1.
insanın dik durabilmesini sağlayan en önemli şey. ayrıca mecazen de dik duruşlu insanları tanımlamak için kullanılır.
devamını gör...
insan iskeletinin eksenidir. 23 tanesi hareketli toplam 33 kemikten oluşur.omurga ayrıca nefes almamıza yardımcı olur, idrar ve dışkı fonksiyonlarını kontrol eder. omurgamız bedenimizi döndürmemiz, başımızı çevirmemizi sağlar. iç organları korur. sağlıklı bir omurga için dik durmak, ağır yük kaldırmamak ve doğru oturmak önemlidir.
devamını gör...
omurgamız başımızdan, kuyruk sokumumuza kadar uzanır. 4 ana kısımdan oluşur.

boyun kıvrımı arkaya biraz gider, her zaman değil. başımız öne kayarsa ve bu her zaman olursa boyunda düzleşme başlar. bu boyun için zararlı , buradan geçen sinirlere de zarar verebilir. bütün bele kadr bizi etkileyebilir, sadece başın öne kayıyor olması. burada farkındalık getirmeliyiz. sonraki kıvrım sırtın kıvrımı, o birazcık öne doğru oluyor. daha sonra belin kıvrımı vardır. o da birazcık arkaya doğru oluyor. ve en sonunda kuyruk sokumu kıvrımı, oda biraz öne doğru oluyor.

yani omurgamız yumuşak yumuşak kıvrılarak uzuyor. yani bu şekilde omurgamız hem en esnek hareket getirebilen hem de duruşumuzu ve desteğimizi sağlayan yapıyı oluşturuyor. baş, göğüs kafesi ve pelvis bölgesi ayakta durduğumuzda ya da oturduğumuzda üstüste gelmeli.

sürekli oturmaktan, bilgisayarın önünde olup devamlı ekrana bakmaktan dolayı duruşumuzda bir bozulma başlayabiliyor. başımız öne doğru kaymaya başlıyor, sırtımız kamburlaşıyor, omuzlarımız öne kaymaya başlıyor. ve sonra diyoruz ki; belim ağrıyor, boynum da belimde ağrı var. duruşumuz ile çektiğimiz ağrılar bağlantılı olabiliyor.

duruşunuzda farkındalık getirmek için 3 şeye bakabiliriz.

pelvic tilt denilen, kalça eğimi. oturma kemikleriniz arkasına doğru, kuyruk sokumuna doğru oturursak belimiz, sırtımız direkt kamburlaşmaya başlıyor. bunu istemeyiz. çok fazla da öne eğersek, o zaman da belimizde bir sıkışma başlar. uzun bir omurga ve tam pelvic tilt 'i nötr bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz. omuzların ve başın öne doğru kaymaması gereklidir. otururken bilinçili bir şekilde omuzu bedenin yanına getirip, başın da tam kalçanın üzerine geldiği bir oturuş şekli bulmak ilk başta biraz çaba gerektirse de daha sonra konforlu bir oturma şekli oluyor. bunu görsellemenin ya da hissetmenin en güzel yollarından biri, sanki başın tepesinden kukla gibi bir iple asıldığınızı hayal etmenizdir. o zaman da omuzlar çabayla değil de, rahat bir şekilde yana gelir. ve omurgada uzama rahat bir şekilde tıkır tıkır omurların üst üste olması haline geliyor.

duruşumuzu mükemmel bir hale getiremeye biliriz. fakat bu unsurlara farkındalık getirirsek gündelik hayatınıza çok büyük etkisi olabilir.

bir gerçek var ki; eğer sen günün 10 saati kambur ve başın önde oturuyorsan, bir saat bunu alışkanlık haline getirmek yoga vs biraz zor olabilir ancak imkansız değildir. başarabilirsin!
devamını gör...
duruş sağlar , her anlamda .
devamını gör...
kafatasından kuyruk sokumuna kadar uzanan bir kemik eksen oluşturan 8 servikal 12 torakal 5 lumbar 5 sakral ve bir koksigeyal olmak üzere 31 omurun bütünüdür.
devamını gör...
iki bölümden oluşan fuat ergin albümüdür.
albüm omurga 1 omurga 2 olarak ikiye ayrılmıştır.
sound olarak eski hip hop tarzıyla yeni nesil beatleri harmanlayıp güzel komple kült bir albümü bize takdim etmiştir.
devamını gör...
7 adet servikal, 12 adet torakal, 5 adet lumbal, 5 sakral ve 3-4 adet coxis olmak üzere 33-34 omurdan oluşan yapıya verilen isimdir. sakral ve coxis omurları(vertebraları) kendi aralarında kaynamıştır ve hareketsizdir. geri kalan servilal, torakal ve lumbal omurlar hareketlidir.bu omurlar aralarındaki disklerle beraber üst üste dizilerek omurgayı oluşturlar.
devamını gör...
eskiden anne babalar çocuklarını ''çocuğum insan bu dünyada onuru için yaşar'' öğütleriyle büyütürlerdi. şüphesiz o günlerdeki dünya günümüzden bin kat kaliteli ve yaşanılır bir dünyaydı.
bu minvalden bakınca omurga, kalpten bile önemli bir organdır.

benim bir de umut organım var. her şeye rağmen kalbimden daha güçlü çarpıyor ve bundan memnunum
devamını gör...
bir fuat ergin albümü, rast gel kazara parçası favorimdir.
devamını gör...
bir yapının temeli için de kullanılan sözcüktür.

ilginç bir ilişkimiz var kendisiyle. bundan 3 sene önce 12 derecelik s skolyozum olduğunu öğrendiğimde, sanki sakat kalacak gibi tribe girmiştim.

kötü giden ilişkimin bitişi de eski sevgilimin skolyozum hakkında boş bir yorum yapmasıyla başlamış sonra çorap söküğü gibi gelmişti.

uzun bir zaman, kalça bel ve sırt ağrısı çektim. meğersem sebebi buymuş. ama yine lise dönemimde bel ağrısı şikayetiyle gittiğim devlet hastanesi doktoru fark edebilseydi çok daha önceden önlem alabilirdim.

en çok üzüldüğüm şey ise uzun bir zamandan sonra büyük bir istekle başladığım ağırlık sporunu tekrardan bırakma zorunda kalabilmemdi. hiçbir *ikten anlamayan doktorlar yine googleda bulabileceğim cevaplarla muallakta bırakıyordu beni.

ayrıldım, sporu bıraktım. ayrılığı atlattım spora başladım ve şimdi deli gibi ağırlık çalışıyorum. bench 105, deadlift 140, squat 90'da bıraktım. skolyozdan kaynaklı bir kalça problemim olduğundan squat'da çok iyi değilim ama diğer ağırlıklarda ilk hedefime ulaştım. skolyozunuz 20-30 derece değilse ve henüz yaşınız 17-18 değilse iyi bir hoca bulup onunla konuşun ve sporunuzu yapın. spor olmadan sakatlanma ve ağrı ihtimaliniz çok daha yüksek emin olun. spora başladığımdan beri müzmin bel ağrımdan kurtuldum, sırtım güçlendi ve büyüdü. sporu bıraktığımda ise bu ağrılar geri dönüyor.

mobilite ve core çalışın, omurganızı sağlam tutun ve spor yapın. bu şekilde omurganızı mükemmel hale getireceksiniz.

eğer spor yapmam belim kalçam sırtım ağrıyor diyorsanız 10-15 dklık mobilite core çalışmaları yine sizi çok iyi hale getirecektir.
devamını gör...
karakterde eksikse sittin sene adam olmaz o kişi.
devamını gör...
bizim memleketin siyasetinde aranıp da bulunmayandır.
devamını gör...
milliyetçi geçinen vatanseverler, gerçek vatanseverler gibi dik durma yetisine sahip olmadıkları için menfaatleri uğruna evrimleşmeyi seçtiler. böylelikle omurgalarından kurtulmuş oldular.
devamını gör...
çoğu insanda l bölümü ağrı yaparken bazı insanlarda komple sorun olması bize baş ağrısı yapıyor.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
her insan da olmaz.
devamını gör...
bazı üstün konumda olan kişilerde olmayıpta normal bir insanda olan şeydir
devamını gör...
kırmızı bölge faşist beğenileri
mavi bölge köpektapar beğenileri
sarı bölge cinsiyetçi aşağılıklar beğenileri
yeşil bölge çapsız beğenileri
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
omurga insanın aksıdır.
kök çakra ile gök çakrayı birbirine bağlar
kök çakranın yeri omurga sonu.
en iyi kelenderis bilir o bölgeyi.
sondajları vardır
dediğine imza atarım.
büyük sözü dinlerim
devamını gör...
fiziksel olarak omurgaya sahip olup da halk arasında omurgasız olarak bilinenler var bir de. hepimizin çevresinde üç beş vardır bunlardan. elemek lazım tabi.
devamını gör...
uzak doğuda insanların sağlıklı olup olmadığına omurgalarına göre karar verilirmiş. omurgan ne kadar esnekse o kadar sağlıklı ve genç oluyormuşsun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"omurga" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim