dünyadaki ilk başkahramanı isimsiz romanı yazan *yazar.

aynı zamanda yassıada yargılamalarına şahit olarak katılmışlığı vardır


edit: imla
devamını gör...
dokuzuncu hariciye koğuşu’nu yazan yazar.
devamını gör...
son romanı olan yalnızız ‘daki insanı anlatışıyla , yaptığı tahlillerle üstün bir eser yazmış yazar.
devamını gör...
server bedi takma adını kullanarak yazdığı romanlarında kullandığı cingöz recai tiplemesini arsen lüpen karakterinden esinlenerek yaratmıştır.
devamını gör...
dokuzuncu hariciye koğuşu ve sözde kızlar kitaplarını okuduğum,sürükleyici bir dili olan,türk edebiyatının değerli yazarı.
devamını gör...
dizisi bile çekilmiş mükemmel kitap fatih-harbiye’nin yazan yazardır .
devamını gör...
psikolojik betimleme konusundaki üstün yetenekleriyle bilinen türk edebiyatına kazandırdığı değerli eserleri olan yazarımızdır. bütün eserlerini okuduktan sonra bana, insanın iç dünyası hakkında geniş bir bakış açısı kazandırmıştır aynı zamanda.
devamını gör...
ruhsal analizleri ve betimlemeleriyle adından söz ettiren yazarımızdır. yalnızız, dokuzuncu hariciye koğuşu, matmazel noraliyenin koltuğu, biz insanlar gibi kitapların yazarıdır.
devamını gör...
dokuzuncu hariciye koğuşu ve fatih harbiye en bilinen eserleri sanırım ama kıyıda köşede kalmış bir romanı vardır ki (bkz: birakşamdı)hayatımda böyle iyi tasvirler okumamıştım. daha taze okuduğumdan mı etkisinden çıkamadım yoksa gerçekten etkileyici mi diye düşündürtür. neredeyse yüzyıl önce yazılmış bir kitap nasıl olur da tesirini böylesine kaybetmez? usta yazar.
devamını gör...
10.
gerek kullandığı dil gerek psikolojik tahlil ve betimlemeleri ile turk edebiyatınin en büyük yazarlarından biridir.
devamını gör...
11.
zeki, ahlaklı, zampara, kibar dilli cingöz tam bir eski istanbul beyfendisi cingöz recai. cocukken baş kahramanımdı benim bende bu etkiyi oluşturan server bedi takma adını kullanan kötü kitabı bulunmayan yazardır
devamını gör...
yalnızız romanının ilk basımını antika eşyalar satan bir abimizden beş liraya almıştım. evet ilk basımı ve evet beş liraya.
devamını gör...
görülecek, işitilecek, tadılacak, okunacak, yazılacak, yapılacak o kadar çok şey birikiyor ki, bundan sonra hayatımın bütün bunlara yetişmeyeceğinden korkuyorum.

peyami safa bu sözleri kendi nefsine söylerken ömrü yapmak istediklerine yetiştimi ondan başkası bilemez.fakat hayatta olan ben de aynı hissiyatı tüm benliğimle hissediyorum.
devamını gör...
müge anlı programı formatında dram yazan yazar.
sıradan bir dramı yok.
devamını gör...
biraz da dedikodusu yapılacak olursa, eski dostu sonraki düşmanı nazım hikmet'in etrafında yarattığı etkiyi kıskandığı söylenen, çok içen ve esrarkeş olduğu bilinen, düşman olduktan sonra nazım hikmet'in ak dediğine kayıtsız şartsız kara dediği tarihe geçen yazardır. o yılların tan gazetesinde her ikisi de köşe yazarıdır (nazım, "orhan selim" mahlasıyla yazmıştır). peyami safa bu süreçte iyice sağa yanaşmış ve açıktan karalama kampanyası yürütmüştür. bu köşe yazılarında birbirleriyle epeyce polemikleri olmuş ve en nihayetinde cevaplarından birinde nazım, sağ, sol tartışmalarının belirlediği bir şiir bile kaleme almıştır. şiirin giriş cümleleri şöyle başlar:

bir düşün oğlum,
bir düşün ey yetimi safa
bir düşün ki, son defa
anlayabilesin:
sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin!..
ben kızabilir miyim sana?
sen de bilirsin ki, benim adetim değildir
bir posta tatarına
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp
uşağını dövmek!

biraz daha detay bilmek isteyenler için buradan
devamını gör...
gazeteduvarı link kaynak olarak vermek diye yakında başlık açacağım. yenişafak neyse gazeteduvar türevi gazetelerde aynı bokun laciverdi olarak yayın hayatlarına devam ederler.

peyami safa dönemin edebiyat cemiyeti başkanıdır -tam ismini hatırlayamıyorum- makam, mevki ve şöhret sahibidir. nazım hikmet'i de kardeşi olarak görüp onu cemiyete sokar. nazım hikmet'in komünizm tarafına kaymasından sonra onu uyarır bu sonuçsuz kalır. daha sonra ise ilk sataşma yazıları nazım hikmet yazar ve polemik bu şekilde başlar. gazete yazılarından değil de beşir ayvazoğlu gibi isimlerin çalışmalarını okursanız doğruları öğrenebilirsiniz.
devamını gör...
yalnızız romanında la rochefoucauld'tan yaptığı alıntı aklıma kazınmıştır.


herkes hâfızasından şikâyet eder, muhakemesinden şikâyet eden yoktur.
devamını gör...
ilk psikolojik romanı dokuzuncu hariciye koğuşu’nu hayatımıza kazandıran büyük yazar peyami safa, server bedi mahlasını çok uzun yıllar boyunca kullanmıştır.

yazılarında çömez, serezad gibi mahlasları da kullandığı bilinmektedir.
devamını gör...
1899'un nisan ayında dünyaya gelen peyami safa, 1961'de erzincan'da yedek subay öğretmen olarak görev yapmakta olan tek çocuğu merve safa'yı kaybetmesinden birkaç ay sonra 15 haziran 1961'de geçirdiği kalp krizi sonunda istanbul'da çiftehavuzlar'daki bir dostunun evinde öldü. mezarı ise edirne şehitliği'ndedir.

peyami safa eserlerinin geçirdiği bazı aşamaları şöyle açıklar, "sözde kızlar, mahşer ve canan çocukluk kitaplarımdır. hepsini bilhassa canan'ı ele alınmayacak kadar kusurlu bulurum. ikinci devre kitaplarım: şimşek, bir akşamdı'dır. bunlarda teknikten ziyade insan ruhuna ait endişeler itibarıyla fark görülür. vak'a ile beraber saiklere nüfüz etmek ihtiyacı artırıyor. üçüncü devre kitaplarım: dokuzuncu hariciye koğuşu, fatih-harbiye ve bir tereddüdün romanı'dır. bunlarda çalışma hedefime daha çok yaklaştığımı sanıyorum fakat kusurlarımı fark ettikçe her eserimin bana verdiği büyük utançtan kurtulamıyorum."

peyami safa romanları dışında kültür haftası, türk düşüncesi gibi dergiler de çıkarmıştır. peyami safa 1931 yılında yayınladığı dokuzuncu hariciye koğuşu adlı romanını nazım hikmet ran'a ithaf etmiştir.

peyami safa'nın babası ismail safa aynı zamanda şairdir. peyami safa'nın şiire olan ilgisini belki buna da bağlayabiliriz.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
oğlunun adı'' merve'' olan, 2 nisan 1899 istanbul doğumlu türk yazar ve gazeteci. türk şair, yazar ve eleştirmen ismail safa'nın oğludur. sanat hayatında server bedi, çömez, serazad gibi mahlasları kullandı. 9. hariciye koğuşu adlı kitabı kendi çocukluğunun bir iz düşümüdür. selma ve gölgesi adlı kitabı mehmet güreli tarafından sinemaya uyarlandı ve ahmet ümit' le özdeşleşen başkomser nevzat aslında peyami safa'nın yarattığı bir karakterdir. 15 haziran 1961'de yani 60 yıl önce aramızdan ayrıldı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"peyami safa" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim