1.
arjantin 'in ünlü futbol takımı.. arjantin futbolunun yıllardan beri ezeli rakibi river plate ile lokomotifi olmuştur. river plate, buenos aires şehrinin zengin tarafını temsil ederken, boca juniors, daha fakir, varoş kesimi temsil eder. en azından eskiden öyleymiş. maçlarını la bombonera stadında oynarlar ki, bir çok futbol otoritesine göre dünyanın en iyi futbol atmosferinin olduğu staddır burası. futbol tanrısı diego maradona 'da bu takımın formasını giymiştir. river plate ile yaptıkları maçlara superclasico denir, tüm dünya takip eder.

meşhur sloganları ise şöyledir;

dinim boca, tanrım maradona, mabedim la bombonera..

not : bu kadar sloganlar yapmalarına rağmen maradona toplamda sadece 3 yıl oynamıştır bu takımda..
devamını gör...
2.
akıllara 10 numara formalı riquelme’yi getiren takım.
devamını gör...
3.
dünyanın en canlı taraftarına sahip kulüptür.
devamını gör...
tarikatı da varmış aynı zamanda;
devamını gör...
(bkz: river plate futbol takımı) ile ezeli rakip olan arjantin takımıdır.
devamını gör...
formasına sahip olduğum arjantin takımı
devamını gör...
bundan yıllar önce river plate'e yenildikleri 3-1 lik maçtan sonra buenos aires metrosunda iki riverlı taraftarı öldürdükten sonra üstüne "şimdi 3-3 oldu" yazan elm sokağı filmini çok izlediklerini düşündüğüm katil ötesi ateşli arjantin futbol klubü..
devamını gör...
hiçbir maçını izlememiş olmama rağmen maçkolikte denk gelince maç skoruna, saatine vs baktığım. nerden geldiğini bilmediğim bir sempati beslediğim takımdır.
devamını gör...
80/81, 95/96 ve 96/97 sezonlarında 10'un forma giydiği arjantin'in en büyük kulübüdür.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
gece maçlarında bir kaç kez iddia'dan para kazanmama sebep olan güzide arjantin takımı. aydınlık sabahlarımın boca juniors'u.
devamını gör...
bizim saatlerle 2 gece önce (pazar 23.00 de başladı maçlar, tabi arjantin'de gündüz oluyor) şampiyonluğu mucizevi şekilde almış arjantin'in en büyük takımı, hatta bana göre g.amerika'nın en büyük takımı.
tabi kime göre neye göre diyebilirsiniz bu arada.
gelelim hikayesine işin;
arjantin ligleri eskiden açılış* ve kapanış* ligi olarak oynanırdı ve 2 şampiyon olurdu, bir çok güney amerika ülkesinde olduğu gibi. sanıyorum son 3 sezondur artık tek lig usulü oynanıyor. 27 takım var ve herkes 27 maç yapıyor.
aramaya inandım çok takımlı tek lig usulü bu sezon ile birlikte 6 yıldır yapılıyormuş.
(bu durumda fisktür nasıl belirleniyor filan onu bilmiyorum, çünkü her takım birbiriyle tek maç yapıyor ve şampiyonluk da
genel averaja bakılarak belirleniyor bu arada)
lige kötü başlayan boca iyi bir toparlanma ile zirveye yaklaştı ve 3-4 hafta önce de lider oldu yanılmıyorsam. son hafta racing club'ün 1 puan önünde (51-50) geldiler maça ve mutlaka kazanmaları lazımdı.
her iki takım da evinde oynuyor son maçlarını.
rakip independiente ve onlar racing club'ün ezeli rakibi, racing club de river plate ile oynuyor onlar da boca'nın ezeli rakibi.**
ilk yarısı 1-1 biten maçta boca iyi oynamıyor ve rakip çok iyi pozisyonlar buluyor hem de nasıl. ikinci yarıda boca nefis bir frikik golü ile öne geçiyor. bu arada racing de öne geçiyor. her iki takım öndeyken (2-1 ve 1-0) dakikalar tam 80-81 i gösterdiğinde neredeyse aynı dakikalar içinde gol yiyor ve boca maçı 2-2'ye geliyor, racing maçı da 1-1'e.
boca özetlerinde de independiente yine deli gibi goller kaçırıyor, yani normalde maçı boca en iyi ihtimalle 2-4 falan kaybetmeli. artık her iki maç berebare şekilde 90'cı dk.lara geliyor ve racing penaltı kazanıyor river önünde.
atsalar şampiyonlar ve penaltı kaçıyor, hem de çok kötü bir penaltı atışı ile.
akabinde 90+5'de river ezeli rakibini kesin şampiyon yapan golü atarak racing'i 1-2 mağlup ediyor.
ve boca juniors 36. kez şampiyon oluyor.
maç anında la bombonera* görüntüsü, muhtemelen devre arasından bu maçın.
diego armando maradona'nın ruhu rahat etsin.*

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"boca juniors" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim