benim de mensup olduğum türki alt kimliktir. türk tarihindeki en kafa karıştırıcı terimlerden biridir. bunun sebebi ise çeşitli coğrafyalarda birçok farklı amaçla kullanılmakta olan bir kelime olmasından dolayıdır.

ortaçağ'da, batı'da "tartar" şeklinde tüm göçebe orta asya kavimlerini kapsayacak şekilde yanlış bir şekilde kullanılmıştır. hatta hazar denizi'nden, maveraünnehir'i, tüm orta asya'yı ve mançurya'ya kazar uzanan geniş coğrafyayı kapsayan bölgenin tamamına "tartaria" adını vermişlerdir.

çin kaynaklarında "tatar" kelimesi moğollar'ın bir kabilesinin ismi olarak kullanılmıştır. hatta ünlü moğol kağanı cengiz han'ın babasını öldüren kabile de onlardır.

yine çin kaynaklarında, cengiz han döneminden daha önce çin'in batısında kalan tüm moğol toplumları için "ta-tar" kelimesi kullanılmakta idi. onları uygarlık düzeylerine göre: ak-tatar, kara-tatar ve yabani tatar olarak üç gruba ayırmışlardır.

cuci ulusu olarak adlandırılan altın orda devleti'nin halkı da tatar olarak adlandırılmaydı.

yine altın orda'da, ve de altın orda parçalandıktan sonra oluşan kırım, kazan hanlığı gibi devletlerde yaşayan müslüman türk halkını kastetmek amacıyla "tatar" kelimesi kullanılmıştır.

osmanlı devleti'nde resmi haberleri ulaştırmakla görevli olan, bir nevi postacılara "tatar" denmekte idi.

bugün ise temelde kırım ve kazan tatarları olarak, iki farklı türki lehçede konuşan halk için kullanılmaktadır. aynı şekilde osmanlı zamanında yapılan göçler, ve stalin zamanında yapılan tehcirle birlikte türkiye, romanya, bulgaristan, ukrayna, finlandiya ve rusya'nın muhtelif bölgelerine yerleşmiş diğer kırım tatarları da bu gruba dahildir.

kaynak: tdv islam ansiklopedisi
türklerin tarihi: pasifik'ten akdenize 2000 yıl - jean paul roux
hunların, türklerin, moğolların ve daha sair batı tatarlarının tarih-i umumisi - joseph de guignes
devamını gör...
aslında eskiden tatar denilince kastedilen moğollar. cengiz han'ın orduları türk ve arap müslüman devletleri yıkarak gelirken müslüman tarihçiler bu moğollar için kafir tatarlar demiştir çünkü o zamanlar henüz müslüman olmamışlar tam tersi müslüman türkleri katlediyorlardı.
tabi moğollar kendilerine karşı çıkanları öldürüyor ama direnmeyen türk boylarının kendilerine katılmasına izin veriyorlardı. zaten moğolların genelde nüfusları azdı ve bu yüzden bir zaman sonra moğolların yöneticileri, komutanları moğol ama askerlerin çoğu türk kökenli oldu.
müslüman türklerin olduğu yerlere yönetici, komutan olan moğollar bir zaman sonra müslüman oldular ve türk çoğunluk içinde karışıp gittiler. bugün tatar denilenlerin çoğu kıpçak kökenli bir türk boyudur.
devamını gör...
(bkz: tatar ramazan)
devamını gör...
hafif tombul yanak ve yine hafif çekik göz ile dış görünüşlerini genelleme yapabileceğimi umduğum insanlardır.

(bkz: ilber ortaylı)
devamını gör...
yağda kızartılan biber, patlıcan, kabak ve patatesin yoğurtla karıştığı harika bir lezzet.
devamını gör...
ramazannn. ben bu oyunu bozarım arkadaş!
devamını gör...
tüm beyaz batı halklarının türk olduğunu keşfetmeye başlayan batılıların bugünlerde sıkça sahiplenmeye kalktığı bir isimdir. beyaz halklara türk demek şu an için işlerine gelmiyor tabii, bunun yerine tatar(tartarian) diyorlar.
devamını gör...
annem de tatar babam da tatar... daha ne olsun tatarız biz..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tatar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim