1971 imranlı doğumlu bağlama virtüözü şarkıcı, söz yazarı, besteci. (bkz: sivas katliamı) olayları sırasında elim bir şekilde hayatını kaybetmiş sanatçıdır. hemşehrim olduğundan ve aynı kökenden geldiğimiz için ayrı bir sevgi /özlem duyduğum değerli insandır. sesine, sanatına heyran... *
devamını gör...
gerçekten harika bağlama çalıyormuş. şelpe tekniği şu an bu kadar popülerse kendisinin payı çok büyüktür. aşağıdaki video da bunun kanıtı olarak burada kalsın.

benim için yeri bambaşka biri. 23 yaşındayken pir sultan abdal şenlikleri için gittiği sivas’ta yakılarak katledildi bu adam. yeri asla dolmaz.
devamını gör...
hasret gültekin hayat şiiri
peki öyle olsun hayat.. zannetme ki pes ettim. kilonu tartarım kilonu. satarım kilonu da, bırakmam onuru. haziran 1992
devamını gör...
en sevdiğim eseri budur;

devamını gör...
türküsünde dediği gibi: "harcanıp gidiyor ömür dediğin". izin vermediler yaşamana seni harcadılar üstad. huzurlu uyu.
devamını gör...
"çırpınıp duruyor yaprak dediğin."
devamını gör...
bir bak şu göğe umut doludur.
devamını gör...
ilk başta adını duyup pek aldırmadığım ama sonradan aklıma takılan sanatçı. nasıl öldüğünü biliyordum ama daha da derine inip araştırdığımda sinirlerime hakim olamadım. bu ülkede veya bu dünyada çok fazla sanatçı öldü. yine de yaşadıkları ana kadar ne kadar güzel şeyler bıraktıklarını görebiliyoruz. düzgün düşünen, tüketen ve üreten insanların burada tehlike altında olduğunu da biliyoruz. kendileri de bunun farkında olarak yaşıyorlar zaten. biraz dağınık ve aklımdakileri toparlayamadan anlatmış olabilirim ama kendisinin de şarkısında söylediği gibi: "sür umut tarlalarını ki ufukta belirsin güneş."
devamını gör...
çay başına bostan ektim türküsünü pek de güzel söylemiştir:

devamını gör...
sivas katliamında “ hiçbir zarar görmeyen” halkımızdan biri değildir. o zarar görmeyen halkımız oteldeki insanları diri diri yakmak için orta çağ azmi ile saldırmış ve başarılı da olmuştur.

şimdilerde herkesin tonton dede olarak gördüğü, kurtarıcılardan bir gözüyle baktığı temel karamollaoğlu o dönem belediye başkanıydı. bu olaydan utanç duyup duymadığı sorulduğunda “insanların ölmesi için böyle bir şey yapıldığı kanaatinde değilim" diyerek otelin yakılmasının deneysel bir çalışma olabileceğini düşündürmüştür bizlere.

hasret ise adı gibidir. çok özlenir. arif sağ, “hasret sağ olsa hepimiz evde otururduk” diyerek ne kadar büyük bir yetenek olduğunu anlatmıştır özetle.

yine de hasret orda kendini yakanlardan daha büyük bir ateş yakmış olan güzel insanlardan biridir. ve sen de unutma insanlığını kaybetmemiş okur : derman sendedir.
devamını gör...
bir insan ömrünü neye vermeli
harcanip gidiyor ömür dedigin
yolda kalan da bir yürüyen de bir
harcanip gidiyor ömür dedigin

devamını gör...
pandemi hepimizi eve kapattığında can dündar'ın youtube kanalında hasret'in eşi yeter gültekin ile yapılmış bir söyleşiye denk geldim. söyleşi

hasret 22 yaşında yakıldığında eşi hamileymiş. genç adam evladını hiç görmeden hayattan koparılmış. bugün 28 yaşında olan oğlu roni ise babasına hasret kalarak bu yaşına gelmiş.

bugün sorsam neden bu hasret yaşandı diye kim mantıklı bir cevap verebilir? sahiden merak ediyorum neden?
devamını gör...
kendisi ile alakalı olarak radyo programında yazıp seslendirmiş olduğum metni soranlar ve bu metin ile yapmış olduğum seslendirmeyi çok beğenenler olmuş. öncelikle bunun için tarafıma güzel mesajlar atanlara ayrıca tekrar teşekkür ediyor ve metni burada da paylaşmak istiyorum.

güle yel değdi güneş olursa,
cana ten değdi ateş olursa,

hasret gültekin. yitip giden bir can...
ömrünün baharında solmuştu gülü. gülüne yelden ötesi değdi o gün. 22 yaşındaydı. sivas'ta kaybettiğimiz 33 aydın insandan bir tanesiydi o da. bir halk ozanıydı. nazım hikmet diyor ya hani'' öyle ölüler vardır ki ben onların öldüklerini düşündükçe vakit olur yaşadığımdan utanırım. '' tam da öyle işte.
o kısacık ömrüne birçok eser sığdırmış ve bağlamada devrim yaratmıştı. eğer yaşasaydı şüphe yok; sarf ettiği sözlerinin, verdiği eserlerinin, sanata olan katkılarının, yaptığı yeniliklerinin yanına daha nicelerini ekleyecekti. olmadı. hayalleriyle birlikte hayatı da alındı. daha doğrusu çalındı. o daha 22 sindeyken sanki çok yaşamış gibi onun canı alındı. aldılar canını. anasının, babasının en kıymetlisini, sevdiğinin canını yarısını, çocuğunun baba diyeceği adamı...
herkese selam, sana hasret,
nur içinde yat üstat...
devamını gör...
hasret gültekin ile ege’nin iki yakası adlı konserlerde bir araya gelen yunan müzik grubu sanatçı için şu sözleri dile getirir:

hasret gültekin ile tanışmış ve onunla birlikte bir şeyler üretmiş, paylaşmış olduğumuz için çok mutluyuz. özellikle nisan 1993'teki 'ege'nin iki yakası' adlı konserlere hasret gültekin gibi yetenekli, usta ve sanatçı sorumluluğunun bilincinde bir müzisyenle birlikte katılmaktan onur duyuyoruz.
ankara, izmir ve istanbul'da gerçekleşen bu dinletilerde seyircinin yoğun ilgisiyle, çiçeklerle uğurlandık. izmir konserinden sonra hasret ile birlikte yine kucak dolusu çiçekle kordon boyu'na indik. hasret deniz kenarında bir süre suya baktıktan sonra; 'bu çiçekleri burada denize dökülen, yaşamlarını savaşta yitiren tüm insanlar için, ege'nin iki yakasında ve dünyanın hiçbir yerinde bir daha savaş olmaması dileğiyle denize atalım' dedi. biz de ona tüm yüreğimizle katıldık ve birlikte çiçekleri savaşlarda yaşamlarını yitiren insanların anısına denize bıraktık. biz onun tüm konserlerimizde ya sahnede yanımızda olduğunu ya da seyircinin arasında bir yerden bizi izlediğini düşünüyoruz."

1 mayıs doğum günüdür. kısa süreli hayatında dolu dolu müzik emekçisi olmuştur.
devamını gör...
sivas'ta madımak otel'de 28 yıl önce diri diri yakılan dönemin en aydın en mükemmel sanatçılarından biri.
devamını gör...
kucaklarım seni

buyrunuz link efen'im.
devamını gör...
nedense bir şekilde sesini duyduğum zaman huzur veriyor. huzur bulduğum seslerden biri. seviyorum seni hasret abi.
devamını gör...
böyle olur mu eklemedir koca kavak gerizler başından sen benim başıma acıyı bal eyledik görüş günü cirit atılmaz sevdaya otuz üç kurşun ömrüm nerede rüzgarın kanatlarında kucaklarım seni paramparca şu kanlı zalim üçlü mey

bugün anneler günü.

ötme bülbül ötme derman sendedir. güle yel değdi şelpeee

sesi mirası yüreğimizde. hep yirmi iki yaşında bir ülke.
devamını gör...
adını okumak ağlamama yeter...
devamını gör...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hasret gültekin" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim