otoritelere meydan okuyup kendi epistemolojik serüvenini yaşayarak kendi zihinsel dünyasını inşa etmekten korkan entelektüel eziklerden müteşekkil bir zavallılar güruhu olduğunun acı bir biçimde ortaya çıkmasına vesile olmuştur. mesela bu kesim; aynen bazı müslümanların bazı "hocaefendi"lerin çok büyük alim olduğuna kanaat getirmeye hazır oldukları gibi, ilber ortaylı'nın çok büyük tarihçi olduğuna inanmaya hazırdır. düşman oldukları dini cemaatlerdeki davranışlara o kadar benzemektedir ki bu seküler/laisist (!) arkadaşların tavırları: misal, kendini ve "hoca"nın hitap ettiği topluluğu aşağılamak (kendini ve "hoca"nın dışındaki herkesi cahil saymak gibi: hoca allameicihandır, hitap ettikleri çomar). bu o kadar ironik bir durum ki..!

neden büyük tarihçidir ilber ortaylı ben bilmiyorum. birkaç kitabını okudum, kendisi ile hemfikir olduğum birçok konu var... ama tüm bunlar onun büyük bir tarihçi olduğunu düşünmem için yeterli değil. tarih alanında çok bilgili olmak ve çok dil bilmek büyük bir tarihçi olmak için yeterli değil, fiziği çok iyi bilmenin ve birçok matematiksel yöntemi kullanabilmenin büyük bir fizikçi olmak için yetmemesi gibi. örneğin bugün ben erwin schrödinger'in bildiği kadar fizik biliyor ve onun kadar matematiğe hakim olabilirim ama bu beni onun kadar büyük bir fizikçi yapmaz. albert einstein'ın dediği gibi; muhayyile bilgiden daha önemlidir; yani, ne ürettiğin veya yaratıcılığın ne bildiğinden daha önemlidir (hele ki internet çağında yaşadığımızı düşünürsek..: google sayesinde artık herkes allameicihan olabilir).

tarihle ilgili ne gibi yeni malumata ulaşmamızı sağlamıştır bilmiyorum. bu nedenle kendisi benim için kullandığı zengin türkçe ile bana örnek olan, çok lisan bilen ve geniş spektrumlu bir tarih bilgisine sahip olan bir tarihçidir.

mustafa kemal atatürk'ün dediği gibi; hayatta en hakiki mürşit ilimdir, ulema değil. bilim tüm insanlığın ortak malıdır, "hocalar"ın özel mülkü değil!
devamını gör...
19.
kendisinin osmanlı ile ilgili konuşurken sürekli rusya'dan örnek vermesinin sebebi araştırma alanlarından birisinin 1500-1800'ler rusya'si olmasıdır.
haa bu demek değildir ki diğer tarihsel dönemleri bilmez, ama asıl uzmanlık alanı o dönemler rusya'si ve osmanlı'sidir.
devamını gör...
20.
rusça, almanca, fransızca, ingilizce, farsça olmak üzere tam beş dili anadili seviyesinde okuyup yazabilmekte, akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. 15-20 dil bildiği yönündeki bilgiler tamamen şehir efsanesi hatta safsatadır. fakat rusça bildiği için sırpça, bulgarca gibi slav dillerini kendi ifadesiyle ''götürebilmektedir''. tıpkı bizim azerice, özbekçe, türkmence, tatarca, uygurca gibi türk dillerini ''aparmamız'' gibi.

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ilber ortaylı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim