1.
ülkemizde git gide artıyor oranı çözüm? yok
devamını gör...
2.
aslında çözümü basit olan ama yöneticiler tarafından sorun olarak görülmediği için çözülmeye yanaşılmayan baş belası ve neredeyse koronadan daha bulaşıcı bir hastalık. kanserden daha ölümcüldür. yaşarken ölüymüş hissi yaşatandır.
devamını gör...
istihdam alanı yaratılmaması sonucu bireylere yüklenilen sıfat.

haziran 2018' de mezun oldum. askerlik ile beraber 2 seneyi geçti işsizliğim. 2020 kpss hazırlandım ancak istediğim puanı alamadım. özel sektör deneyim istiyor. deneyim yok. ya da referans isteniyor. yeni başlayan çalışana asgari ücret teklif ediliyor. olağan haftalık çalışma saatlerinin üzerinde çalışma saatleri sunuluyor. devlet istihdam alanı yaratmıyor. üniversiteden mezun olmak artık kriter olarak sayılmıyor. üniversite bitirmenin yanında kendinizi geliştirmeniz isteniyor, program bilmeniz isteniyor, tecrübe şartı aranıyor, az maaş veriliyor, esnek çalışma saatleri sunuluyor. sonra gençler iş beğenmiyor deniliyor. çalışanların birçoğu da mezun olduğu bölümün dışındaki işlerde çalışıyor. insan ister istemez umutsuzluğa ve boşluğa düşüyor. insan bir süre geçtikten sonra ne iş olsa çalışırım demeye başlıyor. kenarda para biriktiririm veya hobilerim için paramı kullanayım fikirlerini kenara bırakıp artık sırf bir işe yaradığını hissetmek adına karnını doyurmak uğruna asgari ücretle bir yerlerde işe giriyorlar. artık doğru ile yanlış birbirine girmiş durumda. istihdam mı yaratılmıyor biz mi iş beğenmiyoruz? bizler mi sertifika almadığımız için, hem okuyup hem tecrübe edinmediğimiz için işsiziz? ilkokuldan beri hayatım sınavlarlz geçti hala daha sınavlarla cebelleşiyorum. velhasıl sınavlara girmekle bitmiyor. arz talep dengesinin sağlanması gerekiyor artık bir şekilde. bu sağlanana kadar bizim hayatımız geçip gidiyor.

edit: kötünün örnek olarak gösterilmesi zaten durumun gözler önüne serilmesine yetiyor. ben istiyorum ki herkes iyi şartlarda çalışsın, verdiği emeğin karşılığını alabilsin. iş sahibi olmaktaki amaç yalnızca para kazanmak değildir. türlü türlü işler yapılabilir. önemli olan insanın yıllarını verdiği, dirsek çürüttüğü, emek harcadığı, sevdiği meslekte çalışabilmesi. yeri geliyor evde geçirilen vakitten daha fazla vakit işte geçiyor. eşinizin çocuğunuzun yüzünü gördüğünüzden çok iş arkadaşlarınızın yüzünü görüyorsunuz. bu yüzden insanların çalışma koşullarının iyi olmasını istemesinde herhangi bir sakınca yok. sunulan çözüm önerisi insanların kendisini geliştirmesi mi? bunun işsizliğe çözüm olması mümkün değildir. bu toplumu değil bireyleri kurtarır. herkes üniversite okusun, herkes sertifika alsın, herkes tecrübe edinsin. bir sonraki işe alma kriteri ne olacak peki? suyun altında 10 dakika nefessiz kalabilmek mi? sistemin insanları yarış atı gibi kullanmasının önüne geçmek gerekli. bu süreç böyle devam ettikçe yarın başka yetkinlikler istenecek ertesi gün başka yetkinlikler. böyle devam ettiği sürece işsizlik sorunu hep bir sorun olarak kalmaya devam edecektir. bu bireysel bir sorun değildir.

memurlar yatıyor algısını genelleme yapmayı da doğru bulmuyorum. birçok memur da yoğun mesai harcayarak evlerine ekmek götürüyor. polis de doktor da bir memur. yatıyor diyebilir miyiz? ayrıca kimi insanların hayali gayet tabii memur olmak olabilir. bu hayalin; memuriyetin "memur olayım da yatayım." zihniyetinden kaynaklandığı anlamına gelmez. bu söylediğim böyle düşünenlerin olmadığı anlamına da gelmez.

iş bulamamaktan veya bana sunulan işlerden mızmızlandığımda yok. kendimi geliştirmeyip iş bana altın tepside sunulsun diye de bir isteğim yok. her insan gibi benimde hatalarım eksiklerim var. ancak bu sorunun çözülmesi için benim veya herhangi birinin ekstra çaba sarfetmesi yetmez, yetmeyecek. benim canım yanmazsa başkasının canı yanacak. bencilce değil kolektif olarak düşünmemiz gerek.
devamını gör...
eski bir zaman diliminde bir işe başladım, sabah 9'da iş başı yapıyor akşam 18:00'de paydos ediyor ama iş yerinden çıkmadan başka bir birimine geçip gece 02:00 servisiyle evime dönüyor, ardından sabah 7 gibi kalkıp tekrar işe gidiyordum asgari ücretin yarısına ki onu da lütfedip öderseler alabiliyordum
tam 6 ay kadar bu şekilde çalıştım, 6 ay sonra başka bir yere başvuru yaptım! özür dileyerek bütçelerinin olmadığını söylediler ve aldığım paranın tam 9 katını önerdiler kabul ettim 2 ay orada çalıştıktan sonra beni o sömüren yer, ilk verdikleri paranın çok fazlasını vererek geri çağırdı; oraya gittim.
işsizlik falan diye söylenmedim! ülkenin durumu buydu ve bir şey yaparak kendimi geliştirmem lazımdı ki tam olarak öyle yaptım.
uzun yıllardır aynı mesleği yapıyorum belki 50'den fazla asistan verdiler yanıma,; çoğunda bir anda işin ehli gibi davranma ukalalığı olduğunu görüp geri gönderdim.
yani kimse size okul bitirdiniz diye altın tepsilerde iş ikram etmez biraz çaba harcanarak elde edilebilir.
gönül isterdi ki herkes memur olsun yattığı yerden para kazansın ama bizim ülkemizin durumu bu! mızmızlanmak yerine en kısa çıkış yoluna bakmak en iyi çözüm.
devamını gör...
artık iyice baskısı artmaya başlayandır.
devamını gör...
işsizlik beraberinde promosyon olarak bir sürü sorun getirir. parasızlık-depresyon-işe yaramama hissi vesaire ama rte nin hayal ettiği türkiyedir. türkiyeyi küçük çin yapmak için yıllardır en az 3 çocuk yapın, suriye'den, ırak'tan, afganistan'dan, afrika'dan milyonlarca işsiz ithal edin... edin ki, nüfus artsın, artsın ki günde 1 dolara 12 saat çalıştırabileceğimiz milyonlarca kölemiz olsun... olsun ki, tıpkı çin gibi dünyanın en büyük firmalarının üretim bantlarına talip olalım. adidasların, iphoneların, philipslerin üzerinde made in turkey yazsın. devletin tepesindeki kaymak tabaka servetine servet katarken, sen, ben, sıradan halk, günde 1 dolara 12 saat çalışabilmek için birbirimizle kıyasıya bir rekabete girelim.
devamını gör...
herhangi bir ekonomik toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin bulunması durumu.
devamını gör...
aile baskısı, akraba bakısı ve arkadas cevresinden de bi yerden sonra farklı görülebilecek kişilerdir.zor durumdur efendim insanları belkide telafi edemeyecek psikolojik sorunlara dahi götürür.
umarım bir an önce bu ülkede işssizlik sorun olmaktan çıkar.
devamını gör...
iliklerime kadar işsiz olduğum bir dönemdeyim. psikoloji pert.
beddua gibi, çok pis bir durum.
devamını gör...
ne işsizliği ya; iş beğenmiyor bunlar iş diyorlardı birileri, hatırlıyor musunuz? şaka bir tarafa, bolca sabır ve de ileride şansınızın yaver gitmesini dilemek dışında bir yardım sağlamaya imkanım yok, zira o dönemlerden ben de geçtim, ha sorsanız şimdi kendi mesleğimi mi yapıyorum ''hayır'' ama lise diploması dahi sorgulanan bireyleri tepemize getirirseniz, nihayetinde böyle sonuçlar yaşarız.
devamını gör...
ülkemizde gittikçe artan hatta insanların intihar etmesine bile sebep olan lanet durum.ülkemizde işsizliğin bu kadar fazla olmasının iş imkanlarının çok az olması, üniversitelerde niteliksiz insan yetiştirilmesi gibi nedenleri vardır. özellikle son yıllarda kapatılan ve milletin kalesi olarak bilinen fabrikalar, birçok insana iş imkanı da sağlıyordu. lakin ithalatın daha kolay gelmesi, siyasilerin ve bazı iş insanlarının kişisel hırsları ağır basınca maalesef fabrikaların birçoğu kapatılmış, istihdam açığı oluşturmuştur.
devamını gör...
genç insanların intiharına sebep olan, çoğunlukla devlet eliyle yaratılan kahrolası kavram..
devamını gör...
ülkemizde çığ gibi büyümekte olandır.
devamını gör...
sosyal devletlerde böyle problemler minimumdur. ama bizim gibi bir ülkede rte nin "her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok" zırvalığı üzerine gittikçe artan, günümüzün acı gerçeklerinden biridir. (bkz: https://www.dailymotion.com...)
devamını gör...
khklıyım, diyor. bir zamanlar bir şeydim, şimdi hiçbir şey kıldılar, diyor. yalnız bırakıldım, terk edildim, itildim, diyor. diyor ki, bir adam bu şekilde kenara itilince çöp gibi hissediyor kendini. ne çok bela buluyormuş insanı parasız kalınca, diyor. kendi ailesine yük oluyor ya insan en verimli olacağı yaşlarda, işte bu ölümden beter, diyor. tam dört yıldır devletin intikamının kurbanıyım, diyor. diyor ki, intihar etmeye bile gücüm yok.
devamını gör...
işsizliğin sebebi devlet..

hiç düşündünüzmü, iş arayan herkesin işe girdiğini.. ya da bu mümkünmü? bilen varmı.. herkes işe girmesede en azından kısmen rahatlatsalar milleti.. bizi nelere razı olmak zorunda bırakıyorlar ya..

iş yok.. çünkü insanlar para kazanamıyor, esnaf bir şey satamıyor, parayla temizlik yapan, manikür yapan, boya badana yapan, iş yapamıyor, parası az olan bir halk var ortada.. iyi yaşamak için, parası yetmeyen bir halk, kendine bakmak için, evine bakmak için, karnını doyurduktan sonra, yaşadığını hissetmesi için, sadece kendisi istediği için hiçbir şey yapamıyor, işin kötüsü daha önceden yapmaya alıştığı şeylerden de, belkide yediği bazı besinlerden bile vazgeçmek zorunda kaldığı bir dönem yaşıyor..

yani insanların paraya ihtiyacı var, en etkili çözüm, bari belli bir yaş grubunu emekli etseler, piyasaya çok güzel etkileri olacaktır, ama yok sevgili sözlük maalesef yok...
bu iktidar yemin etmiş dibine kadar almaya, hep almaya, hepsini almaya, yoksa borca girip almaya ama vermemeye, vermek yok, gram vermek yok kimseye, ne para.. ne rahat.. işe de kendi adamları giriyor.. yazarken içime fenalık geldi, gittikleri günü görürüz inşallah...
devamını gör...
türkiye’nin şu anda önemli sorunlarından bir tanesidir. gelişmiş ve üretken olan ülkelerde bu tip sorunlar olmaz zira ekonomisi sağlam olan hiçbir ülke vatandaşını da mağdur bırakmaz...
devamını gör...
yazacak yüzlerce cümlen olmasına rağmen sadece susmak.

belki de çıkmaya çalışmak yerine batmaya çalışmaktan geçecektir bu sarmal kim bilir...
hayat diye birşey yaşıyoruz sanırım, yaşıyoruz da yaşamasına,lütuf olmadığı kesin.
olmayacakta.
devamını gör...
ateşten bir gömlektir. işbu durumda bekarsanız anne-babanız; evliyseniz eşiniz ve çocuklarınız anlayış gösteriyor, sabırlı davranıyor, laf koymuyor ve sırtınızdaki gömleğin ateşinin hararetini almak için çırpınıyorsa şanslısınız demektir. yok bu söylediklerimin tam tersi oluyorsa sırtınızdaki gömleğin ateşi sadece sırtınızı değil kalbinizin derinliklerini de yakar.
devamını gör...
çalışmak isteyen her yaş gurubunu her medeni hali aynı derecede bunaltan istihdam kaynaklı sosyal sorun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"işsizlik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim