1.
pek çok batılı devletin kullandığı alfabeye temel oluşturan alfabedir.
devamını gör...
2.
gelmesiyle beraber bil milleti cahil bıraktığı iddia edilen alfabe
devamını gör...
3.
gazi mustafa kemal atatürk’ün ulusumuza kazandırdığıdır.
devamını gör...
batı alfabesi.
devamını gör...
neredeyse (rusya, ukrayna, yunanistan, bulgaristan hariç) tüm avrupa ülkelerinin kullandığı alfabe'dir. evet.
devamını gör...
türk diline, arapça ve farsça'dan çok kelime geçmesinden dolayı. türkçeye uymadığını düşündüğüm alfabedir. bununla birlikte uluslararası uyum için yapılması da haklı bir gerekçedir.
devamını gör...
hiç bir millete, ırka, ülkeye ait olmayan (bakmayın latin dendiğine) evrensel bir alfabedir. tüm dünyanın ortak bir dili yoktur henüz (esperanto denenmiş ama tutmamış) ama bir alfabesi vardır, bu alfabeye geçmemekte direnmek ise ahmaklıktır. çok şanslıyız ki ufak tefek çelimsiz, sarışın bir adam bizi ecüş bücüş arap alfabesinden kurtarmıştır. bir gecede dilimiz değil, alfabemiz değişti.
devamını gör...
dünyadaki en güzel abece.
devamını gör...
şimdi şak diye arap alfabesine geçsek 50 yıl sonra başlayacaklar dedemizin mezar taşını okuyamıyoruz diye şaka gibi bi memleket..
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"latin alfabesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim