yapıldı mı diye merak ettiğimdiiir. mart geldi suserlaaar. hadi kalkın örelim eşe dostaaa. ben ördüüüm.

hem kendime hem de en yakın arkadaşlarıma ördüğüm marteniçkalarım hazııır. umarım herkes için nefis bir ay olur. umut olur.*
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
mart’ın gelişiyle anneme ördürdüğüm kırmızı-beyaz ip. batıl inançlara sahip sayılmam ama marteniçkalar çok hoşuma gidiyor.umarım mart dilekleriniz gerçekleşir.leylek görmeyi beklemiyorum bilekliği çıkartmam için ayrı bir geleneği de var mı bilmiyorum bundan dolayı bileklik çürüyene kadar takacağım sanırım.
devamını gör...
bulgar geleneği. kırmızı ve beyaz ipi, üç yıldır mart başında bileğime, leyleği havada gördüğümde de çıkarıp dileğimi dileyerek çiçeklenmiş meyve ağacına bağlıyorum. gökyüzünü izlemeyi çok severim, leylek göreceğim bahanesiyle de bütün ay gözüm yukarlarda, burnum havada ajhsjs. bu sene marta nine sağlık getirsin.
devamını gör...
yaptım bakalım. kırlangıç ya da leylek kovalamaya hazırım.
devamını gör...
rahmetli babaannem örüp takardı bileklerimize... asla aksatmaz balkanlardan getirdiği tüm geleneklerine itina ile uyardı. neredeyse vefatından beri takmamıştım ki bugün komşum getirdi bana. bir an gözlerim doldu ve çocukça sevindim... ahhhh güzel bahar tüm tazeliğinle yeşer bedenlerimizde!
devamını gör...
veletken aile içinde pek meşhurdu bu gelenek. ama artık ne o eski gelenekler kaldı ne de leylek göresim var.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yılın ilk leyleği, bekleniyorsunuz.
devamını gör...
eveet tarihler 1 mart'ı gösterdiğine göre bu başlığı hortlatmak farz oldu.

efendim trakya ve balkan taraflarında özellikle meşhur olan bir gelenek. martın gelişi ile kırmızı ve beyaz iplerle* ördüğünüz ya da örülüp size hediye edilen marteniçkalarınızı (kolayına kaçıp satın almak yasak! piyango bileti mi bu?!) güzel dilekler ile bileğinize bağlıyorsunuz. güzel dileklerden kastımız sağlık, bereket ve sair. yani aldığım maaş belli, tutup da lamborghini dileyince baba marta napsın? neyse efenim bilekliğinizi uçan bir leylek görünce çıkartıyor ve meyve veren bir ağaca asıyorsunuz. işte bu kadar!

herkese dileklerinin kabul olduğu, bahar gibi tazelenip yeşerdikleri bir ay diliyorum.
devamını gör...
az önce programda görüp "dur bakayım, başlığı yoksa açayım" dedikten sonra unuttuğum gelenek. benim yapacağım iş bu kadar olur işte.

tabii ki böyle saçmalıklara inanmıyorum. fakat işte insanlara neşe veren bu tür gelenekler boş da olsa sinirime dokunmuyor (düğünler hariç) çünkü zaten yaşamaktan bezmiş olan ülke halkının içini kelebeklendiren pek az şey var. bırakalım da insanların yüzü biraz gülsün, değil mi?
devamını gör...
ilbaharda usul usul yürü, doğa ana hamiledir...
bir kızılderili sözü. doğaya saygılarına ve hayat felsefelerine herzaman hayranım. bugün baharın ilk günü. marteniçkalarimizi taktık, dileklerimizi tuttuk doğanın uyanmasını ve leylekleri bekliyoruz. bileklikleri doğaya bırakıp dileklerimizin kabul olması için.
devamını gör...
yüzyıllardır süren balkan geleneği, marteniçka 1 mart’tan başlayarak martın sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süstür. baharın gelişi münasebetiyle geleneksel baba marta (marta nine) günleri başlar. bu günde bulgarlar yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa” olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ederler. âdete göre, martenitsalar kırlangıç veya leylek görünceye kadar taşınırlar. martenitsalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.
devamını gör...
geleneksel hali yünden olsa da, ellerin sürekli suyla teması gibi bir durum söz konusu ise makrome ya da pamuklu türde bir iple örülmesi şart olur marteniçkanın bileğinizde düzgün durması için.
devamını gör...
bu sene biraz abarttığımdır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
daha marteniçkalarımızı bileğimize takmadan leylek yavrusuna denk geldim şubatın ilk haftası hemde 10-15 kadar. adana nın içinden sulama kanalları geçer. ışıkta beklerken kanalın içinden yükseliverdiler. kapadım gözlerimi hemen uğurunu kaçırmayayım görmedim derim diye daha marteniçkamızı takamadan uçtu gitti leylekler
devamını gör...
omru hayatimda ilk kez duydugum bulgar geleneği.
normalde kirmizi ve beyazin yan yana gelisini gorsel olarak hos bulmam. ama bununla ilgili yazilari okurken bile icim kipir kipir oldu. ciddi anlamda insana enerji yukluyor.
keske bugun birileri bana bunu taksaydi! içimde ukde kaldi bak simdi:(
takanlar da umarim en kısa surede leylegi gorur de dileklerine kavusurlar. cok amin:)
devamını gör...
kendine alamama, sadece başkasına hediye edebilme özelliği ile beğendiğim bir bulgar geleneği.
devamını gör...
biri bana da yapsa keşke dediğim mart ayı şans bileklikleri çok beğeniyorum ama yoğunluktan fırsat bulamadım hiç.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
1 mart itibari ile başlayan bir göçmen geleneği.
şimdi sırada martın sonuna kadar bir leylek görmek ve daha sonrada meyve veren bir ağaca bileklikleri dilekler eşliğinde bağlamak.
devamını gör...
macır kızanların narin bileklerini görmeyi umuyorum. henüz ilk gün. yine de belli olmaz.
devamını gör...
takacağımız kırmızı beyaz bilekliktir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"marteniçka" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim