aziz nesin sözüdür. doğru olduğunu düşünüyorum. çünkü islam dini tanrı ile kul arasında bireysel bir din değil. islam dini toplumsaldır ve insanın neredeyse bütün yaşantısını düzenleyen bir dindir. bu dinin kendisine ait bir hukuku vardır ve müslümanım diyen herkes islam hukukunu sorgulamadan biat etmesi lazımdır. dolayısıyla islam dini hem siyasi hem de toplumsal bir dindir.
devamını gör...
sorgulamadan kabul edilen hiçbir şey akla mantığa uygun olmayıp sağlıksız bir düşüncedir. sorgusuzca biat etmek fazlasıyla sağlıksıztır. insan doğası gereği öğrenen, sorgulayan ve düşünen bir canlıdır. dinler toplumsal değildir, insana özeldir. isteyen insan inanır, istemeyen insan inanmaz. dinler insan yaşantısında belirleyi bir kriter değildir. sadece bunu kendine kriter eden insanlar vardır. inanan insan ibadetlerini yapar ama bu toplumsal olarak herkesi bağlayıcı değildir. din, siyaset ile beraber anılabilir ama bu sadece dine aşırı bağlayıcı kitleyi etkiler, bütün toplumu etkilemez.
devamını gör...
aziz nesin'in yanıldığı söylem.
devamını gör...
müslüman olduğum için atatürk'ü sevmediğimi söyleyen başlıktır. yanlıştır. atatürk'ü seviyor olmamla dinim ne alakası var?
ek: arkadaşlar kimin gerçek müslüman olduğuna siz karar veremezsiniz.
devamını gör...
araplaşmayı, müslüman olmak zanneden birisi atatürk’ü sevemez diye değiştirilmesi gereken söylemdir.
devamını gör...
(bkz: bi bitmediniz alüminyum)
devamını gör...
atatürk'ten devam öyleyse diye cevap verilecek bir söylem.
devamını gör...
zaten insan tanımadığı birini nasıl sever ki? ancak aksiyonlarına hayran olabilirsin ve evet gerçekten müslüman biri atatürk devrimlerini zülm olarak görür.
devamını gör...
gerçek müslüman değildir. atatürk, halk dinini gerçekten öğrenebilsin diye kuranı elmalılı hamdi yazır gibi bir alime tefsir ettirmiştir. geçiniz bunları.
devamını gör...
ya bu nası kafa arkadaş bunu savunarak dolaşan tüm yarım zekalı insanlar için allahtan sağlık ve sıhhat diliyorum.
devamını gör...
yaaa öyle mi? o zaman ateist biri de diyanet işleri başkanını sevemez.
devamını gör...
neden sevemesin dediğim, onun sayesinde bugün rahat rahat ibadetini yapabiliyor yahudisi de müslümanı da.
devamını gör...
boş beleş bir sözdür. atatürk çok başarılı, büyük bir komutandır. bu sözümü de osmanlı tarihini seven, müslüman biri olarak söylüyorum. aziz nesin, afedersiniz* boş yapmış sadece.
devamını gör...
bir gazete küpüründe şöyle diyor;
aziz nesin: gerçek müslümanlar atatürk'ü sevmez
buradan

ama müslüman olup atatürk'ü sevenler yok mu? elbette var.

peki bu durumda o kişiler gerçek müslüman değiller mi?

aziz nesin'e göre değiller.

ama üstat yanılıyor.

daha önce birkaç kere değindim. iman esaslarını kabul etmiş, hz. muhammed'in peygamber olduğuna iman etmiş biri zahiren müslümandır ve gerçek müslümandır. tanım budur. nokta!

yani bir müslüman atatürk'ü sevebilir. ama sevmeli midir yoksa sevmemeli midir? orası kişinin bileceği şey!
devamını gör...
esir iken mümkün müdür ibadet?
yatıp kalkıp atatürk'e dua et.
senin gibi d.... yüzünden
dininden soğuyacak bu millet.
neyzen tevfik
devamını gör...
din bireyle tanrı/yaradan arasındadır, onun dışında kim neyi dillendiriyorsa hiçbir şey ifade etmez. bu cümlenin üzerine bir şey yazmama gerek yok bence, doğruysa da yanlışsa da birey öldükten sonra hesabını tanrı'ya verecek. bu kadar basit.

--

yine de kendi düşüncemi tam eklemeden duramayacağım. kuran ne kadar kutsal kitap olsa da bir nevi dönemsel durumları da içermekte, yoruma göre değişebilecek şeyleri olduğu gibi geliş zamanına göre de bir şeylerin süzülerek tartılması gerekiyordur. din olarak zaten okuyup sorgulamayı, öğrenmeyi ve araştırmayı esas alan bir dinken maalesef zamanında hristiyanlarda da olduğu gibi dar bakış açılı insanlar yüzünden bilim adamlarının(insan anlamında kullanıyorum, dillendireyim) büyük çoğunluğu müslümanlardan oluşurken şimdi bir elimizin parmağını zar zor geçiyor. atatürk de sonuç olarak bir insan ve bir ömrüne büyük başarıları sığdırmış birisi. ileri görüşlülüğünü, başarılarını yok görmek doğru değildir. şayet karşı geldiğiniz bir durumsa haddime değil ama kısasa kısas yapacağım normalde yapmam, siz de dinin getirilerini yerine getirmiyorsunuz demektir. osmanlı yıkılıp diğer ülkelerin malı hâline gelecek durumdayken halkı kalkındırıp milli mücadele ateşini körükleyen bir liderdir atatürk. bir insanı sevebilirsiniz, sevmeyebilirsiniz ama saygı duymak zorundasınız. o kadar zor durumdan kalkınan türkiye içerisinde diğer ülkelere nazaran çok daha erken vakitte modern kararlar alınmasına vesile olmuştur, en basitinden kadın hakları buna örnek.
kısacası; siz dinin getirdiği gibi kendinizce sürekli bilgilenmeye yönelik davranıp her şeyi sorgulayarak araştıran, gerçekten iyi bir insan denilecek özelliklere sahipseniz bir kul olarak gerekeni yapıyorsunuz demektir. bırakın diğer şeyleri de insanlar kendileri düşünsünler, size düşmez hiçbir şey. maalesef ülkemizdeki bu zihniyet yüzünden çoğu gencimiz gerçek müslümanlığın bu olduğunu sanıyor, deist olan kısım olsa da ateist olanlar da bu nedenle artış gösteriyor. rica ediyorum kendinize gelin artık.
birisi atatürk'ü sevdiğini dillendiriyorsa kişi olarak değil; başarılarını, görüşlerini beğeniyor ve takdir ediyordur. 10 kasım'da birisi ağlıyorsa atatürk'ün bir insan olarak vaktinin dolduğuna değil, atatürk'ün görüşleriyle günümüzdeki hâlimizi kıyaslayarak acınacak hâlde olduğumuza ağlıyordur.
tekrardan dillendiriyorum, din kulla yaradan arasında olmasından dolayı kimsenin eleştirmeye hakkı olmadığı gibi siyasetten ayrı olmasının(çoğu insan nedense bundan dolayı karşı, gülünç geliyor bana) en doğrusu olduğu kanaatindeyim. peygamber harici hiç kimse din adı altında tam teşekkürlü yönetim yapamaz, bırakın artık bu düşünceyi. kocaman ülkeden bahsediyoruz, küçük bir topluluk olsak hadi neyse de popülasyon büyüdükçe konuştuğunuz şey imkansızlaşıyor. zaten modern olarak uyarlanmadan, ki o bile birilerine güvenilip yorumlamasına bağlı olarak olacak yani ne kadar doğru olursa, bir şeyleri karşılaştırmak da mümkün değildir. bunu dillendirenler böyle derin derin düşünüyor mu merak ediyorum gerçekten.
devamını gör...
okumuş, kültürlü, açık fikirli, hümanist biri kesinlikle ak partilidir çıkarımı ne kadar doğruysa, müslüman biri atatürk'ü sevemez çıkarımı da o kadar doğrudur.
devamını gör...
ben müslüman olarak seviyorum arkadaş.
bu sözü ister aziz nesin söylesin, ister kadir mısıroğlu söylesin. ikisi de büyük yanlış ve gaflet içindedir. atatürk, milli mücadele'yi başlatmasa acaba türkiye'de müslümanlık dini yaşayacak mıydı? atatürk'ü sevip sayıp dini vecibelerini yerine getiren o kadar insana saygısızlık, haksızlık, hadsizlik yapılmış olur. atatürk'ten nefret eden olsa olsa dedesi istiklal mahkemesinde yargılanıp asılmış bir radikal dinci olur. öyle bir din tüccarı da tabi ki gazi paşa'ya kin kusar. ama bu kustukları kini tertemiz müslümana mal etmesinler.
devamını gör...
çok da fifi.

size atatürk’ü sevme şerefine zorla nail edecek değiliz, çünkü şeref her vücutta bulunabilecek bir şey de olamaz…
devamını gör...
bu dediğin müslümanlar çöl köpeklerini yalayanlardır.
türk ise türklüğü kadar anlar atasını.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"müslüman birisi atatürk'ü sevemez" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim