1.
dürtüsel bozukluktur. amaçsız ve sebepsiz yalan söylenip bir süre sonra buna inanılır.
devamını gör...
2.
kurtlar vadisinde konu ile ilgili bir replik vardır.

--- alıntı ---

"kendi uydurduğun bir yalanı söylemek, başkasından duyduğun bir gerçeği tekrar etmekten hemen hemen daha iyidir. ilkinde sen insansındır, ikincisinde papağandan farkın yoktur."

sen kimsin? insan mı papağan mı?

--- alıntı ---
devamını gör...
yalan söyleme hastalığı.
devamını gör...
kişinin istese de istemese de yalan söylemesine neden olan psikolojik rahatsızlık. oluşma sebeplerinden biri çok fazla yalan söylemektir.
devamını gör...
psikolojik bir vakadır. yalan atıp yalanına inanma ve yaşama durumu da denebilir.

ne kadar tanıdık geldi demi, etrafınıza bir bakın sevgili yazarlar, sizin de çevreniz bu tarz insanlarla dolu degilmi?

bu tarz insanlarla sakın tartışmaya girmeyin bu arkadaşlara he he, tabi tabi diyerek ruh sağlığınıza sahip çıkın.
devamını gör...
yalan söyleyip kendi yalanına inanma hastalığı, mythomania.

kendi söyleyip kendi inanana da mitoman deniyor.

hemen herkesin tanıdığı en az bir kişi vardır bu tanıma uyan.
devamını gör...
(bkz: recep tayyip erdoğan)
devamını gör...
yalan söyleyip uydurduğu yalana inanma hastalığı.
devamını gör...

yalan söyleme hastalığı olarak tanımlayabileceğimiz mitomani, ilk olarak 1891 yılında alman doktor anton delbrueck tarafından tanımlanmıştır.

mitomani hastaları yalan söylediklerinin farkında değildirler. bu hastalar, büyüsel düşünce tarzında hayal gücüyle ürettikleri düşünceleri doğru olarak kabul ederler. yani kendi dünyasında oluşturduğu düşüncelere inanıp bunların yalan olduğunu bilmeden söylerler. bu yüzden mitomani hastaları yalan söylediklerinde herhangi bir suçluluk ya da pişmanlık hissetmezler. çünkü onlara göre doğru olan kendi söyledikleridir.

oldukça yüksek bir sözel yeteneğe sahip olan bu hastalar, yalan söyleyerek kendilerini önemli bir insan gibi gösterirler. eski yalanlarını destekleyebilmek adına daha fazla yalan söylerler. kendi kendisine üretmiş olduğu hayali senaryolara, hayali kişilere kendisi de inanır. yani hayatları aslında yalan üzerine kuruludur.

mitomani genellikle ergenlik çağında başlar. düşük özgüven mitomani hastalığının temelinde yatar. kişi bu eksikliğini yalan söyleyerek kapatmaya çalışır. mitomani hastalığının ileri evreleri nevroz ve psikozdur.
devamını gör...
yalan söyleme hastalığıdır. bu hastalığa sahip olan kişiler hem yalan söyler hem söylediği yalana inanır.
devamını gör...
milyonlarca kişinin bundan muzdarip birisini tanıdığı hastalık. sayesinde bu hastalığın ne denli korkunç bir şey olacağını gördü.
devamını gör...
yalan söyleme alışkanlığı olan insan, yalan söyleyen insan ve palavracı anlamları taşımayan kelime.
devamını gör...
#1868062 şu entryde de bahsettiğim gibi bir dönem muzdarip olduğum rahatsızlık. 11-12 yaşlarımda başladım geçen yıl da hiçbir tedavi almadan tamamen kurtuldum. her yalan sonrası feriha gibi ayna karşısına geçip yalancısın sen diye kendimle konuştuğum olurdu. *

hakkında en çok yalan söylediğim mevzu ise ailemdi. yalanın içeriğini söylemeyeyim ama hatırladıkça bile kendimden iğrendiğim bir yalan türü. kendimi feriha'ya benzetmelerim boşuna değil yani. *
devamını gör...
böyle birini tanıdığımı çok sonra farketmiştim.
devamını gör...
birde kendi attığı yalana inananlar var. onlar daha kötü.
devamını gör...
kendi uydurduğu yalana kendi inanan şizofren kişiliktir. mitomaninin tarihteki en büyük örneği peygamberlerdir.
devamını gör...
sabahtan akşama kadar yalan söyleyip, ona inanan, özgüvensiz, ezik yaşamış, hayatta hiçbir başarısı olmayan insanlardır. bir süre sonra artık fareli köyün kavalcısı modda devam eder bunlar. kimse de takmadığı için kalbura su doldurmaya çalışan birine dönüşür. hayattaki ağırlığı yok olur.
devamını gör...
mitomani, insanların kendi söylediği yalanlara inanma hastalığıdır. bu kişiler çoğunlukla kendi çıkarları için ya da başkalarının dikkatini çekmek ve hatalarını örtmek için sürekli yalan söylerler. bir süre sonra bu yalanlarına kendileri bile inanmaya başlarlar. bu hastalık genellikle 16 yaşından itibaren kendini göstermeye başlar. hastalık sırasında kişi zihninde hayaller kurar, sonra kendi yarattığı hayali yalanlara kendini inandırır ve eğer karşısındaki kişiyi de bu yalanlara inandırırsa bundan keyif almaya başlar. bundan sonra yalan bu şahısların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelir. söyledikleri yalanlar ortaya çıksa bile endişilenmezler çünkü yalan söylemek onlar için en sıradan şeylerden biridir.
bu kişiler sosyal açıdan oldukça aktif kişilerdir. söyledikleri yalanlara inandıkları için yalanlarını başkalarına daha öğretici ve inandırıcı bir şekilde gösterirler. mitomani ergenlik döneminde ortaya çıkmışsa o kişi aşırı ciddi bir yalan söyleme zorunluluğu ve baskısı hissederler. söyledikleri yalanlardan keyif alırlar ve onlara göre bu onların hayatta kazandıkları en büyük kalite.
bu kişiler kendilerinde bir sorun görmedikleri için tedavi olmak istemezler. bu nedenle yakınlarının baskısıyla tedaviye başlarlar. aileleri onları tedaviye ikna ederken nazik ve dikkatli olmalıdır. tedavi sırasında psikologlar onlara önce güven aşılamalıdır ki yalan söylemenin nedenini öğrensinler. tedavi başarıyla tamamlandıktan sonra hastalığın tekrarlanması durumu nadirdir.
devamını gör...
yalan söyleme hastalığıdır ve son yıllarda giderek artmaya başlamıştır. yalanlarına inandırmakla kalmaz, aynı zamanda kendi yalanlarına kendi de inanır. bu yalanlar eşliğinde insanları manipüle de eder.
devamını gör...
ahanda şöyle bir şeydir:

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim