1.
süleyman çakır'ın, rusların iki şeyini seviyorum kardeşim dediği replikte geçen unsurlardan biri.

devamını gör...
2.
hep oynamak istediğim ancak sonunda kimsenin ölmesini istemediğim rus oyunu.
devamını gör...
çatapat silahına tek mermi konur ve döndürülür.o mermi kimin ateş ettiği elde olursa kazanan taraf o olur.zararlı ve tehlikeli bir oyundur.
devamını gör...
filmlerde gördüğümüz altıpatlar silahla oynanan tehlikeli oyun. tabancaya tek bir mermi yerleştirilir. merminin yeri belli edilmeyecek şekilde top çevrilir. oyuncular, sırayla namluyu şakaklarına dayarlar. tetiği çektikçe şanslarını sınamış olurlar.
devamını gör...
bir çeşit ölüm oyunu. altıpatlar denilen bir tabanca türüyle colt ya da smith wesson türünde, toplu diye bilinen, 6 mermi kapasitesinde revolver tabancalarla oynanan ölümcül bir şans oyunu. evet şans oyunu çünkü tabancaya tek kurşun yerleştirilip kurşunun yeri belli olmayacak şekilde çevrilmesi ve sırasıyla şakağınıza dayamak koşuluyla tetiğe basıp ateş etmekle gerçekleşir bu oyun.
kurşunun isabet ettiği kişinin hayatta kalması mucizedir adeta. rus ruleti 1917 sıralarında subaylar tarafından icat edilmiş ve boş zamanlarda oynanan bir oyun olduğu bilinmektedir. bazı rivayetlere göre ise rusya'da hapishanelerde gardiyanların bahse girerek mahkumlara zorla oynattıkları oyun askerler arasında da sivil hayatta da oynanması yasal olmayan bir oyundur.
oyunun adından da anlaşılacağı üzere rusya'da çıkmış bir tür kumardır. hayat üzerine bahse girilen bir kumar. kazanan da kaybeden de kişinin kendisidir .ya kurşun denk gelir hayatını kaybeder ya karşı tarafa denk gelir yaşamı kazanır. aslında ortaya konan bir hayat gibi görünse de aptalca bir cesaret ve gururdur aslında ortaya konan.
1937’de george surdez’in bir yazısında ise 1917 yılında rus bir çavuşun ağzından anlatılan bir hikayeden bahsederken oyunun aslında fakirlik, çaresizlik ve zor yaşam şartlarından dolayı subayların 6 mermiden sadece birini çıkararak intihar etme ya da yaşama için bir işaret görebilmek için yapıldığını söyler. yani aslında tek mermi değil 5 mermi ile ortaya çıkmış bir oyundur.
devamını gör...
rus da güzel rulet de. ikisi bir arada efsaneyi oluşturuyor. enfes bir aktiviteye benziyor. araştıralım bakalım.
devamını gör...
şarjörlü tabancayla oynananı efsanedir.
devamını gör...
şans işi ölümdür. şansı lehine kullanmaksa akıllı ve zeki olmayı gerektirir.
devamını gör...
öncelikle bir çok farklı marka altında toplu tabanca üretimi yapılır. elbette smith wesson , colt gibi markalar pazarı domine eden markalardır ama manurhin, korth gibi toplu tabancaların ferrarisi sayilabilecek üretimler vardır.

ikinci olarak her revolver standart olarak 6 fisek kapasiteli degildir.

fisek kalibresi buyudukce silindire oturdugunda daha yer kaplayacagi icin 5 fisek kapasiteli revolverlar oldugu gibi kucuk kalibrelilerde bu sayi 12 ye kadar cikabilmektedir.


normal sartlarda silindire 1 fisek koydugunuzda ve topu elle cevirdiginizde fisegin konumunu gorursunuz. bu durumda iki kisi arasinda ilk tetigi cekecek kisi olmak da onem kazanir.

elinizdeki silahin ozelliklerini de tanimak gerekir cunku baz revolverlar saat yonune bazisi saat yonunun tersine doner.

silah kucuk kalibreli ise veya eski tip gomleksiz ham kursun fisek kullaniliyorsa sert kemiklere gelen kursunlar öldürmeyebilir de.

bazi atislarda da silah gevsek tutuldugu icin mermi basi siyirip gecebilir.

yani rus ruleti oynsmak % 100 ölüm garantisi vermez.
devamını gör...
tam kafa dağıtmalık oyundur.
devamını gör...
ilk izlerine, 1840 senesinde yazılan "the fatalist" isimli kısa hikayede rastlanan oyun.

10 milyon dolar verseler bir kere deneyeceğim hadise. %16.66 ölüm riski.

sonraki tetik çekmelerde risk, sırasıyla %20, %25, %33.33, %50 ve tabii ki %100'dür.
devamını gör...
sıla şarkısı.

geyik avcısı * filminin ana konusu.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"rus ruleti" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim