1.
tanrı ve tanrıçaların çekişmeleriyle ve bunların enteresan sonuçlarıyla dolu anlatılar deryasıdır. birçok entrikaların, türlü dalaverenin anlatıldığı yunan mitolojinin orijini ise olimpos dağı'dır.
devamını gör...
2.
araştırıldığı zaman oldukça dikkat çekici hikayeleri olan mitolojidir..
devamını gör...
3.
çok merak ettiğim fakat bir o kadar da karışık gelen konudur.
devamını gör...
4.
üniversitede birinci sınıfta dönem dersiydi. sevdiğim bir alandır, hakkındaki tüm kitapları toplamaya çalışmaktayım.
devamını gör...
5.
gerçek olsa mükemmel olmaz mıydı dediğim mitoloji.
devamını gör...
6.
insanın kendinden bir parça bulup en kusursuz halini en güçlü yanlarını hayal ettiği mitolojik kahramanlar katoloğu
devamını gör...
merak edip araştırmaya başlanınca çok derin bir konu olduğu görülür.
devamını gör...
benim için percy jackson ve olimposlularla başlayıp, eğlence alanı haline gelen eski zaman inancıdır.
devamını gör...
yunan mitolojisi, antik yunan’da evrenin yaratım süreci, tanrı, tanrıça ve kahramanların yaşayışlarını konu edinen hikaye ve öğretileri içerir.

ayrıca bu mitoloji eski yunan dininin de temelini oluşturur. günümüzde ulaştığımız kaynaklar bu masal ve efsanelerin o dönemde mythos yazarı diye tanımlanan derleyiciler tarafından oluşturulan yazılı halleridir.
devamını gör...
zeus : master of olympus oyunu yüzünden tarihini ve karakterlerini ezbere bildiğim mitoloji türü.

bunu pharaoh ile devam ettirip mısır mitolojisini öğrenmiştim. sonra kelt, türk, çin diye devam etti öğrenme aşkım. evet.
devamını gör...
üzerine söylenecek çok söz vardır ancak ilk akla gelen günümüz batı uygarlığının temel taşlarından birisidir. farkında olmadan yunan mitolojisine dair pek çok kavramı günlük hayatımızda öyle ya da böyle kullanmaktayız. tabi bir de işin popüler kültür boyutu vardır ki orda da etinden sütünden bol bol faydalanılır. pek çoğumuzun ayağına giydiği ayakkabı markası bile ismini buradan alır. (bkz: nike)
devamını gör...
zeus uçkuruna sahip çıksa %60ının azalacağı mitolojidir.
devamını gör...
kronosla başlayan süreçte zeus'u annesi kurtarir ve zeus, bizim bir milletvekili gibi "akrabaya yardim allah'ın emri, cuma namazlarında hep söylenir" deyip deniz isleri bakanligina ve yeralti isleri gibi degisik makamlara kardeslerini yerlestirir. sonra bu kardesler zamanla birbirini elden falan gecirir derken biri taş olur biri başka şey olur falan gibi olaylar zinciridir.
devamını gör...
her hikayenin çok sayıda versiyonu olduğundan iyi derecede öğrenilmesi zordur. gerçi bu problem diğer mitolojiler için de büyük oranda geçerlidir. yunan tanrılarının roma mitolojisine farklı isimle transferi işleri daha da karıştırır. velhasıl azim ve sabit gerektiren bir disiplin bu. dalgın okurlara uymaz. isim hafızasi stiyor.
devamını gör...
universitedeyken bir sene dersini gormustum. icinde sayisiz hikaye barindiriyor. ozellikle, neredeyse her hikayesinde zeus’un bir parmaginin olmasi cok dikkatimi cekmisti.
devamını gör...
antik yunan çağı'ndaki tanrıları falan fistan anlatan ve sanırım diğer mitolojilere oranla daha çok dikkatimi çeken mitoloji.

efsanelerde zeus isminin çok görülmesinin sebebi; zeus'un tanrılar kralı olmasıdır. bir kral da her meselede olmazsa olmaz.

en sevdiğim efsane;
(bkz: apollon ve daphne)
devamını gör...
başrolde zeus'un çeşitli zamparalıkları olan mitolojidir.
bir yerinde dur be adam
devamını gör...
var olan her şeye moderatör atar gibi tanrı ataması yapan baş tanrıya sahip bir mitoloji. döneminde yaşasak trol tanrısı bile olurdu ellaam.
devamını gör...
dünyanın en somut mitolojilerinden birisidir. dünya mitoloji araştırmalarına kaynak olması yönüyle de önemlidir.
devamını gör...
iki buçuk dönem derslerini aldığım mitoloji.okuması keyiflidir, hikâyelerin derinliği de vardır.ayrıca hikayelerin günümüzde birçok şeye bağlanması ilgi çekicidir."eko"nun kaynağı olan hikaye gibi.bununla ilgili bir yazı veya kaynak var mı bilmiyorum ama narsist kelimesi kendine aşık/hayran olan kahraman narkissos dan mı türemiş diye merak ediyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yunan mitolojisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim