1.
eyfel kulesi ile özdeşleşmiş, dünyada her yıl en çok ziyaret edilen fransa'nın başkenti.
devamını gör...
2.
gidilmeye değer yerlerden olur kendilerii
devamını gör...
3.
ününü hakeden bir yer
devamını gör...
fransa'nın başkenti. eyfel kulesi ile ünlüdür.
devamını gör...
rönesans döneminde aydınlanıp sanatıyla meşhur olmuş hayalleri süsleyen ülkedir.
devamını gör...
sokaklarının sidik kokması şehir efsanesi olmayan şehir. turistlerin en çok hırsızlığa uğradığı avrupa şehirlerinden de biridir ayrıca.
ortadoğu'dan avrupa'ya gelen sığınmacılar ve bir takım siyahi çeteler suç unsurunu arttırmıştır.
ne yazık ki güvenli bir şehir olduğu söylenemez.
devamını gör...
isyanın ve yeniliğin şehri.
devamını gör...
sarı yeleklilerin eylemlerinin odak noktası şehir. adamlar hayatı durduruyor yeri geldiğinde, çok acayip. pandemi süreci olmasa eylemlerin nereye gideceğini asla kestiremezdik.
devamını gör...
(bkz: paris komünü)
devamını gör...
10.
kanalları bok kokan bir şehirdir.
devamını gör...
11.
düşünebilen bir halkın yaşadığı güzel şehir. biraz fazla milliyetçiler ama olsun
devamını gör...
12.
eyfel kulesi.
devamını gör...
13.
ingilizce sorulan soruyu anlayıp özellikle farnsızca cevap vermekte inat eden insanların yaşadığı ,metroyla çok kolay bir şekilde gezilebilen bir avrupa şehri
devamını gör...
abartılmış bir şehir, çünkü gittim ve aradığımı bulamadım yani o zevki bulamadım izlerken daha güzel geliyormuş ayrıca çok pahalı gidin berline her yeri buram buram estetik kokuyor, ingilizce de konuşmuyorlar arkadaşlar azıcık fransızcam ile geçindim.
devamını gör...
paris'te eiffel kulesi'ne bakan bir sokaktaki cafede kırmızı şarabımı içip,macaron yeme hayalim umarım bir gün gerçekleşirsin.sonra da chanel'den biraz alışveriş yaparım tabii.
devamını gör...
berlin ve paris'i estetik açıdan kıyaslayıp berlin'e güzel diyebilecek tek bir kişi vardır herhalde o da führer. şaka bir yana, fransa, almanya'ya göre pahalı bir ülkedir. almanya'da ucuz bir hayat sürmek görece daha kolaydır. ama paris'in herhangi bir doğal güzelliği olmamasına, havasının ahım şahım bir özelliğinin olmamasına diğer bir deyişle bazı coğrafyalar gibi doğuştan şanslı olmamasına rağmen harika bir şehir planlamasına sahip olması, metro ağının her ne kadar eski olsa da gelişmiş olması, esnafının belirli bir kalitenin üzerinde olması, insanlarının kendini beğenmiş ve çekici gelen havaları, modayı özümsemiş ve kendinden bir şeyler katabilmiş bir yer olması gibi sebeplerle güzel bir şehirdir.
devamını gör...
2001 yapımı (bkz: amelie) filmine set olmuş (bkz: montmartre) bölgesine sahip fransa başkenti.
güzel bir sonbahar öğleden sonrası montmartre sokaklarında gezebilir, amelie'nin çalıştığı kafede kahvenizi yudumlar, manavın olduğu köşe başında fotoğraf çekebilirsiniz
devamını gör...
avrupa 'da aşırı yağışlar ve sonrası sel.. ama paris için bir felaket senaryosu yazılabilir bu bundan sonrası için.

gerçi eskiden beri önlem alınmış, seine nehri`'nin taşmaması için. mevcut fiziki yapısı oldukça müsait olduğundan gerek yer üstünde gerekse yer altında oldukça hacme sahip sular, günbegün şehrin batmasına vesile olacak cinsten.

geçmişte açılan taş ocakları parisliler' in baş belası aslında. nereye kazma vursalar altında taş ocakları ve su çıkıyor desem abartılı olmaz sanırım. bunun için pek çok önlem alınmış, mühendislik harikası işlere imza atılmış ama her şey bir yere kadar. bunca gösterilen direnç nereye kadar onları felaketten korur bilemiyorum. sonuç olarak yükselen bir turzim-ticaret örgüleri var. avrupa'nın ikinci en büyük metro ağına sahip ülke, işte bu taş ocaklarına rağmen ayakta kalmayı başarıyor. pek çok destekleme çalışmaları yapılmış, yapılıyor yer altından. her hangi bir aracın girmesine müsade etmeyen, emek yoğun işler bunlar bir de. ama hali hazır da yapmak da zorundalar, zira temeli son derece gevşek olan zeminlere sahipler.

büyük yapılarını da ayakta tutmak adına zemine demirlerle büyük çiviler çakmışlar tabiri caizse. başka türlü o yüksek yapıların sağlam kalması mümkün değil. büyük bir sanat merkezinin altı mesela sular altında. bunu da oranın inşasında görev alan mimar bizzat bu şekilde olmasını istemiş. yer altını sularını üstten bu şekilde baskılıyor ki bina ayakta dursun.

romantizm, tarihi yapıları, isyanı, sanatçıları şöyle bir yana dursun; şehrin bu hali, her şeye rağmen direniyor olması ve mühendis ve diğer yapımında emek geçen çalışanlarını ayakta alkışlamak lazım. biz de yol göçse yola suç atarız. olmadı taktir böyleymiş der geçeriz, işin fıtratına gider sükunetle karşılarız. batan bir şehir böyle ayakta kalıyormuş meğer.
devamını gör...
ikinci dünya savaşından sonra yoğun bir kumpanyayla, tutkulu aşkların ve sevişgenlerin şehri gibi gösterilen şehir. yhaa tabii!! fransızların totosunu kurtarmaya gelmiş olan amerikan askerleri kimseye tecavüz etmemiştir paris'in çatı katlarında. hep aşktır; hep tutkudur mevzu!
devamını gör...
1930lar,paris. yazarlarla aynı sofrada gözünü açıyorsun. şairler ve ressamlarla aynı evde partiliyorsun. gel gör ki burada sıcaktan pişmiş başlık altına yazı yazıyorsun sene 2021 yazıklar olsun
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"paris" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim