1.
makineleşmeyle birlikte sermayenin üretim araçlarını tekelleştirmesinin sonuçlarını anlamak isteyenlerin okuması gereken bir yazar. bireysel üretim modelinin yok olmasını, insanların doğaya ve kendisine yabancılaşmasını, her şeyin piyasa için olduğu bir dünyayı muhteşem bir dille ve imgelemle anlatan yazar. gazap üzümleri okuduğum zaman kapitalizmin insan üzerinde yarattığı çaresizliği ve çelişkiyi çok daha iyi anlayabilmiştim.
devamını gör...
2.
genelde işçi sınıfını ve ezilmiş insanları anlatır, fareler ve insanlar kitabı beni derinden etkilemiştir
devamını gör...
3.
inci kitabı etkileyicidir
devamını gör...
1962 yılı nobel edebiyat ödülü sahibi yazar. eserlerinde işçi yaşamını ve toplumsal sorunları gerçekçi bir anlatımla konu edinmiştir.
devamını gör...
gecen yüzyılın ve amerikan edebiyatının en büyük romancilarindan biri. birkaç vasat kitabı dışında her yazdığı saheserdir. cennetin doğusu favorim.
devamını gör...
gazap üzümleridir, mutlaka okunasıdır...
devamını gör...
keskin ve açık bir dil kullanarak yazdığı kısa eserlerinde tek bir mesaj vermekle yetinmez. insanın tüm foyalarını, eteğindeki taşlar bilip korkmadan döker ve bunu yaparken, okuyucuyu şaşırtacak kadar dürüst bir dil kullanır. siz kendi payınıza düşeni alırken, bir taraftan mahcubiyet bir taraftan da hüzün duyarsınız. yazar yetmezmiş gibi insanın zaaflarını eleştirerek bir boy aynası işlevi görür. bu aynadan kendinize, bedeninizin arkasındaki benliğinize ve tüm bunların üzerindeki çürüklere bakmanızı sağlar
devamını gör...
kitaplarında genellikle toplumsal sorunlara değinen, gazap üzümleri kitabıyla tanıştığım amerikalı yazardır.
devamını gör...
bütün kitaplarını "cennetin doğusu" için hazırlık olarak gören yazardır. tüm eserleri güzel olan ender yazarlardandır. fareler ve insanlar, inci ve gazap üzümleri'ni beğenir; cennetin doğusu'nda yazarlığına aşık olursunuz.
devamını gör...
iki bira ve biraz patates ile "anlat abi, ne olcak bu insanları hali?" diye sorup saatlerce dinlemek isteyeceğim abdli yazar.
toplum sorunlarına bastığı parmak ve bu sırada insan ruhundan makas alışları dikkate şayandır.
(bkz: fareler ve insanlar)
devamını gör...
gazap üzümleri. normal bir hayatın, normal bir anlatımla ilmek ilmek zihninize dokunur. bankadan haczedilen topraklarıyla, o aile ile kamyonete biner yola çıkarsınız.
devamını gör...
fareler ve insanlar romanıyla tanıdığım yazar. kitapla ilgili spoiler vermicem ama bitirdiğinizde "ah lennie!" diyeceksiniz, emin olun.
devamını gör...
şu an için iki kitabını okuduğum (farler ve insanlar, inci) ve dahsınıda okumayı planladığım yazardır.
devamını gör...
"bu dünyada emin olduğum bir şey varsa, o da kimsenin başkasının yaşamına karışmaya hakkı olmadığıdır."
fareler ve insanlar kitabının sonu beni çok duygulandırdı. filmi de var izlemeyi planlıyorum.
devamını gör...
gerçekçilik edebi akımını seçmiş ve bunu da çok başarılı yansıtmış bir yazardır. yaşadığı monterey bölgesi, erken yaşta farkli çiftliklerde çalışıp ormanları keşfetmesi bu tarzını oturtmasında büyük fayda sağlamış. hayatta ne yapmak istediğini bilen bu yönde adımlar atan yazarımız "yazmasına katkı sağlayacağını"düşündüğü için standford üniversitesinde ingiliz edebiyatı okudu ama bitirmedi. beklentilerini karşılamamış olsa gerek.. boyacılık,inşaat işçiliği,çiftçilik vb farklı işler yaparak işçi sınıfını gerçekten bilmiş.


işin özü önce kendini tanımış, sonra insanı ve çevreyi tanımak için sürekli çalışmış başarısının sırrı tam olarak da budur bence
devamını gör...
bu ismi görür görmez aklıma fare gelir. çocukluktan kalma algı.
devamını gör...
orhan kemal'e benzettiğim yazardır. konu seçimi, karakterleri, işçi sınıfını ele alması ,kısacası o da sokaktaki insanı anlatır.
devamını gör...
aklıma direkt köpeğinin, fareler ve insanlar’ın orijinal taslağını yediği geldi. kendisi alman asıllı realist bir yazardır. genellikle eserlerini sanatsal simgelerden çok, toplum konularını ele alarak yazmıştır.
devamını gör...
sardunya sokagi adli mükemmel hikayenin yazari.bir baska nobelli hemingway ile cok kavga ederlermis.en nihayetinde herkes toprak oldu gitti.ama geriye kalan eserleriyle hala yasiyorlar.
devamını gör...
dünya çapında milyonlarca insan, yazar john steinbeck'in klasik romanı gazap üzümleri'ni okudu. büyük buhran sırasında yazılan gazap üzümleri, o sırada birçok amerikalı'nın katlandığı zorlukları doğru bir şekilde tasvir edebilen birkaç kitaptan biridir. steinbeck en iyi fareler ve insanlar ve gazap üzümleri adlı eserleriyle tanınmasına rağmen, inci ve kırmızı midilli gibi başka kurgular da yazdı. 1968'de vefat etmesine rağmen, eserleri bugün okuyuculara ilham vermeye devam ediyor.
steinbeck, romanına ek olarak, amerikan manzarasıyla ilgili kendi gözlemlerini de kaleme aldı. spesifik olarak, 1930'larda amerika birleşik devletleri'nin farklı bölgelerinde insanların nasıl yaşadığını resimledi. 1946'da steinbeck, karısıyla birlikte arjantin'in mar del plata kentine yaptığı bir yolculuğun bir hesabını yayınladı. bu gezi sırasında steinbeck, o dönemde arjantin ve amerika birleşik devletleri'ndeki yaşamın çeşitli yönleriyle ilgili düşüncelerini ve gözlemlerini not etti. steinbeck, deneyimlerini bu seyahatname aracılığıyla paylaşarak hem edebi yeteneklerini hem de ayrıntılara olan keskin bakışını ortaya koydu.
fareler ve insanlar, sanal ortamları. bu yazıya ilk kez 1961 tarihinde john steinbeck'in mart del plata'yı satın alınacak gezi hakkında bir makaleye temelli kurgusal bir hesaptır. gezi hakkında haz almalar için yapmaklar yoktur- steinbeck'in abartılığı şöyle: 'hakem kurgudan fiyattan ortaya çıkmasa bile fiyat olarak hazır ve haz denebilir.'
john steinbeck, yazar olmasının yanı sıra ressam ve grafik sanatçısıydı. hayatı boyunca pablo picasso ve jackson pollock gibi birçok ünlü sanatçı onu bir ilham kaynağı olarak kabul etti. pek çok ünlü müzik yanıtı da steinbeck'in eserlerinden esinlenerek onun yalnız gitarını şarkılarına dahil etti. böyle bir sanatçı, steinbeck'in 1939 tarihli 'come shake my hand' halk şarkısını yorumlayan brian setzer'dir. steinbeck'in eserlerinin bugün hala pek çok kişi tarafından sevildiği açıktır.
tüm zamanların en popüler amerikalı yazarlarından biri olmasının yanı sıra, john steinbeck aynı zamanda iyi bir seyahat yazarı olarak kabul edilir. arjantin'deki yaşamıyla ilgili hesapları, bir ressam ve grafik sanatçısı olarak sanatsal yeteneklerinin yanı sıra ayrıntılara olan keskin gözünü de gösteriyor. çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki okuyuculara ilham vermeye devam ediyor!
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"john steinbeck" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim