yunanca proteios öncelikle önemli, birincil anlamına gelmektedir. proteinler, yaşayan varlıklar için elzem azotlu öğelerdir. günlük aldığımız kalorinin %15-20'sini proteinlerden almalıyız. protein kaynakları; et, süt, tahıllar ve kurubaklagillerdir.
devamını gör...
çocukken beyin gelişimi açısından hayati öneme sahip olan, yumurta et ve peynirde bulunan, hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayırabileceğimiz organik bir bileşendir.
devamını gör...
bitkisel proteinlerin emilimi yani işe yararlılığı düşükken yumurta ve hayvansal proteinlerin ki bitkisellerin 2 katıdır.

vücut geliştirme yapan bir sporcunun seviyesine ve amacına göre günlük en az 1.5 katı protein tüketmesi gerekir. sıkı diyetse bu 2 de olabilir. spora yeni başladıysa en az 1.2 olmalıdır. yani 80 kiloysanız günlük 120 gram protein almalısınız. yulaftan, pirinçten gelen proteinleri saymayın ve direkt olarak hayvansallar üzerinden bu hesabı tutun.
devamını gör...
arkadaşlar biz dünyada proteine en zor ulaşan milletlerden biriyiz. et balık ve tavuk yiyemiyoruz. dünyanın en zeki toplumları güney kore ve japon toplumuyla beraber iskandinavlardır. ortak noktaları balığa yani proteine çok kolay erişebilmeleridir. sürekli makarna, ekmek ve pilavla beslendiğimiz için malesef iq'muz çok yüksek değil.

edit :imla.
devamını gör...
sporculuk günlerimde yana yakıla aradığım ama şu aralar pek de umurumda olmayan biyolojik yapı taşı.
devamını gör...
türkiye'de edinmesi her geçen gün zorlaşandır.
sporcular protein tozlarına yöneldiler, onların da ithal olanları her geçen gün zamlanıyor.
yerli protein tozlarını da kimisi sağlıklı bulmuyor.

doğal alayım desen, tavuğun kilosu her geçen gün artıyor.

(bkz: sonumuz hayır olsun)
devamını gör...
sporcular için (benim de bi ara takıntılı olduğum) gerekli kaynaktır. ekonomik durum yüzünden artık eskisi gibi önem veremiyorum, benimle birlikte birçok sporcu da öyledir. maalesef her geçen gün eriyoruz...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"protein" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim