1.
evin içinin görünmesini engelleyen camın önünde duran kalın çarşaf.
devamını gör...
2.
takarken ağlayan kısa boylular
devamını gör...
3.
annelerin olmazsa olmazı...
kapalı olmaması halinde elalem sizi izler
devamını gör...
saten ve tüllü olan camları kapatmamıza yarayan nesne.
devamını gör...
perde, bir tiyatro oyununun ana bölmesidir. ingiltere'de bu ayrım, antik roma oyunlarına öykünen ve oyun akışını beş perdeye bölen elizabeth dönemi yazarları tarafından sahneye konulmuştur. on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru ise, çoğu yazar checkov ve ibsen tarafından tiyatro oyunlarının dört perdeye indirgendiği yapıyı takip etmişlerdir. günümüzde ise, tiyatro oyunları (müzikal olanlar hariç) üç perde şeklinde sahnede sergilenmektedir.
devamını gör...
gitarda her iki fret arasına verilen isim. klasik gitarda 18 perde, elektro gitarda ise genellikle 22 veya 24 perde bulunur.
devamını gör...
evin pencerelerini değil, sırlarımızı örtendir. istanbul sözleşmesi de hükümsüz olduğuna göre, artık her eve daha çok lazım olan şey.
devamını gör...
beyaz olanı sinemayı simgeler. beyaz perde sinema salonlarında ekranın adı da perdedir. sanatın içinde başka başka anlamlar kazanmış olsa da asıl işlevi evimizin mahremiyetini korumaktır.
yıkayıp asması zordur, ütü istemeyen perde tercih edin ki işinizi daha zorlaştırmayın.
devamını gör...
evin kirpikleri olurlar. evi ev yapan önemli detaydır.
devamını gör...
aman aman olmasa millet işi gücü bırakıp full bizi izliycek, çok önemli.
devamını gör...
evin nâmusudur
devamını gör...
evin namusu değildir.
devamını gör...
tıpkı taharet musluğu gibi nedense yurtdışındaki evlerde olmayan mevzu. niye lan ? niye ?
devamını gör...
gözüme inmiş olan madde.
devamını gör...
dışarıdakiler görmesin diye eve takılıyor.
devamını gör...
başlığı görünce yıllardır içimde kalan şeyi söyleyeyim.
twitter'da falan sürekli perdeli capsler dönüyor, ben o videoyu izlemedim ya hep çok komikmiş gibi yapıyorum ama aslında olay bende yok.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
merhaba, biz kendimeaitbiryer'in perdeleriyiz. bu devirde hala bizi kullanıyor olması ikimize de çok ilginç geliyor.
bazen internette çok modern perdelere baktığını görüyoruz ama sonra vazgeçiyor.
gündüz içeriye çok ışık girdiği için uzun olan beni balkonu kapamak için kullanıyor. gece ise yaptığı şey çok garip.
balkonun önünden beni çekiyor ve bir gıdımlık camdan dışarı bakıp duruyor oturduğu yerden.
evin karşısında sadece nokta halinde ışıklar var. gözleri de görmüyor bulanık görüyordur kesin ama öyle bakıyor işte.
bazen üzülüyor bakarken.
biz daha çok üzülüyoruz.
ama sonuçta biz birer perdeyiz. ne yapabiliriz ki...
sigara içmeye gitti mutfağa. geldiğinde bu tanımı görürse biraz korkabilir ama yine de anlatmak istedik.
neyse. biz kaçalım.odaya geliyor sanırım.
devamını gör...
evlerinin perdeleri hep sıkı sıkı kapalı olan insanlardan korkunuz. o perdelerle ya çok büyük bir acıyı, ya bir sırrı, ya da tekinsiz kişilikleri kapatmak istemektedirler.

bizim sitede, karşı blokta oturan badem bıyıklı bir maarif müfettişi (şimdi adı bu olmuş) ve başörtülü öğretmen karısının evi de aynen öyleydi. 12. kattaki dairelerinin perdeleri gece-gündüz, yaz-kış kapalıydı. ilk taşındığımızda, bir süre evin boş olduğunu düşündük. ta ki, en küçük odasının ışıklarının akşamları yandığının fark edene dek.

tüm komşularla eften püften gerekçelerle kavgalı bu adam, aylardır ödemediği site aidatına yasal faiz işletilince; tebligatı yapan garip site görevlisine, "ben bunu ödemem, hem zaten faiz haramdır." deyip küfretmiş. ama, artık burasına kadar gelen iri kıyım yöneticiden temiz bir dayak yiyince bu evinden alelacele çıkmak zorunda kaldı. sahip olduğu bilmem kaçıncı başka evine taşındı.

bu iki tuhaf tip, ilk kez katıldığımız site toplantısında, yan komşuları olan doktor çifte musallat oldu. müfettişin karısı, kendisini uyaran komşu kadına, alakasız bir konuda birden: "biz de sizin sabah akşam, ah-oh cinsel ilişki seslerinizi dinlemek zorunda mıyız?" deyince toplantıda kadın-erkek yaklaşık 50 kişiyi uzun süre tavana baktırdı. tabi bu skandal dayak olayından epey önceydi.

bizdeki iki yüzlü ahlakçılar perdeyi ahlak ve edep göstergesi olarak görürler ya; sorun başka yerdedir oysa. perdeler de çeşit çeşittir. yalnız evimizde değil, zihnimizde, sözlerimizde, sosyal yaşantımızda. bazıları ilişkilerini perdelemeye gereksinim duymayacak kadar doğal yaşarken; bazılarının hep sıkı sıkıya kapatmaya çalıştıkları perdesinin bir yeri yırtıktır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"perde" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim