1.
seçmenin gazını almaktan öteye gidemeyecek olan yerli otomobil markamız. ne kadar yerli olduğu tartışıladursun, karlılığı da pek umut vermiyor bana göre. proje rafa kalkana kadar harcanacak para da ayrı bir ziyan olacak.

cin olmadan adam çarpmaya kalkmaktır. sen önce bir temel ihtiyaç maddelerini kendin üret, ihraç et ondan sonra sıra arabaya gelsin.
devamını gör...
2.
aşırı umutlu olduğum bir markadır. yerliliğinden şüphe etmeye gerek yok %100 yerli olması imkansız zaten sihalar yapmışsın dünya markası olmuşsun neden olmasın
devamını gör...
3.
bence ülkenin en önemli stratejik yatırımlarından biridir. proje faaliyeti geçmeden hükumet değişirse ülke için büyük bir kazanç olabilir. fatih altaylının açıklamasına göre 25bin dolar civarı bir fiyat ile çıkacakmış piyasaya.
devamını gör...
bu projeye atıp tutanlardan haz almıyorum. projenin oluşumunda ve varoluşunda bir çok büyük marka var. ceosundan çizimine, mühendisliğinden işçi yönetecek ekibine kadar bir çok tanınmış otomotiv piyasasında nam salmış türk insanları var. togg'a çamur atan yersiz söylemlerde bulunanlar benim için zamanında (bkz: devrim) arabası için gazetelere manşet manşet türkler araba yapamaz yazıları yazdıranlarla aynıdır. günümüzde hiç bir otomobil üreten ülkede %100 yerli olarak üretilmiyor araçlar. biraz bilinç lütfen.
devamını gör...
satış kaygısı duyduğum araba. bugün bir doçent'in zoom toplantısı vardı. uzmanlığı bataryalar. anlattıklarından yola çıkarak araç büyük ihtimalle çıkacak ama beklenen satış adedini karşılamayacak büyük ihtimalle.
devamını gör...
türkiye için, özellikle genç girişimcilere muhteşem açıklar/imkanlar veren yatırım. sonuçta dünya olarak nesnelerin internetinin olduğu döneme ilerliyoruz, kaldı ki togg bu konuda tamamen ileriye dönük donanımlı bir araç. ayrıca hedef pazarının da uzak/orta doğu olduğunu düşünürsek, satışından bizleri yeterince tatmin edecek, geç kalınmış bir icraattir.
devamını gör...
linkedinden ulaşılacağı üzere bünyesinde birçok avrupa standartları ve üstünde mühendis barındıran firma.
birçoğu ford otosandan transfer edilmiş ve sağlam meblağlar kazanıyorlardır, helali hoş olsundur.
bu işe apple’dan önce girmek, geleceğin ihtiyaçlarını önceden görebilmek ve buna yatırım yapmak gerçekten takdir edilesi.
siyaset üstü yeni savaşın babayiğitleri sihalar ve yazılım geliştirme ve
bir milyon yazılımcı projeleri gerçekten türkiye nin geleceğe yatırım yaptığının en büyük kanıtı.
biz zaten avrupa standartlarında yaşayan bir ülke hiçbir zaman olmadık ve hiçbir zaman olmayacağız çünkü ab ülkesi değiliz ve destek almıyoruz, yaptırımlar cabası
en fazla rusya olalım, kendi kendimizin çabasına bakalım nato dan çıkalım, paki azerbejaini ve türk devletleri birliğini kuralım gerisi fıs. çok ama çok zor bir sürece girdik allah yardımcımız olsun
devamını gör...
işin ekonomik tarafını bilmiyorum. modern dünyanın ekonomisi pek de aklımın aldığı bir alan değil. ama herhalde kafamın bastığı* teknolojik tarafından, bundan yola çıkarak da vizyonundan bahsedebilirim. hatta yeri gelmişken çok konuşulan bir iki konu üzerine naçizane görüşlerimi de belirteyim.

küçük bir çocukken öğrendiğim zamandan beri devrim projesi çok ilgimi çekmiştir. olabildiğince kısıtlı bir zamanda, olabildiğince yetersiz imkanlarla, olabildiğince aptal yöneticilerin varlığına karşın tamamen türk mühendisler tarafından yapılan bir otomobil. ve bütün bunlara rağmen gayet de hakkıyla gerçekleştirilen fakat yaşadığı talihsiz kaza sonucunda ölü doğmuş bir proje. hatta cemal gürsel'in meşhur bir sözü var ya: "garp kafasıyla araba yaptık ama şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk." herhalde memleketin gördüğü en saçmasapan şeylerden biridir.

işte ta o zamandan beri, içimizde bir ukte kalmış hep. malumunuz, siyaset de insanların içinde ukte kalanları manipüle ederek taraftar toplama sanatıdır. böylece de siyasi bir malzemeye dönüşmüş. belli bir zamandan sonra gerek ekonomide küreselleşmenin etkisiyle, gerekse yabancı şirketlerin türkiye'de yaptıkları yatırımlarla birlikte unutulup gitmiş. işte hortlatılması da "yerli ve milli" sloganlarını çokça görür olduğumuz bu zamanlara denk düştü.

togg, vizyonu ve misyonu bakımından tamamen alakasız bir proje olmasına karşın, devrim'in devamıdır. çünkü ortaya çıkış sebepleri, kökleri aynıdır. ikisi de "cumhuriyetin bilmemkaçıncı yılında yerli otomobilimizi üretmiş olalım" isteğinin bir sonucudur. tam da bu sebepten, devrim'in de hatrına, ilk günden beri destekliyor ve takip ediyorum togg'u.

öncelikle vizyonu bu kadar geniş bir projeye imza atabileceklerini hiç ama hiç zannetmiyordum. dünyada yeni yeni konuşulan ve kabullenilen teknolojilerin söz konusu olacağını hiç düşünmemiştim. bugün otonom sürüş, nesnelerin interneti ya da başlı başına elektrikli otomobil üzerine çalışan bir türk şirketinden bahsediyoruz. henüz sektörün koca koca devlerinin bile yeni yeni giriştiği bir meseleyi bu kadar önceden analiz edebilerek yatırım yapmak, araştırma ve geliştirmeye başlamak çok başarılı bir hamle. bence başlı başına bu bile övgüyü hak ediyor.

takdir edersiniz ki, bu çok meşakkatli bir süreç olacak. pek çok komplike iş, son derece üst düzey bir titizlikle yapılmak zorunda. sadece arabaları seri üretim bandına koyabilmekle de bitmiyor: bunun şarj ağı var, servis ağı var... var da var. bütün bunları (ne yazık ki yine) son derece kısıtlı bir zamanda* yetiştirebilmek zorundalar. dolayısıyla bu da, belli başlı şeylerde yardım almak zorundalar demek. hem dediğim gibi zamanları kısıtlı, hem de gerekli kaliteyi yakalamak zorundalar çünkü. yalnızca türk bir ekip tarafından geliştirildiği için dandik bir tasarım, dandik batarya teknolojileri ya da dandik her neyse kullanmamalılar da zaten.

bu sebepten yapılan "ama tasarımını italyan yapmış" ya da "bataryasını çinliler üretecekmiş" gibi eleştirileri yersiz ve hatta aptalca buluyorum. çünkü şimdiye kadar çalıştıkları ya da çalışacaklarını açıkladıkları firmaların hepsi de işlerini gayet düzgün yapan, alanlarında küresel çapta kabul ve değer görmüş firmalar. bu "küresel çapta değer" meselesi de ayrıca çok önemli. sonuçta togg yalnızca türkiye'ye değil bütün dünyaya hitap ediyor, edecek ve etmeli de. aksi takdirde rusların lada'sı gibi yalnızca kendi topraklarına hitap eden ve dünyada esamesi okunmayan bir marka olacaklarının onlar da farkındalar.

bununla ilgili ortada koca bir apple gerçeği de var. kesinlikle amerikan olan fakat mesela ekranını koreli, işlemcisini tayvanlı, kamera lenslerini japon şirketlerin ürettiği; bunların montajını da çin'de yaptıran bir şirket. ama amerikan şirketi sonuçta, değil mi? işte togg da hangi parçasını kimin ve nasıl ürettiğinden bağımsız olarak, türk mühendisler tarafından tasarlandığı sürece bir türk şirketi olacak. o sebepten bu yersiz "yerlilik" eleştirilerinizi başka alanlara yönlendirebilirsiniz, mesela %100 hissenin de rus şirketlerinde olduğu akkuyu nükleer enerji santrali'ne.*

velhasılıkelam, sezar'ın hakkı sezar'a, gayet de iyi düşünülmüş ve şimdiye kadar da iyi yönetildiği anlaşılan bir proje togg. esasen siyasete malzeme yapılması pek de anlaşılmaz şey değil fakat onu eleştirecekseniz laf etmem de bak.* daha da yazacaktım da yeter artık. çok uzun oldu be.
devamını gör...
bu arabanın hala üretileceğine inanan temiz yürekli kardeşlerim var mı?
devamını gör...
elektrikli arabalara gelen ötv zammından sonra satış fiyatını merak ettiğimdir.
devamını gör...
italyanların yaptığı yerli araba.
devamını gör...
benzinden alınan vergiyi düşününce, üretiminin, ya da ulaşılabilirliğinin çok kolay olacağını sanmıyorum.
devamını gör...
bizim bu yalanlara karnımız togg.
devamını gör...
çıkınca haber verin.
devamını gör...
valla çıktığı gibi iki tane evimi satıp direk alacağım arabadır. vatan severlik böyle birşey işte siz anlamazsınız.
devamını gör...
sonu 2019'da seri üretime geçecek olan yerli elektrikli traktöre benzeyeceğini düşündüğüm yerli araba projesi.
devamını gör...
kamu bankaları düşük faizli togg kredisi is coming.....

tanım: en yerli araba.
devamını gör...
eğer piyasaya sürülürse, standard olarak 1 ileri 6 geri vites olacağı konuşulan araç.
devamını gör...
bakın bu araba piyasaya sunulsun 100 bin adet üretilsin cinsiyet değiştirme ameliyatı olacağım.

ama öyle 3-5 tane üretip meydana çıkınca bana araba ürettik diye gelmeyin.
devamını gör...
full elantrikli olacağı için vitesi ne yazık ki olmayacaktır (şanzımanı). ileri ve geri vitesi olacaktır. 2021 de çıksın da...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"togg" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim