1.
her yıl ramazan ayında imsaktan iftara yeme, içme ve cinsel ilişkinin olmadığı dönem.
devamını gör...
2.
nefsimizi susturup yemeden içmeden dedikodudan günahtan uzak durduğumuz ay boyunca kullandığımız kelime
devamını gör...
3.
ramazanda tutulan şey, ramazan dışındada tutulur ama genelde ramazanda tutulur, müslümanlar tutar
devamını gör...
4.
yemek yemenin önemini daha bi iyi anlamamızı sağlayan olay
devamını gör...
5.
(bkz: oruç reis)
devamını gör...
6.
müslümanların nefsini sadece 1 ay tutabildiğini gösteren aktivite.
devamını gör...
ramazan aylarının neşesi.
devamını gör...
fakirlerin, açların, kısacası afrika'daki çocukların halini anlayabilmek için allah tarafından farz kılınmış, sabah ezanı ve akşam ezanı arası aç kalma durumu.

tabi sabah ezanına kadar tıka basa yiyip, iftarda tıka basa karnın patlarcasına yemek, açın halinden anlamamıza yardımcı olur mu bilemem.
devamını gör...
ramazan geleneği. oruca baslama ile alâkalı hâlâ kararsız hükümler var. diyanet gece yarısı sahur yaptırırken, kuran'da bakara 187 fecr vaktine kadar yiyin için diyor. yani hava aydınlanıp ufukta kızıl çizgi oluşana kadar yemek yememiz gerekirken gecenin zifirisinde yemeyi kesiyoruz. darlandım. oy.
devamını gör...
10.
çoğu kişi bunun fakirlerin halinden anlamak, açlığı öğrenmek, elimizdekilerin değerini bilmek amacıyla yapıldığını düşünse de birçok büyük dince kişinin nefsini terbiye etmesi amacıyla emredilmiş bir ibadettir.
devamını gör...
11.
oruç insanın hayatının disiplin altına almak kişisel iradeyi eğitmek fakirliğin ve yoksulluğun farkına vararak vicdanı harekete geçirmek güçlüklere karşı sabretmeyi öğretmek azınlığa set çekmek düzensiz beslenmeden kaynaklanan pek çok hastalıktan koruyarak insan vücudunu dinçleştirmek için emredilmiştir.
devamını gör...
tıpkı diğer tüm ibadetler gibi bütün ayrıntısı sadece kuran'da anlatılan uygulamadır:

www.kurandakidin.com/2012/0...

bu arada oruç bozmanın bedeli 61 gün falan değil, sadece bir gün tutmaktır. daha doğrusu, tutamadığın gün kadar tutarsın...
devamını gör...
fakirin halini anlamak veya nefsi terbiye etmek için tutulmaz. sade ve sadece allah’ın rızasını kazanmak için tutulur.
devamını gör...
ne için tutuluyor olursa olsun, oruç tutmayan insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunmak için bahane olmaması gereken inanç ritüeli.
devamını gör...
bakara, ﴾183-184﴿ "ey iman edenler! sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. içinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir. bir iyiliği mecbur olmadan yapan için bu (yaptığı) iyidir ama orucu tutmanız -bilirseniz- sizin için daha hayırlıdır."
devamını gör...
akşamları dombay gibi tıka basa yediğinizde hiçbir anlamı kalmayan ibadet.. ayrıca sadece mideyi aç bırakmak vücudu susuz bırakmak ta değil oruç. gözünü kulağını elini dilini de terbiye edeceksin..maksat 18 saat aç kalmak değil nefsi terbiye etmektir. fakirin halinden anlamak nimetlere şükredebilmeyi öğrenmektir. insan zaten bir bardak su bir tas çorba içse bile doyuyor. hem sağlığınızı hem de kilonuzu düzene sokmak için harika bir fırsat.
öte yandan ramazan orucuna bahane bulanların hepsi şimdilerde aralıklı oruç diyeti yapıyor kilo vermek uğruna..
devamını gör...
ramazan ayında yapılan ibadet , iftar saatine kadar yemek yememe ve su içmeme durumu .
yıl içerisinde en sevdiğim ay ramazan ayı, o maneviyat elle tutulur hissedilir oluyo sofra başına oturup ezanı beklediğimiz anlarda .
devamını gör...
"biz tutmiyik, tutturiyik"

memleketin birinde; oruç tutmayanlara dayak atmayı görev edinmiş bir grup muhafazakar, mütedeyyin ve aşırı vatansever genç, vazifelerini yerine getirip rahatlamayı mütakip büyük bir hazla cigaralarını yakarlar. olaylara şahit olan bir teyze:
"evladım adamları dövdünüz gündüz vakti yemek yiyorlar diye, üstüne sigara içiyorsunuz?" diye hayretle sorar.
en pişkini yapıştırır cevabı:
"biz tutmiyik, tutturiyik"
devamını gör...
çok az kaldı kavuşmaya.
devamını gör...
kilo vermek için tutacağım şey. yalnız yazları daha keyifli oluyordu. akşamları balkonlardan gelen muhabbet sesleri eşliğinde vb. o muhabbet sahura kadar devam ederdi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"oruç" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim