ben bir fark bulmadığım için size sormak istedim. benim için yok hükmündedirler.
devamını gör...
birisi annenin kardeşidir birisi babanın.
devamını gör...
benim için birbirinden farkı yoktur. ikisi de karaktersizlikte birbirleriyle yarışmaktadır.
devamını gör...
birisi rahmetli anneannemin kızıdır, diğeri rahmetli babannemin kızıdır.
devamını gör...
teyze candır. sizi annenizden sonra en çok düşünen ikinci dişidir. hala en gereksiz akrabadır. kendi hayatında takılır.
devamını gör...
her ikisine de birkaç taneden fazla sahip olduğum için her anlamda değerlendirebileceğim farktır.

teyzelerim şu dünyada neredeyse annem kadar "iyi ki var" diyebileceğim kadar değerlilerdir. hepsi de birçok sıkıntısı olmasına rağmen hayat dolu ve neşe veren insanlarladır. bir gün bile kendileriyle ilgili olumsuz tek bir düşünce hissettirmediler. dördü de tıpkı öz çocukları gibi değer verirler. hastaysanız iyi etmek için uğraşırlar, bir sorununuz varsa çözerler, ben yokken bile beni düşünürler. tüm yeğenleri için geçerli tabii, yapmayacakları şey yoktur. bir yandan da dayılarımın çocuklarına halalık yapıyorlar. bence kötü hala değiller ama teyze rolüne daha çok yakışıyorlar, daha yakınlar. bunun sebebi de anneannemdir muhtemelen.

altı tane de halam var. resmen altı tane. çocukken biriyle çok yakın oturduğumuz için sürekli görüşürdük, çok severdim de, olumsuz bir düşüncem yoktu. biri de yakın olmasak da dedeme çok sık gittiğimiz için görüşürdük. yaşı da genç olduğu için eğlenceli gelirdi onunla olmak, severdim. diğerleriyle bayram seyran muhabbetlerinde görüşürdük, yine de olumsuz bir düşüncem yoktu. büyüdükçe, yaşanan olaylara şahit oldukça hepsine karşı bakış açım değişti tabii. bir yerde denk gelmezsek zerre kadar iletişimimiz yoktur, tabii işleri düşmezse. her denk geldiğimizde telefon numaramı isterler ve kendi numaralarını da kaydettirirler, sadece dedikodu malzemesi bulmak için. yaptığımız her işe bir kılıf bulurlar çünkü hep çocuklarıyla kıyaslayıp onları daha iyi gösterme çabasında olurlar*, halbuki durum tam tersidir. genç olan dışında hiçbirine sempati besleyemiyorum. genç olana karşı da sadece nötr olduğum için ayrı tutabiliyorum. tüm bunları düşündürmelerine rağmen ben yine de saygıda kusur etmem, yanlış bir şey yapmam. bu da aslında sadece babama, aileme ve kendi duruşuma saygımdan.

benim gözümde "teyze" ve "hala" birbiriyle kıyaslanamayacak kadar uzaklar. teyzelerim annem gibidir benim için. yine de düşününce onlar da birilerinin teyzesi sonuçta. belki de bize göstermedikleri özeni onlara gösteriyorlardır. kardeşlerim izin verirse bir gün hem hala hem de teyze olma şansım var. yeğenlerim için bunun ayrımını yapılmaz hale getireceğim. *

(bkz: yazdıktan sonra neden bu kadar uzun oldu bu diye düşündüren tanımlar)
devamını gör...
her ikiside mevcut değil.
devamını gör...
teyzelerim annemin yarısı değil tamamı gibi. halam da beni tanımıyor işte.. fark bu.
devamını gör...
tanımlara baktım da herkesin ortak düşüncesi teyzenin haladan daha iyi olması. evet bu durum benim için de geçerli.
devamını gör...
amca ile dayı arasındaki kadar keskin bir fark yoktur.
devamını gör...
nadir halacilardan biri olarak yerimi alayım. iki taraf da kıymetli ama halalarim ağır basıyor baya.
devamını gör...
hala en gereksiz akraba mıdır? :( bir hala olarak çok üzüldüm bunu duyduğuma. benim teyzem yok, bir tane halam var. halam köyde yaşadığı için çok görüşemiyoruz haliyle pek bir yakınlığımız yok ama ben kendi yeğenime tüm gün baktığımı, oyunlar oynattığımı hatırladıkça ağlayasım geliyor. yeğenimin teyzesi olmadığını hatırlayınca da biraz mutlu oluyorum çünkü en çok ben sevicem onu!! en çok ben!!
devamını gör...
anne babamızın çok sevdiklerini daha çok sevme eğilimindeyiz. eğer çok sevdiğimiz babamızın kız kardeşini de büyük bir sıcaklık ve samimiyetle sevdiğine inanıyorsak halamızı daha çok sevebiliriz. ama genellikle böyle olmaz. anneler kız kardeşlerini daha çok sever, tıpkı bizi de babalarımızdan daha çok sevdikleri gibi. ben de teyzelerimi daha çok seviyorum. umarım ileride kafamdaki hala imajını bizzat değiştiririm.
devamını gör...
ikiside akraba bağıyla bağlı olduğumuz,aile bireyleri.
devamını gör...
32 yıllık hayatımda kendimden ve çevremden edindiğim gözlemi genelleyecek olursam:
teyzeler, kız yeğenlere yakındır; halalar erkek yeğenlere.
genelde, kız yeğenler için teyze her şeyken, erkek yeğenlerde durum nötr olur.
teyze-hala ilişkileri de tarafların bu tutumlarına göre şekillenir.
özelde yaşanmış ekstra olaylar kaideyi bozar.
devamını gör...
biri anne tarafında, diğeri baba tarafındadır. hangi tarafa daha yakınsanız o tarafınkini daha çok seversiniz. iki tarafa da yakınsanız ikisini de yaklaşık oranlarda sevme ihtimaliniz vardır.
devamını gör...
teyze anne yarısıdır.
halaysa hicbirsey...
devamını gör...
5 halam, 1 teyzem var. halamların biri haricinde hepsiyle çok yakınken teyzemle ne çok kötü ne de çok iyiyim. beni gerçekten dinledikleri ve düşüncelerimizi karşılıklı paylaşabildiğimiz için ben 4 halam diyorum. hala.
devamını gör...
latin kökenli dillerde isimlendirime açısından bir fark yoktur aralarında. bizde maşallah her akrabalık ilişkisinin bir karşılığı var. yenge, enişte, bacanak, görümce vs gider böyle.
devamını gör...
teyze anne yarısıdır ama kız halaya çeker.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"teyze vs hala" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim