#televizyon dizileri
aksiyon / bilim kurgu / gizem
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

sınır bilim'i en başarılı şekilde senaryolaştırıp ekranlara yansıtmış j. j. abrams dizisi. flashforward da yayından kaldırılmayıp biraz ittirilse bu popülariteye ulaşırdı.

--- spoiler'ımsı bişiler ---

observer'ların tüm dünyaya hakim olduğu sezon -sanırım 4.- dizinin en başarılı sezonu namını hak etmekte. sebebi ise son derece distopik ve azıcık ucundan post-apocalyptic özellikler taşıyor olması. bağımlı gibi birkaç haftada tüm diziyi bitiren ben için senaryonun boşuna alternatif evrende oyalanması bu observer'ların atağa geçmesi ile görmezden gelinmiştir.

iyi atış.
devamını gör...
100 bölümde biteceğini söylemişler ve bitirmişlerdir. bilim kurgu türünün pek çok ilkine yer verilmiştir. bu yüzden efsanedir. bir süpernatural gibi 15 sezona rahatlıkla ulaşabilecek konusu olmasına rağmen bitmiştir, üzmüştür. keşke onların da bir acunu olsa ve kızı fringe izliyor olsa diye hayıflandırmıştır.
devamını gör...
walter bishop gibi harika bir karaktere ev sahipliği yapmış dizidir.

her bölümde mutlaka fantastik bir olay olur, bilimin sınırları zorlanır, hehe fringe, çözüm bulunurdu.

ah ulan september, sana az mı üzüldük.
devamını gör...
walter bishop gibi deli dahi, inanılmaz tatlı bir o kadar tehlikeli, zamanda gedikler açabilen ve bunu yaparken pantolon giymeyi unutabilen güzide bir karakteri barındıran süper dizi. *
devamını gör...
çoğu dizi gibi güzel başlayıp vasat bitmiştir, senaryosu bir iki sezon daha uzatmak adına dizi abuk bir hale sokulmuş, anna torv 'un hatırına bitirilmiş dizidir.
devamını gör...
pek çok tutan bilimkurgu dizisinin sakız gibi uzatılıp durulan sezonlarının aksine başladığında 100 bölüm olacak denmiş ve 100 bölümde final yapmış dizidir. dizideki her bir karakter için ayrı bir dizi çıkartılabilir (ki fringe'den esinlenme karakterlerle daha sonra çekilmiştir.) karma police yazarımızın hoş ifadesi "zamanda gedikler açabilen ve bunu yaparken pantolon giymeyi unutabilen güzide bir karakteri" ile sınır bilim tabir edilen bir alana seyirciye adım attırmıştır. standart uzay bilimkurgu(uzay gemileri, ışınlanma, fazer silahları vb) yapımlarından fersah fersah uzaktır. benim gönlümdeki yeri ayrıdır. kızgın hali ile neşeli hali aynı yüz ifadesinde olan olivyanın minicik mimik hareketinden tam da ruh halini çözmeye başlamıştım ki, final yaptı.
devamını gör...
her şeyin bilimini itinayla yapabilen walter bishop hocamızı barındıran dizidir.

hoca, paralel evrenler ve zaman makinesi icat edebilecek kadar iyi bir fizikçidir. çok nadir görülen hastalıklara bile ilaç üretebilen farmakoloji uzmanıdır. insan ve hayban otopsisi yapacak düzeyde adli tıp uzmanıdır. aynı zamanda her organı ameliyat edebilen her organım cerrahıdır. observer bile ameliyat edebilmektedir.
daha aklıma gelmeyen her şeyin bilimini de itinayla yapar.
devamını gör...
efsane bilim kurgu dizisi. olayları bazen midem kaldırmıyor ama çok iyi. bishop ailesinin beyleri ve inek , paralel evren , ve tabi her bölüme yerleştirilmiş kılsız gizcüler.
devamını gör...
psişik kabiliyetlerden ışınlanmaya kadar her türden sevilen bilimkurgu öğesini konu alan, esinlendiği dizilere nazaran daha cesur ve orijinal davaların işlendiği, muazzam bir akıcılıkta gitmesine ve sadık bir kitlesi olmasına rağmen sürekli ipten dönen, yine de istediği finali yapabilmiş nadir yapımlardan en değerlisi.
devamını gör...
4.sezonuyla hafif bozmaya başlamış (bütün olayları yaşanmamış varsayarak) 5.sezonuyla da tamamen farklı bir diziye dönmüş dönmeden evvel de blade runner göndermeleri yapmış bilim kurgu dizisi. ilk bölümü bariz film gibiydi hem diğer bölümlerden daha uzun hem de çoğu bölümü gibi yüksek bütçeliydi o yüzden devamı gelmeseymiş tek film niteliğinde olarak bile kalıp ayakta durabilirmiş.

kırmızı evrendeki olayları ve daha gelişmiş teknoloji cezbedici gelmiş olup bu evrende 11 eylül yaşanmamış, fbi'ın iptal edilmiş bir kurum olup, star wars'un bir savunma sistemi olarak geçmesiyle beraber dc comics'e de epey göndermeler vardı ayrıca fringe bir nevi fbi olarak geçiyodu yani yüzlerce kişinin yer aldığı bir kurumken mavi evrende 4-5 kişilerdi. kırmızı evrenden gelen peter'ın lantern kırmızı olmalı yeşil değil demesiyle, o kırmızı evren versiyonlu kahraman red lantern ve red arrow çizgiromanları bile yapılmıştı. hatta o evrende metropolis ve gotham şehirleri de mevcut olup genelde gökyüzü kırmızı ve zepplinliydi. * stranger things dizisindeki gibi mavi evrendeki walter bishop çocuklar üzerinde deneyler yapıyordu ve hafif salaktı bunun sebebi de beyninden üç parça farklı yerlerde olmasındandı. kırmızı evrendeki ikizi acımasız biri olsa çocuklar üzerindeki deneyleri kesinlikle reddeden birisiydi o yüzden de belki mavi evrendekinden nefret ediyordu yani orada da bu cia'in project mk ultra'ya göndermeleri vardı.
devamını gör...
defalarca izlediğim dizi. walter'ın zekası beni korkutmasın değil, kendisini de korkutmuş olacak ki beyninden parçalar aldırdığını görüyoruz. agust'un ölümü beni ayrıca sarsmıştır. bunun dışında september adamdır. dizinin tek sıkıntısı son sezonudur.
devamını gör...
youtube'da yıllar önce olasılık hesaplama sahnesini izlemiştim, o günden beri ne zaman yeni bir diziye başlayacak olsam önce fringe gelir aklıma "lan acaba başlasam mı? " diye ama bir taraftan da hep bir itici geldiği için hiç yeltenmedim; ta ki dün akşama kadar. üç bölüm arka arkaya izleyip fena tutuldum. tam benlik diziymiş. böyle yıllar önce final yapmış güzel dizi bulunca aşırı yükseliyorum ben, mutlu oluyorum yav. bakalım ileriki bölümler ne getirecek.
devamını gör...
efsane bir dizidir.
konusu değişikti. çok sayıda yabancı dizi izlemeşimdir bu dizinin yeri başka bende. izlediğim tüm diziler arasında rahat ilk 5'e girer.
devamını gör...
farklı platformlarda bu dizi hakkında çok olumlu yorum okudum. dolayısıyla bir izleme isteği uyandırdı. iki bölüm izledim ve gördüğüm kadarıyla çok fazla beklentiye girmişim. evet, ilk sezonun çekildiği yıl itibarıyla o zaman için tamam diyorum ancak bilemiyorum ya. izlemeye devam edeceğim. net bir yorum yapmak için erken olduğunu düşünüyorum. biraz daha izledikten sonra tekrar fikirlerimi belirtirim.

edit: daha fazla izleyemedim ve yollarımızı ayırdım. ilk sezonu bitiremedim.
devamını gör...
fena olmayan, gideri olan dizidir.
fringe ismini gördüğüm anda yüzümdeki gülümseme de tamamen izlediğim dönemle alakalı.
henüz tamamen boka batmamış hayatlar yaşıyorduk.
neyse yaa..
konusuna bakın ve ona göre şans verin bu diziye.
devamını gör...
efsane diziler kusagindan bir dizidir.

(bkz: the x files) dizisinden esinlenildigi icin mulder ve scully ozleyen bunyelere iyi gelebilir.

bu hafta ucuncu kez bastan izlemeye basladim. uzun araliklarla tekrar izlenildiginde cok ojdur, guzeldir.
devamını gör...
her ne kadar güzel olsa da basit mantık hataları ve sürekli tekrarlanan klişeler yüzünden beni çıldırtma noktasına getirmiş dizidir. ya kardeşim koskoca fbi, başka ajan mı yok bu olivia veya peter göreve tek başına gidiyor, kahramanlık yapmaya çalışıyorlar. her iki bölümde bir bu durumun yaşanması ve başlarını bu yüzden belaya sokmaları çok canımı sıkıyor.
devamını gör...
walter bishop gibi nevi şahsına münhasır tatlılıkta şahane bir karakteri barındıran ve de çok güzel başlamasına karşın son sezon ishal olmuş gibi ciddi ve seri bir tatsızlık ile geçen dizi. boka sardıkça daha da battı ve muallakta kalan bir finalle paldır küldür noktalandı. oysa biz x-files müptelaları için büyük bir nimetti ardından gelen böyle bir dizinin varlığı. aydınlığa kavuşamayan onca soru için kafamızı kuma gömüp walter'ın şekerlemeleri ve gene'in sütüne yumuluyoruz. ajan dunham'ı oynayan seksi ablanın kabız oyunculuğu ve davsın sikirik'te gençliğini bildiğimiz peter abimiziin tontiş yanakları bile bu rezil finali gölgeleyemedi ne yazık ki. yine de bilim-kurgu adına epey güzel bir işti. en azından suyunu çıkartmadılar diye avunuyoruz. özlüyoruz walter amcayı. toprağı şekerle dolsun.
devamını gör...
insanı içine çeken tuhaf bir kurgusu, ortamı ve karakterleri olan, bağımlılık yaratma özelliği yüksek, çok başarılı fantastik bir dizi.

şahsen dizinin en büyük özelliklerinden biri de şu; "film/dizi sonlarını tahmin eden seyirci" ya da "şaşırmazsa yapımı adam yerine koy(a)mayan seyirci" profilini, senaryosuyla -belki son sezonu hariç- mat etmesidir.

izleyiniz.
devamını gör...
beynimi müthiş açan, olağan üstü kurgusal olaylarını hayretle izlediğim dizidir. ergenliğimden kalma en iyi dizilerdendi. walter bishop ismi bile tarihi bir karekter gibi aklımda kaldı hep.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim