1.
olayları neden-sonuç ilişkisi ile açıklama durumudur. bilimsel bir yöntemdir.
devamını gör...
2.
hukukta suçun oluşması için gerekli şartlardan biri.
devamını gör...
3.
her sonucun bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması
devamını gör...
4.
sebep-sonuç yöntemi
devamını gör...
(bkz: illiyet bağı)
devamını gör...
deney ve tecrübeye dayanır.

deney, sebeptir. tecrübe ise sonuç.

mutlak nedensellik*, mutlak varlığa* ihtiyaç duyar. mutlak yokluğun cevabını; deney ve tecrübe açıklayamaz. deney ve tecrübe, sadece var olan eşyanın değişimini gözlemleyebilir. yokluğu veya varlığı, sadece delil açıklayabilir.

mutlak yokluğun ispatı; mutlak nedensellik* ile değil, bilakis; mutlak delil ile ispatlanır.
devamını gör...
(bkz: atfetme)
(bkz: kendine yontma)
devamını gör...
fazlası kadercilik, azı hiçcilik.

felsefede de zehir dozdadır yani:)
devamını gör...
hukukta tazminatın şartı; bilimde determinizmin ifadesi; islâmiyette allah'ın dünyadaki sünneti(kanunu)dir. nedensellik, mutlak hakikatin yüzündeki peçedir. nedensellik, görülmesi istenendir; bilinmesi istenen için ise bir merdivendir, sadece bir vesiledir. daha derine nüfûz edemeyen pozitivizm'in nazarında nedensellik her şeydir. halbuki o, bir gün mutlaka kıyâmeti yaşayıp yok olacak geçici dünyanın pek basit ve anlaşılır bir çerçevesidir. nedensellik, sınırlı insan aklının içinden çıkamayacağı bir hapishânedir.
devamını gör...
sonuçsallığın temelidir.
devamını gör...
hukuk açısından örnekleyerek tanımlamak gerekirse; arabanızla seyir halindeyken önünüze atlayan bir kişiye arabanızla vurdunuz, bu kişi yaralanarak kurtuldu ve ölmedi. hastaneye yetiştirildi bu vatandaş, derken hastanede o gece yangın çıktı ve bu vatandaş yangından dolayı hayatını kaybetti. işte bu gerçekleşen ölüm ile sizin kazanız arasında olmayan bağın adı nedeselliktir. eğer kaza esnasında bu vatandaş hayatını kaybetmiş olsaydı nedensellik bağı kurulabilirdi.

hukuki sonuç ile sonucu ortaya çıkaran olguların arasındaki bağı belirten hukuk terimidir.
devamını gör...
nedensellik çalışan bi moderatör mü var abi hayatımın 4 senesi nedensellik çalışarak geçti başlığı yukarı atacağına sorsun anlatalım yeter artık..
devamını gör...
albert einstein'ın evrenin hız limiti olarak tanımını yaptığı ışık hızının boşluktaki değeri 299.792.458 m/s'dir. fiziğin birçok alanında kullanılan önemli bir fiziksel sabit olan ışık hızı genellikle "c" sembolüyle gösterilir. ışık hızını geçebilmek için ise nedensellik ilkesinin ihlali söz konusu olmaktadır.

nedensellik ilkesinin bozulması ise mantık hatalarına sebep vermektedir. buna en güzel örnek olarak; henüz tetiği dahi çekmeden, silahtan çıkacak merminin hedefi vurmuş olması verilebilir.

ışığın temel yapı taşı olan fotonlar kütlesizdirler. bundan dolayı onlardan daha hafif ve daha hızlı bir parçacığın varlığından söz edilmesi imkansızdır. yani en yüksek teknolojide dahi ışık hızını fiziksel ve mantıksal ve hatta bilimsel olarak aşmak mümkün değildir. ancak tüm çabamız ışık hızına ulaşabilmek...
devamını gör...
kelebek etkisi de bunun içine girebilir sanırım . sebepsiz ,rastlantısal herhangi birşey olmayacağını kabullenmek gerek
devamını gör...
“determinizm. “
devamını gör...
hume'un bir yanılsama olduğunu iddia ettiği şeydir. hume'a göre evren olgular birbirlerinin ardı sıra gelecek biçimde kurgulanmıştır. bu yüzden biz önceki olguları sonraki olguların sebebi sayıyoruz ama böyle bir şey yoktur.
devamını gör...
determinizm kavramının türkçe tanımı olan nedensellik, çevremizdeki zamana bağlı süreçlerin neden-sonuç ilişkilerine bağlı olduğu ön kabulünü ifade eder. bu anlayışa göre gerekli nedenlerin var olması, ihtimali yüksek sonuçların varlığını kabul etmeyi gerektirir.
ontolojik muhakemelerde genellikle gündeme getirilen ve damakta mütemadiyen septik bir tad bırakan deterministik yaklaşım genellikle şu antitez ile eleştirel bir şekilde ele alınır:
" geçmişe baktığımızda her geceden sonra güneşin doğduğunu gözlemliyoruz fakat bu gecenin sonunda güneşin doğması garantisini genelleme yapabildiğimiz bir deney gözlem neticesinde elde ettiğimiz bir veriden ziyade geçmiş deneyimlerimize bağlı olarak olması gerek kabulüne/inancına bağlayarak açıklıyoruz. hâlbuki bu bir beklenti/ inanç/ kabulden öteye giden hatta çoğu zaman sorgulamadığımız bir durum."

ezcümle, nedensellik çevremizde sıklıkla gözlemlediğimiz tekrarlı neden-sonuç ilişkilerinin yine devam edeceğine yönelik teoride ifade edilmese de pratikte sahip olunan kabulün/inancın tanımıdır.

esenlikler...🌙
devamını gör...
yaptım ama hele bir sor niye yaptım teorisi.
devamını gör...
ilkokulda turbo sakızlarından çıkan futbolcu kartları biriktirirdim. futbola ilgim arttı. lisede artık futbol hastasıydım amatör bir kulüpte de sağ kanat oyuncusuydum. antrenörümüz, gaz vermek adına herkesin yeteneklerini, her zaman olduğundan çok abartan biriydi. bir gün beni sigara içerken gördü ve 15 gün idmana almama cezası verdi. galiba bunun, bana hem sigarayı bıraktıracağını hem de beni hırslandıracağını düşündü. bense yine abarttığını... sonrasında, bir daha sistematik bir futbol hayatım olmadı. turbo sakızları hala var mı bilmiyorum.
devamını gör...
nedenlerin sel oldugu delilik halleri
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"nedensellik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim