1.
panik atak, genellikle kaygı bozuklukları sınıfında yer alan psikolojik rahatsızlıklarda görülen, çok yoğun ve yorucu yaşanan, fiziki ve duygusal stres tepkileridir. bazı fiziksel hastalıklar ve madde ilaç kullanımına bağlı olarak da görülebilir. 13 belirti ile tanımlanır. tüm belirtiler dsm 5 tanı sınıflandırma sisteminde ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. kendi başına bir psikolojik rahatsızlık değildir. sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu vs vs gibi diğer rahatsızlıklarda görülür. tedavisi mümkündür.

kim korkar panik ataktan
devamını gör...
kalp krizi geçirdiğimi sanarak uyanıp vücudumun kontrolünü kaybettiğim nefes alamayıp başımın dönmesiyle yere yığılıp ama asla bayılmadığım arada gelip giden bir anksiyete bozukluğu
devamını gör...
yaşamı tehdit eden durumlar da aşırı fizyolojik ve bilişsel değişikliklerin birden ortaya çıkması ile kendini gösteren ivegen kaygı panik nöbetidir.
devamını gör...
5 önce vedalaştığımı sanmıştım ama pandemi sürecinin çook uzamasıyla tekrar buluştuk. ara ara çılgın bir çarpıntı, bolca ateş basması ve kısmi uyuşukluk hissi ile günümü gün ediyorum. kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime çünkü anlatınca anlayan da yok.
devamını gör...
aniden orta çıkan ve şiddetli gerginlik, tedirginlik, korku, dehşete kapılma, çaresizlik, kapana sıkışmışlık duygusu, ölüme yaklaştığını düşünme, nefes darlığı, titreme gibi özelliklerle tamamlanan kaygı nöbeti.
devamını gör...
bazı insanların ciddiye almadığı ve abarttıldığını düşündüğü ataklardır. ama yaşayanın hayat kalitesini düşüren, kalp krizi benzeri belirtilerle kişiyi daha da panikleten durum. bu durumdan yıllar önce kurtuldum. çünkü , 5 dakika sürecek ve beni öldürmeyecek olduğuna kendimi ikna ettim. sonsuza kadar sürmeyecek emin olun.
devamını gör...
en basit tabirle; kişinin herhangi bir şeyi olmamasına rağmen; kaygı verici bir durumu yaşıyor sanması ve vücudunun bu doğrultuda tepki vermesi durumudur.
devamını gör...
geçtiğimiz yaz ucundan başlangıç seviyesinde üç dört atak ile ne menem bir hastalık olduğunu tecrübe ettiğim, yaşayana sabır şifa dilediğim psikolojik rahatsızlık. erken tedavi ile uzun sürmedi kurtuldum.
devamını gör...
ne zaman geleceği belli olmayan, geldi mi insanda ölücekmiş hissi uyandıran , bitince de acaba tekrar yaşar mıyım kaygısıyla insanı kanser eden rahatsızlık. küçük yaştan beri anksiyete bozukluğuyla uğraştığım gibi kendisiyle de iki senedir uğraşıyorum. ilk başlardaki gibi bayılacak gibi olmuyorum artık geldiğinde kendimi telkin ederek kontrol altına alabiliyorum. ama sadece atak sırası değil benim için öncesi ve sonrası da çok sıkıntılı bir süreç. ayrıca meditasyon yapmak ataklarımı baya azalttı.
devamını gör...
vücudun tehlike var zannederek verdiği bir korku reaksiyonudur. ilaç alerjisi, ameliyat, trafik kazası ya da bazen durduk yere bir şekilde korkuyla ortaya çıkar. her geçirilen panik atak bir sonrakine zemin hazırlar. panik atak sırasında kalbiniz her zamankinden daha hızlı çarpar, nefesiniz sıklaşır, kan basıncı yükselir, böbrekler daha hızlı çalışır. kişi panik atak geçirirken öleceğini düşünür. halbuki bu aslında vücudun tehlike var zannederek bazı sistemleri harekete geçirdiği birtakım koruma mekanizmasıdır. gelişmiş ülkelerde çok yaygındır. panik atak sırasında alabileceğiniz çarpıntınızı azaltacak ilaçlar mevcuttur. genelde bu hastalıkta amaç kişiyi panik ataktan olabildiğince uzak tutmaktır. çünkü panik atak geçirme sıklığı azaldıkça giderek yok olacaktır. bu yüzden başta kişinin kendisini korkutacak herhangi bir eylemden uzak tutması istenir. panik atak öyle bir şey ki geçirirken bir süre sonra panik atak geçirdiğinizi anladığınızda bile etkisi sürmeye devam edebiliyor. ben ilk kez panik atak geçirdiğimde başta kalp krizi geçiriyorum sandım. sonrasında bunun panik atak olduğunu fark etmem ve korkulacak bir şey olmadığına kendimi inandırmamla nabzım biraz olsun düşse de etkileri bir süre daha devam etti. uyuyana kadar vücudumun sürekli tetikte olduğunu hissettim. en ufak bir tehlike işaretinde tekrar basacaktı düğmeye. dediğim gibi bir kez geçirdiğinizde tekrar geçirmeniz artık çok daha kolay olduğu için, sonrasında iki kere daha yaşadım bu durumu. onların üzerine tekrar yaşamamak için kendimi o duruma sokacak hallerden uzak duruyorum şimdilik. tabii bunun hastalığa dönüşmesi çok daha kötü çünkü hem tetiklenmesi çok kolay, hem de bir kez geçirdiğinizde vücudunuzun verdiği tepkiler gününüzün yarısını alıp götürüyor. böyle bir durumda bir uzmandan yardım almak en mantıklısı olacaktır.
devamını gör...
muzdarip olduğum kaka şey. sözlükte küfür yasak olmasa dayar döşerdim. otostop çocuğu bir rahatsızlıktır.

bununla dalga geçen için de tek diyebileceğim şey ise; keşke annen o malum gecede spiral, baban olacak mal da kondom kullansaydı.

sen nasıl çözdün çözüyorsun derseniz. valla nerede ne zaman patlayacağı hiç belli olmuyor bu nanenin.. geldiği vakit içimden piyade marşını okuyorum falan... öyle..
devamını gör...
her şey geçse de geçmeyen, terk etmeyendir. o ne vefalı illettir.
devamını gör...
yoğun dehşetengiz duygular hissettiren bir durum. her insanda benzer ve farklı yaşanan semptomları var.
bir de yaşadığın şeyin gerçekte ne olduğunun farkına varmak kolay olmuyor. ben biraz geç farkettim. bence bazı olaylar veya gün içinde yaşananlar tetikleyici rolde olabiliyor. kaygı oluşturacak durumlara dikkat edip kaçınmak belki de engelleyici olabilir. ben deniyorum en azından.
devamını gör...
rahatı seven sen rahata düştün mü hop yanına gelen rahatsızlık halidir.korkarsanız içine çeker.
devamını gör...
5 yıldır yaşadığım daha doğrusu bana yaşamayı zindan eden şey.
yukarıda ki tariflerde anlatılanların neredeyse hepsini yaşıyorum. ama bunun çözümü yok. var ama yine sende kafada. yoksa ilaç iç kurtul yok. psikiyatri doktoruna gittiğinizde hiç dinlemeden direk belli başlı ilaçları yazıyor. ilk başta iyileştim zannediyorsunuz ama belli bir süre sonra o ilaçlar da yetmiyor. en güzeli sağlam bir psikolog tan destek almak. ona da kaç kişinin gücü yeter bilmiyorum.
devamını gör...
burhan altıntop'un tanımıyla bir zengin hastalığı.
devamını gör...
öleceğini zannedersin ama ölmezsin. geçirdiğin atağı kimseye anlatamazsın . gerçi anlatsan da anlamazlar. büyük bir problemdir. eğer atak geçiren dostlarımız varsa inşallah tez zamanda bu durumdan sıyrılırlar.
devamını gör...
şehir geliştirir
ırmak arındırır
devamını gör...
(bkz: paxera)
devamını gör...
hayatımı mahveden hastalık. anksiyete ile birleşmesinden ötürü o kadar uzun zamandır tedavi, araştırma vb şeylere yöneldim ki psikoloji okuyorum. aynı zamanda günümüzde kendine internetten tanı koyanların 10undan en az 8inde olan hastalık.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"panik atak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim