1.
tarihin akışını kanımca değiştirmiş kişidir, bıyığı komik adam ayrıca, nasıl bu kadar insanı peşinde böyle bir ideolojide ilerletmiş hala anlamış değilim
devamını gör...
2.
lider kelimesinin taş taş bulmuş hali kim ne derse desin kesinlikle liderin zirvesi
devamını gör...
3.
faşizmin sebep olabileceği dehşetin ve de tiksindiriciliğin canlı kanıtı ve birebir örneğidir.
devamını gör...
1889 doğumlu alman siyasetçi. 1933 yılında şansölye olarak başladığı görevini 1934'te 'führer' olarak 1945'e kadar sürdürmüştür. ikinci dünya savaşı'nda almanların işlediği savaş ve insanlık suçlarının baş sorumlusudur. ayrıca, göreve geldiği günden savaşın başlangıcına kadar alman ekonomisini 'gıpta edilecek seviyeye' çıkardığı otorite sayılan ingiliz belgeselleri* tarafından kabul edilmiştir.
devamını gör...
yüz hatları kişiliğiyle tam uyumlu bir kompozisyon oluşturan tarihi kişilik. her iki ucu da aşağı doğru kavislenen çizgi şeklinde sıkılmış dudaklar, her iki ucu da aşağı doğru kavislenen iri gözler, tam ortada hiçbir asimetrisi olmadan kavissiz, eğimsiz bir şekilde aşağı inen kemersiz ve dik burun, çok hafif bir şekilde geriye doğru giden alnı sayesinde ileride kalan despot bir çene hattı. yüzünde ifadesini yumuşatan tek bir çizgi, kavis, tümsek, gamze vesaire yok. adam resmen diktatör olmak için doğmuş.
devamını gör...
tarihin gördüğü en psikopat insan. tam bir ruh hastası.
devamını gör...
bundan 3-4 sene önce almanya 'dan bir misafirimiz gelmişti, iş için, kendisi ile sohbet etme şansımız oldu, laf lafı açtı, oldukça samimi bir sohbet gelişirken, ben bu samimiyete güvenerek, hitler 'den bahsetme gafletine düştüm, yaklaşık 45 yaşlarındaki misafirin bir anda yüzü değişti, ne diyeceğini bilemedi, muhtemelen bana kızdı bu konuyu açtığım için, ben de yaptığı gafı anladım ve fazla uzatmadım. bir şekilde konu kapandı ancak masada uzun bir süre soğukluk hakimdi.

almanların bile sevmediği, hatta utandığı bir adamdır hitler. rahmetli aytunç altındal 'ın bilinmeyen hitler kitabı, kendisi hakkında yazılmış en özgün türkçe kitaplardan biridir. aynı zamanda, değişik kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, kendisinin en büyük hayali sonsuz yaşammış, bilimkurgu gibi olacak ama kendisi bu konuda yıllarca araştırmalar yaptırtmış, hatta meşhur nazi deneylerinin temelinde hitler 'in bu arzusu yatmaktaymış. bu kadar güce ve ölümsüzlüğe meraklı birinin intihar etmesi de tabi ayrı bir ironidir. kayıp ve gizli hazineleri, gizli sevgilileri, değişik hobileri dikkat çekicidir. bir rivayete göre, yahudilerin katledildiği o meşhur şeytani toplama kamplarına hiç gitmemiş hitler, orada ne yaşandığı konusunda hep kurmaylarından bilgiler almış. basit bir askerken, bir anda führer olması aşamasında o kadar büyük tesadüfler yaşamıştır ki, insan gerçekten hayret etmektedir.

çorba gibi bir yazı oldu farkındayım, ama bu adam, tarihin en gizemli adamıdır. kökeni, amaçları, destekçileri, ölümü, sırlarıyla tam bir matruşka bebeği kıvamındadır.
devamını gör...
1933-1945 arasında almanya'nın führerliğini yapmış faşist devlet adamı.ilk önemli işi reichstag yangınını bahane ederek ülkede komünist ayıklamak olmuştur.kendisine yapılan suikast denemeleri başarısız olunca egemenliğini tam anlamıyla sağlamak için hiç bir engel tanımamıştır.siyasi hayatının dışında temiz bir yaşantıya sahip bir insan ve başarılı kabul edilebilecek bir ressamdır.1.dünya savaşı gazisidir.almanya'nın başında bulunduğu sürede almanya'ya ekonomi,sanayi,teknoloji gibi alanlarda çağ atlatmıştır.ancak başarısız savaş politikaları ve sabırsız saldırganlığıyla kendisinin ve reich'ın sonunu getirmiştir. avrupada yarattığı yıkımlar,yahudilere karşı izlediği politikalar ve acımasızlığı nedeniyle bütün dünyanın nefretini kazanmış ve yanındaki cılız güçlerle birlikte büyük devletlerle savaşmak durumunda kalmıştır.sanıldığı gibi çok zeki ve çok cesur bir insan hiç bir zaman olmamıştır.birahane darbe girişiminde arkadaşları polislere direnmeye çalışırken kendisinin kaçacak yer aradığı söylenir.orada tutuklandıktan sonra hapishanede kitap yazar ve şimdilerde basılması yasak olan bu kitap "mein kampf" adıyla 1925 yılında yayınlanır.
kendisinin de söylediği üzere savaşı başlatan değil,kaybeden suçludur,bu bağlamda hiç yapmadığı eylemler bile ölümünden sonra
üzerine yıkılmıştır.bugün dünyanın en sevilmeyen ve kötü anılan liderlerinin önde gelenidir.sokaklarda selamını dahi vermek yasaktır.
devamını gör...
adolf hitler; ''eğer bir yalanı yeterince uzun,yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz insanlar inanır. insanları bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı sürekli tekrar etmektir. sadece tekrar,tekrar ve tekrar söyleyin.'' demiştir ve başarılı olmuştur. geçen yüzyılın hemen hatırlanan siyasi liderlerinden biridir. delidir. öyle de diyorlar. başarılı olsaydı dahi olacaktı. tarihin garip ve yalan cilvesi.
devamını gör...
10.
"içki asla içmezdi.
sigarayı ağzına sürmezdi.
içenden de nefret ederdi.
reklamını yasakladı.
fiyatına zam yaptı.
vergisini arttırdı.
içkiden sigaradan topladığı fahiş vergilerle ahaliye avanta kömür dağıttı, mısır piramitlerinin 4 katı büyüklüğünde kömür dağıttık diye afiş bastırdı, oy topladı.
almanlar seçti onu.
o hitler’di"
devamını gör...
11.
dünyayı sarışın ve renkli gözlü yapma ideolojisiyle yanıp tutuşan nazi.
devamını gör...
12.
zaman yolculuğu temalı filmlerde bebeklik hali ile tanışmaya gidilmesi gibi bir klişe mevcuttur.
devamını gör...
13.
yirminci yüzyılın en büyük diktatörlerinden biri.
devamını gör...
14.
(bkz: diktatör)
(bkz: nazi)
(bkz: psikopat)
devamını gör...
15.
adolf'u anlamak için kavgam kitabını iyi okumak ve 1939 kadar olan sürecini araştırıp anlamak lazım.

nasıl ki cumhuriyet tarihine baktığımız'da atatürk'ün vefatından sonra, türkiye siyasi, ekonomi iç sorunlar ile dış ilişkilerde asla iyileşme olmuyor ve devamında bugüne değin süregelen. siyasilerin kendi şahsi çıkarları için hayırsız evladın hoyratça baba mirası sömürmesi gibi devlet, millet, ülke ve değerlerini geçmişin bedelini bilemeden sömür-düler/yorlar.


aslında çok iyi bir ideolojiye sahip, düşünce ile eylem arasındaki dengesizlik ve tutarsızlık sonucu kendini halkını ve dunyayı felakete sürüklemesine sebep olan hırs ve gurur tutkunu.
kendimce mükemmel zeka, yönetim ve gözlemleme sahibi.
(zayıfa acımak doğaya aykırıdır. "adolf hitler")
devamını gör...
çocuk, yaşlı, genç demeden yüzlerce yahudiyi vahşi şekilde katleden tarihin görüp görebileceği en büyük faşistlerden birisidir.
devamını gör...
almanya'yı ve dünyayı büyük bir savaşa sürüklemeyi aklına koyduğu zaman, alman çocuklarını savaş fikrine alıştıracak oyuncaklar imal ettiriyor. milyonlarca kurşun asker yaptırıyor. bu askerler bir savaş karargahındaki çeşitli pozisyonları gösteriyor. sadece çarpışan askerler yok bunların içinde. cephe gerisi de var. kimisi tıraş oluyor, kimi akordeon çalıyor, kimi askerler de dev uçak pervaneleri taşıyor.
devamını gör...
askerlere ve halkına kutu kutu pervitin dağıttığı söylenir ki bu kaynak bana saçma ve sahte geliyor.
devamını gör...
almanya'nın günümüz gelişmişliğini borçlu olduğu tarihin en kanlı ve en hayranlık duyulacak karakterlerinden biri. ayrıca amerika savaş sonu bir çok nazi bilim adamını bir şekilde kaçırarak bir çok açıdan fayda sağlamıştır. (bkz: paperclip harekâtı)
doktorları da ayrı bir manyaktır (bkz: pervitin)3 günde fransayı işgal etmiş bir ordu..
velhasıl kelam askeri teknolojik ve bilimsel açıdan sadece almanya'ya değil dünyaya çığır atlatmıştır.
tanım : alman mühendisliğinin babası
devamını gör...
dünya tarihinin gördüğü en büyük manyaklardan birisidir. psikopattır. milyonlarca insanı katlettirmiştir. führermiş. gıçımın führeri.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"adolf hitler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim