1.
periyodik cetvelin 3. elementi. 1a'da bulunan ilk metal. latince lithia, taştan gelmekte. yerinde bir isimlendirme.
devamını gör...
li diye gösterilen element.
devamını gör...
ilaç olarak ilk başta gut hastalarında kullanılmış.sonradan çok çeşitli hastalıklarda kullanılmış tabii. bir dönem hipertansif hastalarda sofra tuzu yerine bile kullanılmış.1949 yılında da john cade tarafından bipolar bozuklukta etkili olduğu bulunmuş.yani hepimizin bildiği kullanım amacına gelene kadar baya bir süreçten geçmiş :) tabii eski yaygınlığı kalmadı artık birçok ilaç keşfedildi ama bipolar diyince hepimizin aklına direkt lityum geliyor
tekrarlayan depresyonda da kullanılabiliyor.
devamını gör...
yıldızların yapısında bol miktarda bulunan element.
devamını gör...
feykimdir silebilirsiniz.
devamını gör...
yer kabuğunda diğer metal ve kayaların içerisinde bileşik halde bulunur. pahalı sayılabilecek bir elementtir. çok reaktiftir, reaksiyonu girmesi için hava veya su ile temas etmesi yeterlidir. günümüzde pil endüstrisinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.
devamını gör...
atom numarası 3'tür.
devamını gör...
duygu durum bozukluğu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. evanescence, lithium adlı şarkısında mutluluk ve hissizlik arasında gidip gelmeyi anlatmak için metaforik olarak kullanmıştır. (bkz: lithium)
devamını gör...
adını başlıkta görünce sabah sabah dinletip gaza getiren, güne enerjik başlatan nirvana başyapıtlarından
buradan
devamını gör...
uzun vadede karaciğeri öpen ilaç.
devamını gör...
türkiye'de az bulunan madenler arasında yer alıyor. lityumdan üretilenler arasında ilk sırada bataryalar yer alıyor.
devamını gör...
12 senedir içtiğim ilacın etkin maddesi. günde 6 tane yutuyorum.
devamını gör...
özellikle günümüzün mevcut pil teknolojilerinde ciddi derecede önemli bir element. elektrikli otomobil bataryalarından, kamera bataryalarına kadar neredeyse üzerinde dahili pil taşıyan her cihazın pillerinde farklı formlarda bileşik olarak bulunuyor.
devamını gör...
lityum , periyodik tabloda üçüncü element, en hafif metal, nirvana single'ı ve bipolar bozukluğu tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir duygudurum dengeleyici ilaçtır.
devamını gör...
bipolar hastalık (manik-depresif hastalık) tedavisinde ilk tercih olan ilaçtır. hem akut manide hem de profilakside kullanılır. serum na düzeyinin azaldığı durumlarda intoksikasyon riski artar. zehirlenmesinde teofilin/aminofilin kullanılır.
devamını gör...
elektrikli araç bataryalarında kullanıldığı için önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak element. üretiminin %92'sinden şu an arjantin, çin, avustralya ve şili sorumludur. hatta avustralyadaki en büyük lityum havzasının işlenmesini çin'in büyük şirketlerinden biri yapmaktadır.
devamını gör...
evanescence şarkısıdır ve aynı zamanda eskiden hayatımı mahveden ilaçtır efenim.
devamını gör...
çağın metali lityum ; yumuşak, gümüşi bir metaldir. tüm metaller arasında en düşük yoğunluğa sahip olandır. su ile kuvvetli reaksiyona girer.

uğruna hükümetlerin devrildiği , devletlerin dizayn edildiği bir maddedir. petrol , altın gibi maddi değeri haricinde politik de bir metaldir desek absurd olmayacaktır.

geniş manada kullanım alanlarına geçmeden önce, elon musk ' ın lityum uğruna nasıl çıldırdığına bir bakalım.

normalde görselleri tanımın altına eklerim ama bu tanımda adım adım ilerlemek gerekiyor. tesla ' nın ürettiği elektrikli otomobillerinin bataryaları için ihtiyaç duyduğu lityuma istediği fiyat ve tonajda ulaşamayan elon musk , abd hükümetine baskı kurarak bu metalin bolca bulunduğu bolivya' ya yaptırım uygulamasını istedi. bolivya hükümeti benim madenim benim kararım diyerek direnince ülke karıştırıldı ve seçilmiş devlet başkanı evo morales koltuğundan indirilip abd yanlısı cunta yönetimi geldi. elon musk bunu gizleme gereği bile duymayarak bu konuda açık bir tweet attı.

tweet ' de elon musk ' ın final cümlesi şöyle : istediğimiz herkese askeri darbe yaparız. anlaştık mı?
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kısa bir bilgi gerekir diye düşündüm. evo morales kimdir?

devrik sosyalist başkan evo morales, 1959 doğumludur ve bir bolivya yerli kabilesindendir. 2006-2019 yılları arasında seçilmiş bolivya devlet başkanıydı.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


'' morales, bolivya'da yoksulluğu önemli ölçüde azalttığı ve okuryazarlık oranında artışa neden olduğundan ötürü pek çok uluslararası alanda ödül almıştır. destekçileri morales'in anti-emperyalizm, çevrecilik ve yerli halkların desteklenmesi konularında önde gelen bir kişi olduğunu savunurlar.''

dünya lityum rezervleri:

türkiye' de maalesef lityum çıkmıyor. bir ara yozgat ' ta bazı kalıntılar bulunsa da ekonomik değeri olmadığı için bölgedeki çalışmalar sonlandırılmıştır. dünya lityum rezervlerinde ilk 6 ülke ve payları şöyle:

1: bolivya: 20 mln ton
2: arjantin : yaklaşık 20 mln ton
3: abd : 12 mln ton
4: şili: 11 mln ton
5: avustralya: 8 mly ton
6: çin: 7 mln ton

12 milyon ton lityum rezervine rağmen abd , 7 milyon ton rezervine rağmen çin , resmi yazışmalarda bile beyaz altın diye geçen bu metale olan ihtiyaçları uğruna her şeyi yapabilecek ekonomik devler.

lityumun ve alaşımlarının belli başlı kullanım alanları:

* yeniden doldurulabilir tüm bataryalarda. cep telefonu, elektrikli araçlar, fotoğraf makinaları vs.,
* magnezyumla alaşıma girdiğinde zırh kaplaması,
* alüminyumla alaşıma sokulduğunda uçaklar, bisiklet gövdeleri ve hızlı trenler,
* bazı özel camlar ve cam seramikler,
* iklimlendirme ve endüstriyel kurutma sistemleri,
* tıpta manik depresyonu tedavi etmek için bazı ilaçlar ,
* hidrojen yakıtı depolaması
gibi modern dünyanın çok önemli endüstrilerinde kullanılır.

lityumumuz yok diye sevinmeliyiz belki de.

çeşitli formlarda ham lityum:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"lityum" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim