birinin benlik sınırlarını zorlamak.
devamını gör...
duymaktan, okumaktan bile rahatsız olduğum kelime.
devamını gör...
tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından onaylanmayan hareketler topluluğudur.
devamını gör...
bazen kilometrelerce uzakta olan birinin bile rahatlıkla yapabildiği ve hatta yaptığı şeyi göremeyecek kadar hasta bir ruh haliyle hareket ettiği durumlar var. dizlerinizi karnınıza çekip ne yapacağım diye korkuyla yerinize sindiğinizde bu sizi güçsüz, paronoyak veya hassas yapmaz. psikolojik şiddet insanın sınırlarını zorlayan bir şey ama bunun zihninizi ele geçirmesine izin vermek ipin ucunu bırakmakla aynı şey. kangrenli kolu bıçakla kesip atmak gerekli, tedavi etmeye çalışmayın.

edit: imla.
devamını gör...
kökeni arapçadan acz kelimesinden gelen, aşağılama, rencide etme ve rahatsızlık verme anlamı taşıyan bir kötülcül bir eylem. taciz sadece kadına yönelik istenmeyen davranış değil ancak özellikle ülkemizde kadınla birlikte anılıyor.
bir hareket ne zaman tacize girer, karşıdakinin sınırlarını ihlal ettiğin onda rahatsızlık uyandırdığın an olsa gerek. flört ile taciz arasındaki fark burada başlıyor. flört eden kişi yaptığı hareketlerin zarar vermemesi için hayırın daima hayır olduğunu bilmek zorunda.
en bariz taciz olayları, ısrarlı takip, cinsel imalarda bulunacak şekilde konuşma, istenmeyen el temasları, lakap takma...

psikeart dergisinin taciz sayısında tacizlerle başa çıkmak için birkaç öneride bulunuyor. bunlar;

insanın öncelikle kendisini tanıması ile ilgili sorduğu sorular mesela,
- değerleriniz, yaşam motifleriniz ön kabulleriniz neler?
- neler uğruna sınırlarınızı esnetebilirsiniz?
- sınırlarınızı netleştirmek için hangi bedelleri ödeye bilirsiniz?

işte bu soruları sorarak zorbalık haline gelebilecek hak ve sınır ihlallerinin önüne geçebiliriz. kendimizi koruyup ihtiyaçlar hiyerarşisine göre en alt basamaklarda yer alan güvenlik ihtiyacımızı sağlayabiliriz.


not; yazı başka bir yerdeki yazımdan alındı.

--
devamını gör...
cinsel taciz, çocuk istismarı, akran tacizi, mobbing gibi bir çok türevi bulunan sözcük.
sözlük anlamı ''rahatsız etme'', ''tedirgin etme'' olarak açıklanır. bunu bir çok yolla gerçekleştirir bu yolların bazıları; ima, kinaye, dedikodularla itibarı sarsma, küçük düşürme, duygusal istismar ve psikolojik şiddet uygulayarak kişinin fiziksel ve bedensel bütünlüğüne zarar vererek gerçekleştirir.
burası çokomelli hepsi bünyede bir travma yaratır arkadaşlar.
bugün psikolojik taciz üzerinde duralım.
psikolojik taciz, genellikle isim takma, aşağılama, küçümseme, bağırma, tehdit etme, kıskançlık, sosyal olarak yalıtma, duygusal veya fiziksel olarak uzaklaşma gibi sözel ve duygusal istismar davranışlarını içeren bir şiddet türüdür.
bunu size kocanızda uygulayabilir, ''altın gün''ünde birlikte kısır yediğiniz komşunuzda uygulayabilir. veyahut perşembe günleri erkek erkeğe halı saha maçı yaptığınız arkadaşınızda....buradaki amaç eylem ve aktiviteler üzerine egemen olmak, aşağılayarak benlik algısına zarar vermek , gözünü korkutma, açık veya örtük şekilde tehditkar davranışlarda bulunmaktır. fiziksel bir saldırı olmadığından ispatlanması en zor taciz türüdür.
nasıl yapılır;
- kurbanın aşağılanma ile özgüven sarsılır.
-kurbanın yetersiz olduğu iddia edilerek kontrol ele alınır.
-kurbanın sosyal yaşamla, dış dünya ile bağı kesilir. bu ulvi amaç için gerekirse kurbanın aleyhinde konuşulur.

dikkat faili nasıl tanırız. şu cümleleri söyleyen yada eylemlerde bulunan kişilerden sakının.
- ben senin yerinde olsaydım.... laflarını çok kullanan kimseler.
-özelinizi örneğin; mesajlarınızı başkaları ile paylaşan kişiler. (sınır ihlali)
- çat kapı gelen komşu (sınır ihlali), işyerine aniden gelen eş(sınır ihlali)

evliliklerde nasıl oluyor bu şiddet örnekleyelim;
sende kadın mısın, bir yemek bile yapamıyorsun, anca müge anlı izle sen gibi sözler ile eş önünü göremez hale gelir. önünü göremeyen kişi hep kendisinde sorun varmış gibi yansıtıldığı için buna inanmaya başlar. ve daha sonrasında fail kurbanı iyice yalnızlaştırma için yok saymaya başlar. sosyal ortamını sabote eder ve üçüncü şahısların önünde onu küçük düşürmeye çalışır. hakkında kötü konuşur. ''bu hep böyledir'' ''bu hep beceriksizin tekidir''
bu iş artık öyle bir hale gelir ki ipler tamamıyle istismarcının elindedir. kurbanın ise tek amacı vardır. istismarcıyı mutlu etme, onayını alma takdirini kazanma...
orda durun ve bu kişilerle ilişkilerinizi düzenleyin yada bağınızı kesin...
devamını gör...
çocukken 12 yaslarinda yasadigim seylerin adidir heralde.
birine anlatmak istiyorum bunlari.
daha kimseye acmadim bu konuyu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"taciz" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim