1.
içinde barındırdığı pek çok harfin matematik ve fizikte sembol olarak kullanıldığı alfabedir.
devamını gör...
latin ve kiril alfabelerinin atasıdır.
devamını gör...
tarihi çok eskiye dayanan bir alfabedir.
devamını gör...
çağdaş ve antik dönemde olmak üzere ikiye ayrılır. çağdaş yunanca alfabesi 24 harften oluşur.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yukarıda ki görsel wikipediadan alıntıdır.
kaynağı belirttiğime göre artık nasıl okunduğunu daha detaylı anlatabilirim.

α α = alfa
β β=vita
γ γ= gama
δ δ=delta
ε ε ϵ=epsilon
ζ ζ=zita
η η=ita
θ θ=tita
ι ι= iota
κ κ= kappa
λ λ= lambda
μ μ=mi
ν ν=ni
ξ ξ=ksi
ο ο= omikron
π π=pi
ρ ρ=ro
σ σ ς=sigma (sonda bulunan sigma yalnızca kelimelerin sonlarında kullanılır.)
τ τ= taf
υ υ= üpsilon
φ φ=fi
χ χ= hi
ψ ψ= psi
ω ω= omega

birleşik harfler ise şu şekilde okunur;
αı = e
εı=i
oı=i
uı=i
ou=i

mπ=b
tζ=c
tc=ç
vt=d
yk=gg

au= av yada af
εu= eu yada ef
devamını gör...
çocukluğumdan beri kiril okuyabildiğim için lise yıllarımdayken elime fono yayınlarının yunanca sözlüğünü almamla yarım saat içerisinde okumayı söktüğüm alfabedir. ama dili bilmeyip sadece okumanın hiçbir esprisi yok.

(bkz: okuyabiliyorum ama bilmiyorum)

ama şöyle güzel bir tarafı da olmuştu. 2012 yılında amasya müzesini gezerken rehberimiz ''yunanca olduğunu'' iddia ettiği lahitlerin önüne geçip ''işte bu zeus'un, bu afrodit'in'' gibisinden poz kesiyordu. ben de lahitlerin üzerindeki yazıtlara şöyle bir göz gezdirdim, hiç afrodit mafrodit değil yani. bildiğin maşallah, allah filan yazıyor. sonra daha dikkatli bakınca, adının daha sonrasında karamanlıca olduğunu öğreneceğim, türkçe ile yazılmış olduğunu fark ettim. sonrasında da ''sen kimi yiyon, burada türkçe yazıyor. al bak burada maşallah yazıyor, şurada şu yazıyor'' gibisinden adamı herkesin ortasında rezil kepaze etmiştim. şu alfabeyi bilmesek mezar taşlarını zeus diye yutturacaktı.

(bkz: dedemizin mezar taşını okuyamıyoruz)
devamını gör...
latin alfabesinin atası olduğunu kim neresinden uydurmuş merak ettiğimdir.

latin alfabesinin kökü fenikelilere dayanır.

edit: düzeltme.
devamını gör...
fenikeliler'in alfabelerinden esinlenerek oluşturulmuştur. ilk oluşturulduğu tarihten günümüze de değişime uğramıştır. yunan alfabesi, fenike alfabesinden 12 ses almış, geri kalan harfler de alfabeye eklenmiş.
devamını gör...
latin ve kiril alfabesiyle ortak kökene (bkz: fenike alfabesi) dayanan, öğrenmek istediğim alfabe. belki de siz bunu okurken öğrenmişimdir bile.
devamını gör...
eski yunanca dersini almistim üniversitede hellence olarak da geçer adı. oldukca zor gelmisti ilk bakista, ama harflerini öğrendikten sonra keyifli bir okumaya dönüştü sonra. çok iyi değildim ama farkli kelime hazneleri yerlestirmek iyi ve güzeldi. yazıt okumalarında aklimda kalan ve sevdiğim bir kelime vardı: αγαθη τυχη, mezar yazıtlarında çok rastlanır. bol şans anlamina gelir. ölümden sonraki hayata inanildiğı için ölen kişinin ölümden sonraki hayatinda iyi bir hayat geçirmelerini dilerlermiş.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel tabloya göre kökü fenike alfabesinden gelmekle beraber latin alfabesinin de öncüsüdür.

tabloyu verdiğim kaynak
devamını gör...
estetik bir alfabedir.
devamını gör...
harflerin atlantisin batışını anlattığı rivayet edilen alfabedir.
yanılmıyorsam aristo tarafından oluşturulmuştu.
(bkz: yanılıyorsam dm at editleyim)
devamını gör...
burada bi arkadaş vardı kim hatırlamıyorum şimdi, yunanca derslerine başlamıştı hatta başlığı açtıktan sonra ileriki derslerin entrylerini giricem diyodu*. noldu hayatta mı acaba kendisine sevgiler saygılar..

t: güzel dilin bet alfabesi..
devamını gör...
rus alfabesine çok benzer olduğundan okuyabildiğim alfabedir.
devamını gör...
üsteki yazara katılıyorum geçen eski paralarını okudum. kirile benziyor. şöyle yazıyordu: demokratia hellenica.
devamını gör...
kiril alfabesini bilenler yunan alfabesini okuyabildiğini söylemişler. ben ne okuyabiliyorum ne de anlayabiliyorum sorun bende galiba.
devamını gör...
olmasa kişilikler öksüz kalırdı. yok sigma erkek, yok alfa kadın, yok omega balık. latin alfabesi olmasaydı da kuşaklar ne yapardı? :(
devamını gör...
antik olanını öğrenmek zorunda olan hatta muhtemelen bir hafta sonra vizesine girecek olan biri olarak sevdiğim bir alfabe. ama erilliğini sevmiyorum. savaş, kale gibi güç belirten tüm kelimeler erkek artikeline sahipken, mesela çayır'ın dişil artikele sahip olması, yunanların yıllarca süren bu ataerkilliği baygınlık veriyor.

antik yunan ve roma dünyasını okumak bilgi dağarcığımı geliştirmekle kalmıyor, bana sabrı da öğretiyor. teşekkürler yunan meclisi, teşekkürler yunan aristokratları.
devamını gör...
yunan alfabesi, hint-avrupalı bir dil olan yunancanın yazıldığı alfabe olup latin alfabesinin ve kiril alfabesinin atasıdır. yunan alfabesi; soldan sağa doğru yazılır ve 7'si sesli, 17'si sessiz olmak üzere toplam 24 tane harften oluşmaktadır. kiril alfabesi, yunan alfabesi'nden türetilmiştir. yunan alfabesi; matematik, fizik, geometri gibi sayısal derslerde sıkça kullanılmaktadır. yunan alfabesi ile yazılan cümlelerin anlaşılması için romanizasyon(latin harflerine çevirme) yapılmaktadır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel 24 harfli modern yunan(helen, grek) alfabesi
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yunan alfabesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim