1.
başkasının hakkını yemek uğruna günü kendine avantaj sağlama hali.
devamını gör...
2.
medeniyetten nasip almamış insanların, diğer medeni insanları aptal yerine koyduğunu zannederek işini görmesidir, görmeye çalışmasıdır diye özetlenebilecek durum.
devamını gör...
3.
(bkz: türk siyaseti)
devamını gör...
4.
1970’lerden sonra anadolunun farklı coğrafyalarından istanbul’a göç etmiş canlı türüdür... alt tabakanın geçim kaynakları ikinci el telefon alım satımı olarak bilinir.
üst tabaka ise inşaat sektörü ile meşgale olmaktadır.
siyasette de etkin rol oynadıkları bilinir.
devamını gör...
(bkz: anadolu zombisi) yaptığı işi amirin gözüne sokana kadar yavaşlatan kişidir
devamını gör...
(bkz: anadolu irfanı).
devamını gör...
köylü kurnazlığı ile aynı şey mi bilmiyorum ama bunu görünce aklıma hep ilber hocanın kasabalı tanımı geliyor. kavram karmaşasından kurtulmak için şark kurnazı desem daha iyi olacak galiba.
devamını gör...
zeki insanla sıkça karıştırlması sorun teşkil eden sırtlancıklar.
devamını gör...
yeşilçam'da köylü kurnazı diye geçen tabirdir.
devamını gör...
tdk tanımı farklı olsa da benim anladığım küçük bir çıkar uğruna büyük zararlara sebebiyet veren kurnazlık türüdür. bir de bu tür kurnazlığı yapanlar herkese anlatarak övünmeyi pek severler.

buna gerçek bir örnek vereyim.
türkiye'den avrupa'ya işçi göçünün yaşandığı ilk dönemlerde avusturya'ya yerleşen vatandaşlarımız türk ehliyetlerini avusturya ehliyeti ile değiştirebiliyorlardı. hiçbir sorgu olmaksızın. sonra ehliyeti olmayan şark kurnazının birinin aklına sahte türk ehliyeti yapıp bununla avusturya ehliyeti alma fikri geldi ve bunu yaptı. tabi ki bakın ben ne kadar akıllıyım havası atmak için bunu herkese anlatmayı da ihmal etmedi. bunu duyan başkaları da aynı yolu seçmeye başladı. bu sahtekarlığın er yada geç avusturyalı makamlarca anlaşılacağı muhakkaktı ve öyle oldu.
avusturyalılar ne yaptı dersiniz? türk ehliyetini avusturya ehliyeti ile değiştirmek için konsolosluktan ehliyetin gerçek olduğuna dair resmi yazı getirilmesi şartını koydular. böylece türkler ekstra bir evrak için vakit harcamak zorunda kaldılar, tabi konsolosluk çalışanlarına da ek iş çıktı. sadece bu kadar olsa iyi. avusturya makamları ayrıca ehliyetleri olduğu halde türk vatandaşlarına x saat direksiyon dersi alma ve direksiyon sınavına girip başarılı olma şartı da koydular. tabi bunlar bedava değil, oldukça masraflı. boşa harcanan zaman da cabası. ayrıca türklerin zedelenen imajı da söz konusu. bugün avusturya halen birçok avrupa birliği üyesi olmayan ülkenin ehliyetini direkt olarak avusturya ehliyeti ile değiştirmeye devam ediyor. türkler ise !özel! muamele görüyor.

görüldüğü üzere tek bir mankafalının kurnazlığı(takipçilerini de katabiliriz tabi) yüzünden onbinlerce türk para ve zaman kaybına uğradı ve uğrayacak. bunların toplam maddi karşılığı yanında bu işten haksız fayda sağlayan birkaç yüz kişinin karı hiç sayılır. hatta bu sözde uyanık kişilerin yakınları da bu işten zarar görenler arasındadır. hatta umarım ki öyledir.
devamını gör...
bu lafı sevmedim. büyük şehir kurnazları daha fazla hatta hırsızı, arsızı, tokatçısı, daha sayamayacağım sürüyle pislik bu lafla köylü insana mı laf ediyor. bir kendinize bakın demezler mi.
devamını gör...
anlamı ; doğu dünyasının anlayış, görgü ve davranış gibi özellikleri çevresinde zaman yayma ,boşvermişlik ,neme lazımcılık. uzun vadeli planlar yaparak bir işin karşı taraftan yapılmasının istenmesi.
devamını gör...
bayılıyorum bu insanlara, kendi kurbazlıklarını o kadar yüveltmişlerdir ki gözlerinde hep aptal zannederler karşılarındakini. sökmezse de hemen çamura yatarlar, mağdur olurlar hep. hiç eğip bükmeye gerek yok. insanlık tarihinin asalakları kendini kurmaz zanneden bir avuç çıkarcıdır
devamını gör...
bayılıyorum bu insanlara, kendi kurbazlıklarını o kadar yüveltmişlerdir ki gözlerinde hep aptal zannederler karşılarındakini. sökmezse de hemen çamura yatarlar, mağdur olurlar hep. hiç eğip bükmeye gerek yok. insanlık tarihinin asalakları kendini kurmaz zanneden bir avuç çıkarcıdır
devamını gör...
birdönem "çarıklı erkanı harp" de denmiş bunlara.
aptallığını anlamayacağımızı düşünecek kadar aptal insanlardır.
devamını gör...
lokasyonla ilgili değil kentin göbeğinde de bu pratiği benimseyebiliyorsunuz. entelektüel maskenizin, büyük büyük beylik laflarınızın, gülünç kasıntılığınızın altında çok pis, çok karaktersiz, çok kaypak biri sessizce barınabiliyor. şark kurnazlığı, gavatlık ve sinsilik sizi siz yapan en temel özellikler olabiliyor.
devamını gör...
şu ülkede en nefret ettiğim şeylerin başında gelir. adı üzerinde kurnazlık. medeni olmayan insanlardır.
devamını gör...
şark(doğu) kurnazlığı, sözde anadolu irfanının sonuçlarından birisidir. şark kurnazlığı; adı üstünde (orta) doğu kültüründe yapılan kurnazlıktır ve bu pislik durum, kırsalda daha fazladır. şark kurnazlığı, orta doğu sami kültüründe din adı altında kutsanır. (bkz: allah tuzak kuranların en hayırlısıdır ayeti)
şark kurnazlığı denince aklıma şükrü erbaş'ın köylüleri niçin öldürmeliyiz adlı şiiri geldi. şark kurnazlığının en büyük temsilcisi köylüler ve onların getirdiği kasaba zihniyeti ile kasabanın hamasetçi, dalavereci politikacılarıdır.
devamını gör...
çarıklı da denebilir. genellikle bunlar hızarla dolaşırlar zengin mahallelerinde.

gurbetçilerin de memleketine döndüğü vakit bol bol yapmaya çalıştığı eylemdir. bunlar kendilerini çok zeki zannederler kısa vadede yaptıkları çakallığı sorumsuzluğu pratik zeka sanıp bunu uzun vadede devam ettirebileceklerini düşünürler ama genellikle çuvallarlar esnafsa hele adı çok fena kötüye çıkar. arkadaş ortamlarında da istenmeyen kişi haline gelir. düşünemezler 5 liralık malı 15 liraya satmaya kalkarsa bir daha mal satın alır mı birisi diye. veya da bir arkadaşına kazık attın paran varken habire mekanlarda ona hesap kitleyip durdun ve bu ortaya çıktı bir daha yüzüne bakabilecek misin zorda kaldığın vakit yardım isteyebilecek misin.. zaten sosyal medya diye bir şey var orada hele ifşa yapılınca hem şahsi hem ticari itibarını kaybediyorsun. illa da dolandırıcılık olarak da değildir kanımca sorumsuz küstah insanlara da denebilir. hiçbir şey öğrenmeye çabalamayıp başkasına iş yaptırtıp ancak kıymet bilmez bir tavırlarda bulunmak cevapsız bırakmak ve bunu devam ettirebileceğini düşünmek de şark kurnazlığına eşit bir tavırdır. hatta bir insanın karısını sürekli aldatıp durması bile bana göre öyle bir durumdur sen bunu yapıyorsun ve anlamıyor falan sanıyorsun ne kadar uzun zamandır anlaşılmazsa o kadar büyük darbe yersin ki sırf bir gece için bütün hayatını mahvetmeyi göze alan da ağır salaktır.

sadece doğuda değil batıda da nadiren olsa da görülebilecek tiplerdir.
devamını gör...
aslında arabi bezirgan pazar ve pazarcısını anlatan bir sosyoloji terminolojisidir. o kültürün yansıması olarak bizde köylü kurnazlığı, şark cambazlığı şeklinde kullanılır. son çeyrek yüzyıl siyasetine damgasını vurmuş tutarsız ve güvenilmezliği de anlatır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"şark kurnazlığı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim