1.
van gölü canavarı ile meşhur.
devamını gör...
2.
kedilerinin gözlerine aşık olmayan var mı kiii
devamını gör...
kahvaltısı ile meşhurdur.
devamını gör...
ingilizce'de 1(one) sayısının okunuşu
devamını gör...
doğu anadolunun en güzel şehri. çünkü canavarı var.bgv
devamını gör...
6. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 1 149 342 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
doğunun parisidir.
devamını gör...

doğu anadolu bölgesi'nin doğusunda bulunan 65 plaka kodlu ildir. yüzölçümü bakımından türkiye'nin en geniş alana sahip illerinden biridir. fakat, büyük bölümü yüksek ve engebeli arazilerden oluşan ilde yerleşime elverişli topraklar kısıtlıdır. il merkezi van şehrinden sonra en büyük yerleşim yeri erciş ilçesidir.

urartu uygarlığının önemli yerleşim merkezlerinden biri olan van kalesi, körzüt kalesi, hoşap kalesi, hoşap köprüsü, hüsrev paşa camii, kaya çelebi camii, ülkenin en büyük gölü olan van gölü ve ermenilerden kalma kilisenin bulunduğu van gölü'ndeki akdamar adası (ahtamar) ilgi çekici yerleridir.

aynı zamanda, van gölü'nün kıyısında yaşadığı bilinen ünlü kedi cinsiyle bilinir.
(bkz: van kedisi)
ilin kuzey kesimini engebelendiren alacadağ'ın doruğu 3.356 metre yüksekliğe erişmektedir. aynı dağ uzantısında yer alan 3.660 metre yükseklikteki tendürek dağı'nın en yüksek noktası ağrı il sınırındadır.

ilin doğu kesimindeki başlıca yükselti, 3.468 metre doruğuyla haravil dağı olarak da adlandırılan yiğit dağıdır.
ilin orta kesiminde yer alan ve van doğusu dağları olarak adlandırılan yükseltiler pirraşit dağı, erek dağı, mengene dağı, ispiriz dağı (3.668 metre) ve 3.684 metre yüksekliğe erişen doruğuyla ilin en yüksek noktası olan koçkıran dağı'dır.
ilin güney kesiminde yer alan ve güneydoğu toroslar'ın bir parçası olan yükseltiler ise artos dağı (çadır dağı), müküs dağı, kavuşşahap dağı (3.634 m), arnas dağı (kepçe dağı) ve gökdağ'dır.

il topraklarında bulunan bu dağlar yılın büyük bölümünde karla kaplıdır. van'da tamamı il sınırları içinde bulunan birçok doğal göl vardır. bunların en önemlisi van gölü'nün doğusundaki `erek gölüdür. bu gölün suları bir kaynaktan dışarı akmadığından tuzlu ve sodalıdır. ilin adını aldığı van gölünün ise doğu kesimi il sınırları içerisindedir.

doğu anadolu'ya has sert karasal iklimin egemen olduğu van'da kış mevsiminde hayli yoğun bir kar yağışı görülür. iklim koşullarının orman oluşumuna elverişli olmaması sebebiyle ülkenin orman örtüsü bakımından en yoksul illerinden biridir. van'da tarım alanları da sınırlıdır. ilin en ovalık bölgesi, çaldıran, erciş ve muradiye ovalarını barındıran kuzey kesimidir. halkın başlıca ekonomik uğraşı hayvancılık ve ticarettir.
hayvansal ürünlerden en ünlüsü kokusu ve lezzeti bakımından benzerlerinden ayrılan otlu peynirdir. yöreye özgü bu peynir türü, koyun sütü, özel peynir mayası ve çiçeklenme döneminde dağlardan toplanan otlardan yapılır. van gölünün kıyısında yaşadığı bilinen van kedileri, yörede pişik adıyla anılır. kedilerden bazılarının bir gözü sarı, diğeri mavidir. ankara kedilerine benzeyen uzun, beyaz ve dalgalı tüyleri vardır. van kedilerini diğer kedi soylarından ayıran en önemli özellikleri suyla olan ilişkileridir; kediler ıslanmayı ve suya girmeyi sevmezken, yöredeki bazı van kedilerinin göle girip yüzdükleri görülebilir.
devamını gör...
gölü, kedisi, adası, havası, suyu.. memlekettir van.
devamını gör...
teyzemin akademisyenlik yaptığı benimse üniversite için zamanında ikinci düşündüğüm cennet şehir.
devamını gör...
çok ciddi derecede kırmızı çizgilere sahip bir doğu anadolu kentidir.

(bkz: van balığı)
(bkz: van kedisi)
(bkz: van kahvaltısı)
(bkz: van gölü)
devamını gör...
çakma tabelalar şehridir: vanadokya, aralık sonu ocak başı, toys aras, van vegas, uluyol vs.
bunun dışında standart bir doğu anadolu şehridir.
devamını gör...
deprem, erciş, doğunun paris'i, iran sınırı başkale ve otlu peynir ile aklımda yer edinen şehir.

www.youtube.com/shorts/vbKt...

otlu peynir aşkımızı kimse sorgulamasın.*
devamını gör...
yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan bir seri aracın genel adı. türkçeye ingilizce'den gelmiş. ingilizce van kelimesi ise farsça kökenli caravan kelimesinden kısaltılarak üretilmiş. bildiğimiz kervan yani. ki türkçe kervan da farsça kökenli.
devamını gör...
havasına bayıldığım şehir. kışları uzun ve kar yağışlı geçse de benim için problem değil. edremit , erciş gibi göle sıfır ilçelerinde yaşıyorsanız vanı sevmeme ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum. illaki seveceğiniz bir mahalle yerleşim yeri bulursunuz. tabii ki metropol şehirlerindeki imkanlar yok fakat doğudaki bir şehire göre gelişmiş ve ferah bir şehirdir. çevre illerden de çok fazla göç alır. ben insanlarını genel olarak sevdim fakat hayatın içine %100 karışıp esnafı, doğalgazcısı, tesisatçısı ile iletişimde olamadığım için bilemiyorum. gördüğüm kadarıyla iyi niyetli insanlardır. tabii ki büyükşehirlerdeki kadar özgür hissedemezsiniz fakat her yere de kendi kültürünüzü ve bakış açıcınızı empoze edemeyeceğimiz için normal karışlıyorum.
gezilecek bir çok yeri vardır fakat araba gerekir. akdamar adası çok güzel. özellikle bahar aylarında çok güzel bir hale dönüşür. ermenilerin hac ibadetini burada gerçekleştirdiklerini duydum. kışın kayak yapabilirken yazın ise göle girebilirsiniz. tabii sosyal tesisleri göl için yok. çünkü 2 ay kadar bir yazlık zamanı oluyor. kendiniz belirlenen yerlerden giriyorsunuz. gölün kenarında mangal yapıp göle girmek oldukça doğal bir durumdur. kadın erkek kısmı olarak ayrılmıştır.
son yollarda iranlıların gözde mekanı olmuştur van. merkezinde neredeyse çoğu dükkanda arapça yazılar var. gölün üzerinde turistik teknelerde iranlılar eğleniyor. merkezde bir iranlıyı konuşmasa dahi hemen anlayabiliyorsunuz. kısacası güsel görmek isteyenin güzel göreceği görmek istemeyenin ise içinde hapsolmuş hissedeceği bir yerdir. her ikisini de hissetsemde severim kendilerini.
devamını gör...
van büyükşehir belediye başkanı seçilen dem partili abdullah zeydan’ın seçilme hakkı geri alındı, il seçim kurulu akp'li adaya mazbata verme kararı aldı...sinirden bir şey yazamıyorum...
www.politikyol.com/secilmis...
www.bbc.com/turkce/articles...
devamını gör...
bugün itibariyle akp tarafından halkın iradesininin açık ara gasp edildiği şehir.

30 puan fark yedikleri yeri kendilerine istiyorlar. arsızlığa, utanmazlığa bakın (!)

bugün van'daki hukuksuzluğa ses çıkarmazsanız yarın istanbul'a el koyduklarında aval aval bakarsınız!
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"van" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim