boş laftır; batmış, bitmiş bir devlet var ortada ve onu ayağa kaldıran bir askeri deha varken "sevgi duymuyorum" demekte biraz ergen marjinalliğidir.
devamını gör...
yeni bir devlet kurulmamıştır, yönetim şekli değişmiştir. osmanlı’dan kalan toprakların düşmanlardan kurtarılabilen kısmında yaşıyoruz. türkiye cumhuriyeti devleti bir bakımdan osmanlı’nın devamıdır.

edit: bir kişi, başka birini sevmeye zorlanamaz. farklılıkları kabul etmeyi ve kişiler hakkında size anlatılanlarla yetinmemeyi öğrenmek gerek.
devamını gör...
bu özgürlüğü gözyaşların ve günlüğünle paylaşabilirsin demek istediğim hede hödö her neyse.
devamını gör...
olmamalı öyle özgürlük. sırf devrimleri islam'a karşı diye mi sevmeyecek bazıları? haydi onu geçtik, kurtuluş savaşı da yalan herhalde. 90 bin şehit boşuna verildi yani. yok öyle iş, devrimlerini sevmiyorsa bile bu ülke için gösterdiği çabayı ve savaşı sevmek "zorundadır". evet zorunda. eğer birisi, bu ülkeyi işgalcilerin elinden kurtarıp, türk milletini tekrar yükseltmek için uğraşan adamı azıcık dahi sevmiyorsa onda çok büyük bir sıkıntı vardır.
devamını gör...
sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız.
devamını gör...
salak olmayı seçme özgürlüğü olarak da bilinir.
devamını gör...
gayet makul bir özgürlüktür. sevgi duymayabilir insanlar. ama seve seve saygı duymak zorundalar.
devamını gör...
sevgi duymayabilir ama saygi duymak zorunda.
devamını gör...
başlığı açan yazar kardeşim şu konuda bir anlaşalım önce. sen sevgi duymama özgürlüğü demişsin ama zaten bir insana birini, kafasına silah tutsan bile sevdiremezsin. mesele burada sevgi değil saygı. atatürk'ü sevmeyenler resmen nefretini kusa kusa yazılar yazıp paylaşım yapıyor, bu da sevmeme özgürlüğüne değil, saygısızlığa giriyor. ömrünü sadece bu ülkenin topraklarına, bağımsızlığına, gelişimine harcamış bir insanı öyle canının istediği gibi atıp tutamazsın. bu topraklar da kaç milyon insanın minnet ve saygı duyduğu bir insana sevgi duymama özgürlüğü adı altında "saygısızlık" yaparsan her zaman cevabını verecek bir kişi mutlaka çıkacaktır. bu arada bana göre atatürk'ü sevmeyen bir insan ya cahil olduğu için sevmiyordur, ya da nankör olduğundan, cahil olana oturur anlatırsında, nankör olana yapacak birşey yok mesele kanındadır. şimdi sevgili yazar arkadaşım sen hangisisin? cahil mi? nankör mü?
devamını gör...
10.
biz mustafa kemal'i ilahlaştırmıyoruz , hakkı teslim ediyoruz. neticede bir memleketin topyekün işgaline mani olmuş , belki tamamını kurtaramamış ama kalbini kurtarmış. sevgi duymayabilirsiniz lakin türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız saygı duymak zorundasınız!
devamını gör...
11.
sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda diyorsunuz da adam saygı duysa böyle bir başlık açmazdı. atatürk, kurucu cumhurbaşkanımız olarak milli bir değerimizdir. dolayısıyla onu sevmemek ve saymamak milli değerlerimizi yok saymaktır. bunu yapanlar da saygı beklememeliler. ayrıca atatürk’e ve atatürkçü’lere hakaret ise “toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçunun kapsamına giren bir fiildir.
devamını gör...
12.
eğer kişinin aklının ucundan bile böyle bir düşünce geçiyorsa, sevmesin, saygı duymasın zaten .
o kişi mustafa kemal atatürk sevgisine , o duyguyu o gururu yaşamaya layık değildir .
atatürkün de böylelerinin sevgisine saygısına ihtiyacı yoktur .

burada mesele şurada başlıyor.
ıçinizdeki bu kokuşmuş, bu mesnetsiz , bu hiç-bir dayanağı temeli olmayan fikirlerinizi , duygularınızı ortalığa dökmeyin, kokuşmuş haliyle içinizde, sizde kalsın. yani bu kininizi dışarıya kusmayın.
aksi halde dünyanın sonu da gelse , karşınıza büyük bir sevgi ve saygıyla dikilecek birileri mutlaka olacaktır...
devamını gör...
13.
çünkü, sizin birisini sevmeniz için, o kişinin de sizi "sevmesi" gerekiyor.
devamını gör...
14.
#56894 numaralı kanımı donduran entry ile konuya yazmak istediğim durum. bal gibi de yeni bir devlet kurulmuştur. bazı meczuplar meşrutiyeti de 2.abdulhamid'in kendi elleriyle yayınladığı kanısındalar. halkın aydın kesimi sayılan eski jön türkler yani ittihatçılar yayınlatmıştır. zaten iki kez meşrutiyetin ilan olma sebebi de pek saygıdeğer 2.abdulhamid'in meşruti yönetime geçmemekte direnmesidir. hükümeti devrildikten çok çok sonra bir osmanlı askeri olarak görev yapan mustafa kemal, damat ferit devrildikten başa vahdettin geldigi vakit, bizzatihi vahdettin tarafından idam fermanı yayınlanıp köşe bucak aratılmıştır. ingiliz sevdalısı padişahın emrine halk boyun eğip mustafa kemal'i teslim etmemiştir. ancak samsun'dan başlayan kurtuluş savaşı ateşi bir reformla değil devrimle sonuçlanır. türkiye cumhuriyeti devleti başka bir devletin devamı değildir. sıfırdan, fransız'ın, ingiliz'in, italyan'ın işgali altındayken, halkın tırnaklarıyla kurulan devlettir. ingilizler tarafından osmanlı'nın tüm orduları terhis edilmiştir ancak bir tanesi hariç. kazım karabekir'in doğu cephesindeki ordusu. amasya görüşmeleriyle başlayan bu serüven, trt'nin tırt dizilerindeki koltuk sevdasına benzemez. sözlerinizi dikkatli seçmenizi öneriyorum. evet, osmanlı bizim tarihimizdir ancak sakın ha, bunu sadece bir yönetim biçimi değişikliği olarak görmeyin. kimseye hak verilmez, hak dediğiniz kazanılır. yargılanmamak için yurtdışına kaçan, son osmanlı, vahdettin sultan, ülkenin yönetimini mustafa kemal'e elyaf yastıklarda takdim etmemiştir. mustafa kemal, buna rağmen kazananlardandır. kan bağı inancıyla değil, aklıyla devlet başkanı olmuştur.

tanım: mustafa kemal'e sevgi beslemek zorunda değilsiniz, ama saygı duymak zorundasınız. oğuz kağan atanızsa, mustafa kemal de atanızdır. tüm dünyanın kabul ettiği, en büyük liderlerdendir. sizin tarihinizdir, benim tarihimdir, bizim tarihimizdir.
devamını gör...
15.
ya m kemale duyulan sevgiden önce ülkede o kadar çok mücadele edilmesi gereken zorluklar bitti bi bu kaldı zaten. bunu diyen herifin niyetinden şüphe ederim.
devamını gör...
16.
tartışmalı bir mesele.

bir ara sahaflarda dolaşırken tarihe meraklı olduğum için gözüme bir tarih kitabı takıldı. elime alıp şöyle bir göz gezdirince farkettim ki bildiğin alternatif inkılap tarihi kitabı yazmış adam.

yeterli süre aynı tarih anlayışı devam ettirilirse bir gün gelecek bu tip tartışmalara gerek kalmayacak çünkü tarihi olayları kafasına göre yeniden yazan tarih anlayışı her yere sirayet edeceği için yeni nesil mustafa kemal'i padişahın adamlarından biri olarak tanıyıp kabul edecek.

inşallah ben görmem.
devamını gör...
17.
artık baymadı mı bu konuyu ya? ne alıp verilemeyen var ben anlamıyorum ki dediğim başlık. kaç yıldır tartışa tartışa çözülemedi. gerçekten bırakın artık az vefa diyorum. gördüğüm kadarıyla gerekli cevaplar verilmiş zaten.
devamını gör...
18.
ne geldiyse bu ülkenin başına atatürk'ü sevmeyenlerden geldi. dikkat edilmesi gereken insanlardır. ardı araştırılmalıdır. herhangi bir kuyruk acısı olabilir.
devamını gör...
19.
böyle dimağlar atatürk'ü sevmeye zahmet etmsinler.geçmişinden haberi yok, çıkmış oraya ''atatürk tek kendi mi savaştı?".ben o şahsın atatürk'ü tam olarak tanıyıp tanımadığından bile şüpheliyim ki sevmeyi geçtim!
devamını gör...
20.
mustafa kemal atatürk'ü sevmiyorum diyenler; onun getirmiş olduğu latin harfleri ile yazıyorlar, onun kurduğu cumhuriyette onun getirdiği demokrasi ile düşüncelerini ifade ediyorlar. mustafa kemal'i sevmiyorum diyenler onun benimsediği özgürlük anlayışıyla onu sevmediklerini söylüyorlar. mustafa kemal'i sevmiyorum diyenler onun kurduğu cumhuriyette yaşayıp onun kurduğu devlette karınlarını doyuruyorlar. mustafa kemal'i sevmiyorum diyenler onun ilahlaştıgını söylüyorlar.

bunu söyleyebilen bir adam, bu yasa kadar gelmiş bir şekilde, ama kendisinin aklı veya beyni olamadığından sağdan soldan duyduğu kelimelerle konuşuyor.

aklı başında hiçbir birey atatürk'ün ilahlaştırıldığını düşünemez. tarihte böyle bir olay olmamıştır. biraz araştırsanız, atatürk neden bu kadar seviliyor anlamaya çalışasınız kendinizden utanırsınız.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"mustafa kemal'e sevgi duymama özgürlüğü" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim