1.
izmirlilerin aklında büyük yer edinen fakat başka şehirlerdeki insanların 1 haftada unuttuğu tedbir almak yerine sadece eleştiri yapılan bir deprem.
devamını gör...
bize deprem gerçeğini hatırlatan deprem. ama unutmaya dewamkee.
devamını gör...
ölenlerin çoğunun fakirlerden oluştuğunun, ölümlerin de çoğunun malzeme kaçağı binalardan olduğunun bir kez daha görüldüğü, zenginlerin yine yanan yakılan mesajlar attığı, bu arada akıl fukaralarının karşılıklı algıya soyunduğu, siyasi ve ideolojik olarak faklı görüşte olup normalde birbirlerini gırtlaklayacak bir dolu yurdum insanının birbirlerinin hayatlarını kurtarmak için canla başla çalıştığı depremdir.
devamını gör...
canım arkadaşımı kaybettiğim deprem. nihayet bazı sorumlular hakkında iddianame yazılabilmiş. bilinçli taksir diyerek 20 yıla kadar cezalar istemiş savcılık. üç beş müteahhitten başka belediye çalışanı yok belli ki aralarında! lan inşaatın yapım aşamasında gerekli denetimleri yapmayanlar kasten insanların canına mal oldu. 1992 yılında yapılan binayı iskana açık tutan su aboneliği verene yok mu tek bir iddianame?

yıkım kararı olan binaları; iskana açık tutan belediyenin yediği halt, kast değil ama taksir bile değil he mi? yıkım kararı olan daireyi bunu gizleyerek kiraya veren şeref yoksununa bir dava yok mu? yahut o durumdaki daireyi kiralanmasına aracılık eden emlakçıyla alakası yok mu bu konunun hiç?

ben bugün bir daireyi kiralamak istesem ve kıllanıp araştırsam da ilgilisi olmadığımdan bahisle vermezler o bilgiyi bana. mal sahibi dışında kimden öğrenmem bekleniyormuş binanın yıkım kararı olduğunu birader? içinde bu durumdan bihaber kiracıların canını yitirdiği o binaların vaktinde yıkımı için imza vermiyor; üstüne de bu tiplere ev veriyor oğlum devlet. mal sahibine bir tane ceza soruşturması da açılmıyor geride kalanlar ayrıca başvurmazsa adli makama.


hazırlanan tüm iddianamelerde de binaların projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve isçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkıldığı vurgulandı.


rant uğruna insanları canından edenlerden biri de firari imiş: bedriye ışılak. olur da bir yerlerde rastlarsanız buna benim için suratına okkalı bir balgam atınız... buradan
devamını gör...
yılmaz erbek apartmanı ile ilgili iddianameyi hazırlayan savcıyı tebrik ederim gerçekten. umarım karar merciileri de aynı kaliteli yaklaşımı ve etik değerlendirmeyi sürdürürler. zira o kadar insanımız hayatını kaybetti yok yere.
devamını gör...
uzun bir süre etkisinden çıkamadığım deprem. hâlâ dün gibi aklımda...
devamını gör...
117 kişinin hayatını kaybettiği 30 ekim 2021 depremidir.
saatler 14:51'i gösterdiğinde hayat durmuştu.
bugün 1. yıldönümü.
devamını gör...
allah ölenlerin mekanlarını cennet, ailelerine sabır ve huzur ihsan eylesin.
devamını gör...
hayatımdaki en önemli mevzulardan biri olan ve kendimi zorla etkisine sokup sonucunda oluşan psikolojiyle asla ama asla yapmam dediğim şeyi yapmama sebep olan deprem.
orada insanlar canlarının derdindeyken , hayat devam ediyo safsatasına sığınıp da hayatıma devam edemem diye günlerce kendimi ne kadar zorlamıştım. koskoca bi sene geçmiş üzerinden oysaki dün gibi hatrımda. yitip giden canlar da o 116 hayat da boğularak ölen o 1 can da feryat figan ağlayanlar da umutla bi haber bi kıpırtı bekleyenler de yıkılan çöken ocak karartan binalar da arama kurtarma çalışmalarını canla başla yürüten ekipler de evsizlere kapılarını açan otel fabrika mekan sahipleri de ilerleyen süreçte kira bile almadan boş evlerini depremzedelerimize veren koca yürekli insanlar da aş ekmek yiyecek içecek dağıtmak için gönüllü olan insanlarımız da kaybolan ve ilanlarını sosyal medyada yaymaya çalıştığımız insanlar da kedi köpek kuş ve hayvanlar da yanlış hatırlamıyosam 1700'ü aşkın olan ve sürekli tekrar eden artçılar da yardım eli için birçok şehirden kalkan tırlar otobüsler de el kadar yavrucaklarımızın el kadar yavrucaklara masumiyetle yazdıkları da. da da da.. her şey bir bir aklımın köşesinde.
iyi ki varsınız güzel ülkemin hala güzel kalan insanları.
devamını gör...
dejavu misali kumdan kale gibi yıkılan binalar, enkaz kaldırma ve kurtarma görüntüleri, aynı ihmaller ve keşkeler. ateş, düştüğü ocakları yaşıyor, depremzedeler yaşadıkları korku ve travmayı taşıyorlar, ne yazık ki ülke gündemi bu felaketi unutacak kadar da meşgul. bu afetler de, bu kadar melanet içinde sakın ha, bizi de unutmayın der gibi üstümüze üstümüze geliyor.
devamını gör...
geçen yıl izmir depreminde enkaz altından çıkarılan ayda’yı kim hatırlıyor? hani “bu enkaz niye var” diye soramayanlara malzeme olmuş, herkes annesini kaybedişine üzülmüş, faydacılar kurtarıcısının elini tutuşunu kupaya basmıştı. “umudun adı ayda” yazanlar hatırladınız mı?
devamını gör...
hala daha mağdur çok insan var. evi yıkılıp da açıkta kalan; maddi durumu iyi olmayan çok insan var. ne oldu verilen sözler, neden insanlara yardım edilmiyor?..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"izmir depremi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim