1.
peri bacalarıyla ünlü,balonla seyahat edilen turistik kent
devamını gör...
türkiye’nin en güzel turistik yerlerindendir.
devamını gör...
bir gün sana geleceğiz.
devamını gör...
bundan birkaç yıl önce annem ile birlikte bir tur aracılığı ile gittik. bu kadar güzel bir şehir ve turistik yer görmedim daha önce. hava oldukça sıcak ama nem yok denilecek kadar, bu yüzden hiç terlemiyorsunuz. peri bacalarına gidip gezebilirsiniz, fotoğraf çekinebilirsiniz. daha sonra sabah 6’da balona binebilirsiniz fakat benim gittiğim zamanda tek kişi için 500 lira idi, bu yüzden binemedim. şimdi daha da fiyat artmıştır. peri bacaları haricinde eğer kapadokya’ya giderseniz ürgüp ve göremeyi de gezmenizi tavsiye ederim. gitmek isteyen yazarlara şimdiden iyi gezmeler diliyorum. bir gün ben de tekrardan gitmeyi çok istiyorum.
devamını gör...
kelime anlamı güzel atlar ülkesi olan şu anda nevşehir il sınırında olan tarihi ve turistik yer. balayımızı orda yaptık. balonla uçmak harika bir şey. o harikulade manzarayı tepeden görmek ve o manzara üzerine güneşin doğuşunu izlemek mükemmel bir deneyimdi.
devamını gör...
kanımca bir defa görmenin yeterli olduğu, ikinci kez uğramayacağım turistik bölge.
devamını gör...
iki sene önce haziran ayında bir hafta boyunca gezmeye doyamadığım şehir. namıdiğer güzel atlar ülkesi kapadokya. bir tanıdığımın otelinde kaldım tatil boyunca. en büyük peri bacası olan uçhisar kalesi'nin hemen altındaydı otelim. uçhisar bölgesi tamamen panaromik bir görüntü sunuyor. balonlar eşliğinde gündoğumu olsun günbatımına kadar harika bir manzara var. güvercinlik vadisine, kocabağ şarap tesisine, göreme onyx gibi gezilmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde. tatlı bir meydanı ve birbirinden tatlı yerel halkı(bilmeyen bir insan gitse bu bölgede japonlar yaşıyor sanar. japonya'dan daha fazla japon barındırıyo bence!) olan uçhisar bölgenin en uğrak yerlerinden. avanos bölgesinde atv turları ve atlı safariler yapılıyor. güray müze gibi kilden vazo yapmayı deneyimleyebileceğiniz(aman diyeyim ilk anda oluşacak görüntüden korkmayın düzeliyor zamanla) pek çok yerel işletme bulunmakta avanos bölgesinde. kızılırmak kenarında ağaçlar altında oturup soluklanın. iki kıyıyı birbirine bağlayan aşırı sallanan bir köprü var küçük çaplı aksiyon yaşayabilirsiniz. onun dışında kaymaklı ve derinkuyu yeraltı şehirlerini gezin mutlaka. hayal vadisi, aşk vadisi, paşabağları gibi belli lokasyonlar en turistik bölgeleri. özellikle hayal vadisi adı üzerinde kaya oluşumların belirli varlıklara aşırı benzediği bir yer. deve, tavşan hatta napolyon bonapart'ın şapkası bile var. sadece hayal ederek bakmanız yeterli. neredeyse unutuyordum nevşehir belediyesinin logosu olan üç güzellere değinmeden olmaz görmeyi unutmayın. benim nevşehir gezim asmalı konak dizisinin çekildiği ürgüp'te son bulmuştu. birbirinden güzel yerler göreceğiniz unutulmaz bir deneyim sunuyor kapadokya. ülkemizde böylesine rüya gibi bir bölgenin bulunması çok güzel bir şans. herkesin görmesini tavsiye ederim. fotoğraflardan görünenden çok daha fazlası. ben yaz döneminde gitmiştim ama kış dönemi de ayrı bir güzel olduğunu öğrendim çevremden. pandemi sonrası ilk kar yağışıyla tekrar kavuşmak dileğiyle.
devamını gör...
romantik ve mistik bir havası olduğuna inandığım, gitmekten asla sıkılmadığım yer. kafa dinlemek, kararlar almak, dinlenmek, nisbeten daha uygun fiyatlı bir tatil yapmak istiyorsanız, minik tüf otellerden birinde birkaç gün geçirebilirsiniz. bunun yanında o yörenin halkı da çok zarif insanlar. belirtmeden geçemeyeceğim. 4 defa gezmiş biri olarak 5. defa da gitmeyi istiyorum.
devamını gör...
aşık olduğum şehir. 8 yaşından beri çok severim. ilk gördüğümde büyülenmiştim. insanoğlunun ölmeden önce gidip görmesi gereken nadir yerlerden. büyülendik vesselam.
devamını gör...
peri bacaları ve o peri bacalarının üstünden balonla yapılan seyahatleriyle meşhur türkiye miraslarından bir yerdir. gitmek istediğim yerlerden biri ve o balon gezisine mutlaka katılmak isterim.
devamını gör...
peri bacaları, gizemli yeraltı şehirleri ve seramik sanatıyla tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. uzakdoğu'dan ve brezilya'dan bile gezginler keşfetmek için önce istanbul, sonra da nevşehir'e uçuyorlar.
devamını gör...
bana inanılmaz romantik gelen turistik belde. o yüzden sevgili ile gidilmesi gereken bir yer diye düşünüyorum. ben ailemle gittim yine de güzeldi ama o gündoğumu, günbatımı manzarası sevgiliyi hak ediyor.
devamını gör...
memleketin yarısının (galiba ben de dahilim) gidip gezmek için sevgili beklediği turistik bölge. aslında kendimizi kısıtlamamalıyız.
devamını gör...
"güzel atlar ülkesi" anlamına gelmektedir.
devamını gör...
tarihte kapadokya denilen bölge zaman zaman değişiklik göstermiştir. en net kapadokya tabiri , roma imparatoru agustus döneminde coğrafyacı strabo tarafından yazılan ''geographika'' adlı kitabında geçer. buna göre kapadokya, güneyde toros dağları, doğuda malatya, batıda aksaray ve kuzeyde karadeniz' e kadar olan bölümdür. fakat günümüzde daha çok nevşehir için kullanılır.

tarihinde büyük iskender sonrası dönemde bağımsız bir kapadokya krallığı kurulmuştur. ardından romalılara katılınmış.

hristiyanlık için çok önemli bir bölgedir. pagan romalılar tarafından eziyet gören hrisriyanlar bu bölgeye kaçıp kayalarda yaşamaya başlamıştır. ayrıca günümüzde kabul edilen 4 incil bölümüde bu bölgeden çıkmıştır. daha sonra farklı hristiyan görüşlerine de ev sahipliği yapmıştır.

nevşehirli olarak bir gezi rehberi yazacağım. ilk olarak burası 1 haftada gezilecek bir bölge bence değil. bazı yerlerde yürüyüşler yapmalısınız. kamp yapmayı vs kesinlikle öneririm. ve müzeler için muzekart bence alınmalı.

bireysel olarak turlar harici gezerseniz daha çok şey görürsünüz.
nevşehir kalesi merkezdedir. bizanslardan kalma bir yapıdır. yaya olarak gitmek zordur fakat araçla yolu ve otoparkı var. altında bir yeraltı şehri bulundu ve çalışmalar hala devam ediyor, tam açık değil. ama kale açık ve ücretsizdir. manzarası fena değildir. kalenin burçlarından biri yıkıktır, bu savaştan değil yıldırım düşmesinden olmuştur. eskiden kalenin etrafında evler vardı fakat sonra kentsel dönüşüm denilerek bu evler yıkıldı. onların harabeleri hala duruyor kısmen. bu evlerin altında
yer altı şehrine ve kaleye açılan gizli tüneller vardı. (bizzat gördüm bir akrabamızın evi vardı burada)
kalenin yakınlarında kurşunlu cami vardır ama uzun süredir tadilatta son durumu hakkında net bilgim yok. kalenin güney tarafında bir eski kilise vardır. yanılmıyorsam meryem ana kilisesiydi. eski bir hapishanedir. şu an için kapalı. restorasyon yapılacağı söyleniyor. yakınlarında yıkık bir okul ve bahçesinde eski bir manastıra ait çan kulesi vardır. biraz dardır ama çıkılıyor. daha güneyi göre denilen bölgedir. birçok eski ev ve manastır vardır ama yaya gitmek biraz zorlayabilir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görselkaymaklı yeraltı şehri en büyük 2. yeraltı şehridir. mutlaka gidilmelidir. giriş ücretli. tüneller biraz dardır karınca yuvasını andırır. ıçeride kaybolabilirsiniz o yüzden tabelaları takip edin. ışık olmayan tünellere girmenizi tavsiye etmem. neden bilmiyorum ama normalde gidilmeyen ışık olmayan tüneller var fakat girişleri açık. ben biraz ilerlemiştim fakat pek güven vermedi, normalde bazı bölgeler riskli diye açılmaz o alanlara çıkıyor olabilirler. yeraltı şehri dışında kaymaklıda bildiğim bir şey yok. ardında derinkuyu gelir. orada en büyük yeraltı şehri vardır (nevşehir kalesinin altında bulunan son yer sayılmazsa)
fakat gezerken neden bilmiyorum bana diğerinden daha küçük gibi geldi. buranın yapısı kaymaklıdakinden daha farklıdır. tüneller daha geniştir iki büklüm yürümek zorunda kalmazsınız. aynı şekilde karanlığa gitmeyin :)
ayrıca derinkuyu yeraltı şehrinin hemen yanında üzümlü kilise diğer adıyla aziz theodoros trion kilisesi vardır harika bir yapıdır. fakat sahipsizdir etrafı ve duvarlarını pislik götürür umarım devlet en kısa sürede ilgilenir. ıçerisine giriş yoktur. girişin iki yanında dönen taş sütunlar vardır. bunlar deprem testi içindir. bir depremden sonra bu taşların dönüp dönmediğine bakılır eğer dönüyorlar ise temelde sıkıntı yoktur sağlamdır. eğer dönmüyor ise temelde hasar vardır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


uçhisar bölgesi yine en meşhur yerlerdendir. merkeze yakındır. ben merkezden buraya yürüyerek gelip giderdim (fakat ben alışık olduğumdan yoksa yorucudur)
merkezinde uçhisar kalesi vardır. kaleyi mutlaka ziyaret edin harika bir manzarası vardır kapadokyanın çoğu görülür, temiz havalarda erciyes dağı gayet net gözlemlenebilir. girişi ücretlidir fakat orman ve su işleri bakanlığına bağlı olduğu için müzekart geçmez. öğrenci 4 tam 8 tl giriş ücreti vardır. (fiyatlar değişebilir eskiden daha ucuzdu). bu kale romalılardan kalmadır. içinde pek gezilmez daha çok dışarısı ve üstünde geziliyor. selçuklu döneminde ise karakol olarak kullanılmıştır. çıkması zor değildir normal basamaklı merdivenleri vardır sadece biraz çok olduğu için yorucudur. dürbününüz varsa çıkarken mutlaka yanınıza alın. kalenin yanında hemen bitişiğinde bir kaya daha vardır büyük, ona çıkılmaz. aslında çıkmak için yol vardır kalenin arkasında ama yasaktır. eskiden o bölümün tepesine tırmanır üstünde kitap okurdum manzara esliğinde ama 2 sene falan önce gittiğimde çok çatlaklar olduğunu gördüm bu yüzden denemeyin risklidir bende artık gitmiyorum. kalenin etrafında çokça hediyelik eşya dükkanı vardır. ayrıca altında develere vs binebilirsiniz.
yine uçhisarda ufak konaklama yerleri vardır onların fiyatları vs konusunda bilgim yok.
yine bölgedeki en meşhur şeylerden birisi güvercinlik vadisidir. tepeden izlemeside vadide yürümekte çok zevklidir. mutlaka tavsiye ederim. kışın gitmek yerine yazın gitmek daha iyi olacaktır. kışın etraf kuru ağaçlarla dolu oluyor yazın daha yeşillik. bu güvercinliklerde kuşlar yaşar asıl amaçları şudur. kuşlar buralara idrarını yapar güvercinlik sahibi kişi ise belli aralıklarla bunları toplayıp gübre yapar.
aracınız yoksa yakın ilçelerin hepsinden uçhisara otobüs gidiyor. kendiniz dolaşarak yine başka şeylerde keşfedebilirsiniz. dükkanları ziyaret etmeyi unutmayın.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


diğer büyük yer ve ilçe ise ürgüptür. en meşhur şeyi 3 güzellerdir. atv turları mevcuttur. tarihi olarak aşırı fazla şey yoktur burada pek öyle diğerleri kadar çok kilise yoktur. ama çokça şaraphane ve oteli mevcuttur. burası şarapları ile meşhurdur. denemenizi mutlaka öneririm. ayrıca her bütçeye göre konaklayacak yerde bulabilirsiniz. güzel bir akşam yemeği için iyi bir yer olur.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


göreme yine merkeze yakın bir bölgedir. en çok rağbet gören yerlerden biridir. içerisinde konaklayacak bolca yer, harika restoranlar, at ve atv turları yapılan yerler vardır. en önemli yeri ise göreme açık hava müzesidir. merkeze otobüsle gelip müzeye rahatlıkla yürüyebilirsiniz. giriş ücretlidir muzekart geçer. kesinlikle girmeniz gereken bir yerdir içerisinde birçok kilise vardır. sadece içerisinde bulunan karanlık kiliseye girmek için ekstra para ödemeniz gerekiyor ve müzekart geçmiyor. göremeseniz fazla kaybınız olmaz ama imkanınız varsa tavsiye ederim. burası kapalı kalıp güneş ışığı vs almadığı için içerdeki çizimler çok daha canlıdır. yine açık hava müzesi içerisinde bazı yerlerde açık mezarlar vardır (iskeletler gözükür) ve kilise içleri ve girişlerinde bulunan bazı insan boyutlarında çukurlar vardır. tıpkı mezar gibi ama yükselti yerine alçaltı var. bunlar mezarlardır. kapadokyanın her yerinde bunlardan görebilirsiniz. saygı açısından üstlerine basmamanız rica olunur. bazı kişiler bunların içine çöp vs atıyorlar çukur olduğu için. yine kilise içerisinde flash açık resim çekmek yasaktır etrafta uyarı vardır yine. flashlar resimlere zarar verir. göreme merkezinden gelirken hemen açık hava müzesinin gerisinde yolun solunda bir kilise daha var açık hava müzesine girdiyseniz orasıda ücretsiz aynı biletle giriliyor. orasıda harikadır. hatta karanlık kiliseye benziyor biraz. yine açık hava müzesinin dışında etrafı gezin kayalara falan çıkın dolaşın. yine göremede kamp yapabileceğiniz harika alanlarda mevcuttur(açık hava müzesi yakınlarında vardı)
açık hava müzesine merkezden giderken saklı kilise ve el nazar kilisesi tabelalarını göreceksiniz. yolun dışında arazilerin içinde bulunurlar çok yakın değildir biraz yorar. araçla gidilmez yürümeniz lazım ve tek kaya odadan oluşurlar. bu yüzden o yol bir oda için çekilir mi karar size kalmış. genelde insanlar bu duruma kızıyor ondan yazdım yoksa ben giderim. göreme açık hava müzesinin ilerisinde ortahisara giderken yolun kenarında aynalı kilise vardır. güzeldir öneririm. göreme merkezde de 1-2 tane ufak kilise vardır.
gezin dolaşın, kendiniz bir şeylerde keşfedeceksiniz. yine sabah erken saatlerde buradan balonları seyredebilirsiniz. fakat güneş doğmadan gelin.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


göremeden avanosa giderken yolda çavuşin köyü vardır. burada ücretli bir müze vs yoktur. ziyaret etmenizi öneririm. ve bolca şey vardır. kasaba merkezinde çavuşin kilisesi vardır yol kenarı en son kapalıydı ama açılırsa mutlaka gidin. buranın asıl olayı köy merkezinde değildir. köyün arka tarafındaki bölgedir. oraya araçla gidilmez yaya veya at ile gideceksiniz. oldukça yorucu ama eğlencelidir. buraya turlar gelmez bireysel olarak gelmelisiniz. zaman zaman vadilerin içinden zaman zaman vadilerin üstünden gider yolu. etrafta ağaçlar ve kiliseler vardır. kolonlu kilise, güllüdere kilisesi vs birçok harika yer mevcuttur. bireysel olarak benim en sevdiğim yerdir çünkü pek turist olmadığı için sakindir. yürüyen başka insanları görebilirsiniz. tedarikli gelmeyi unutmayın. arka tarafta vadilerde gezerken bir konuda biraz dikkatli olun çünkü yanlış yola girerseniz bu kiliselerin çoğunu göremeden ortahisara gidersiniz. bu bölge en az 1 gününüzü alır. çavuşin köy merkezinden kuzeye (avanosa) giden yol ikiye ayrılır. sağdaki (kuzey doğuya dönen) yol zelve açık hava müzesine gider. çavuşinden zelve açık hava müzesine yürüyerek gidilebilir biraz yorar. yolda paşabağları örenyeri vardır. eskiden normal geçen gidenin girebildiği bir yerdi ama yeni özelleştirildi. yandan paşabağın dışından zelveye giden ayrı bir yol yapıldı direk ordanda gidilebilir uğramadan. zelve açık hava müzesine mutlaka gidin ücretlidir müzekart geçer. harika bir manzarası vardır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


diğer önemli yer ise avanostur. ıçerisinden kızılırmak geçer. kızılırmak yanında piknik yapabilir köprüden ırmağı izleyebilirsiniz. burası çömlekleri ile meşhurdur. toprak kaplar alabilir hatta kendiniz bile yapabilirsiniz. pek müze yoktur burada gezin yiyin için.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


ayrıca özkonaka gitmenizide öneririm. burada da ufak bir yeraltı şehri vardır. ve bölgede birkaç kilise bulunur tam yerlerini hatırlamıyorum ama yolda tabelaları vardır.

bir başka yer ise ortahisardır. burada da tıpkı uçhisardaki gibi bir kale vardır. fakat en üstüne kadar çıkılmıyor. yanlış hatırlamıyor isem burada uçhisar gibi ücretli ve kart geçmiyor ama ucuzdu. ortahisar eğer cesaretiniz varsa en çok yürüyeceğiniz yerdir. arazi ve tarlalar arasında birçok kilise vardır ama birbirlerinden uzaktır bundan yorar biraz. ama inanın değer.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


aslında başka yerlerde vardır fakat bunlar merkezi ve başlıcalarıdır.

genel uyarı ve tavsiyeler;
uçhisar ve ortahisar kalesi, karanlık kilise hariç her yerde müze kart geçer. bütün müzelerde 18 yaş altı ücretsizdir. özellikle boş arazilerdeki kiliselerde yerel halktan kişileri koyarlar görevli olarak. bazıları 18 yaş altından para almak ister veya muzekart geçersiz derlerse inanmayın yalan söylüyorlar, ısrar edin sakın para vermeyin geri adım atacaklar. rehberim genel olarak bireysel seyahatler için daha uygundur. kamp yapacaklar kullanabilir. kapadokya çok özel bir yerdir ve hakkını verin :)
her türlü bireysel sorunuz ve detaylı bilgi için mesaj atabilirsiniz. hatta seyahatleriniz zamanında nevşehirde olursam bizzat yardımcıda olurum.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kapadokya prensi monion, acta non verba.

(ılerleyen zamanlarda bireysel çektiğim resimleri ekleyeceğim)
devamını gör...
kapadokya, nevşehir, kayseri, aksaray ve niğde illerini de kapsayan, yaklaşık 250 km²'lik bir alanın genel adıdır.
etrafında bulunan volkanik dağların püskürttüğü lav ve küllerin zamanla aşınması sonucu ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. (bkz: peri bacaları)
devamını gör...
zülal_kalender1 adlı yazar gibi *ben de birkaç yıl önce annemle, turla beraber gitmiştim. kapadokya bana kalırsa ülkemizde görülmesi gereken en önemli miraslardan biri. her karışında farklı bir tarih yatıyor: ıhlara vadisi'nde bir nevi kuş bakışı kenti izlemek , alt taraflarda kiliseleri var duvarlarındaki fresklerin çoğu kurtarılmış durumda bazı yerler hariç, derinkuyu yeraltı şehrine inerek eski çağlardaki insanların nasıl hayatta kaldığını ve neler yaptığını anlamlandırmak , tabii ki de göreme açık hava müzesine gidip peri bacalarını görmek eğer yolunuz düşerse yapmanız gerekenlerin başında gelir.
iyi tatiller!
devamını gör...
kalabalık bir arkadaş grubuyla kışın gittiğim güzel şehir.
niye kışın gittik hala bilmiyorum. hava soğuk diye uçan balonlar bile uçurulmamıştı. soğuktan donuyorduk ama yine de sevmiştim orayı. zaten gitmeden uzun süre önce yapılacaklar listeme (bkz: kış mevsiminde peri bacaklarını görmek)maddesini eklemiştim. denk gelmiş oldu yani
devamını gör...
mükemmel güzellikte bir coğrafyadır. beni en çok şaşırtan kış ayında gitmiştim hayli soğuktu hava kar vardı bir magara oda kiralamıştım odaya girdiğimde alev gibiydi biraz petekleri kapatayım dediğimde peteklerin zaten kapalı oldugunu görünce şok geçirmiştim. taş magaralar gerçekten soğuk konusunda mükemmel izolasyona sahipler. yaz kış gidip görülesi yerdir. şarap tadım evleri vardır dekorasyon ve tadım çok iyidir. soğuk havada içinizi ısıtır. şiddetle gidilmesi tavsiyedir.
devamını gör...
erciyes'in dünyaya armağanıdır. püskürttüğü lavların soğumasıyla tüf adı verilen, yöreye özgü bir madde ortaya çıkmıştır.
peri bacaları enteresan yapılarıyla dikkat çeker ama bence daha da ilginç olan yeraltına kurulmuş devasa şehirdir.
mümkünse rehber eşliğinde gezmenizi öneririm. ürgüp, göreme, orta hisar, uçhisar, sinasos, avanos birbiriyle neredeyse bütünleşmiştir. benim için genel adları ürgüptür.
iç anadolu'nun göbeğinde vaha gibidir. dört bir yanını saran muhafazakar şehirlere karşılık turizm sayesinde bambaşka bir yerdir.
asmalı konak ile başlayan bir dizi furyası da yaşanmıştır. doğal bir film platosu gibidir.
mutlaka görün, elin japonu bilmem kaç km öteden geliyor arkadaşlar, yanıbaşınızdaki bu sihirli coğrafyayı pas geçmeyin.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kapadokya" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim