öne çıkanlar | diğer yorumlar

prof. dr. aslıhan dönmez'in epsilon yayınevi'nden çıkan kitabı. 1 sene önce terapistim önermişti. (terapist sözü dinlemede sissy gibi olma.)

epsilon'un hayatı anlamak serisi'nden sosyal fobiden hayata yolculuk'u okumuştum. bir hayli seviyorum bu seriyi. bir de depresyondan çıkış yolu var henüz okumadığım. başka kitap yayınlandı mı bilmiyorum. her ne kadar depresyonla bi şekilde baş etmeyi öğrendiğimi düşünsem de, edinip okuma niyetim vat.

bu kitapların en sevdiğim yanı herkesin anlayacağı kadar basit yazılmış olmaları. bence işinin ehli insanların, hayati konuları olabildiğince yalın ele alması ve öğretmesi çok gerekli. umarım başka bir çok psikolojik soruna değinen başka başka kitaplar da çıkarırlar.

kitap temelde dört bölümden oluşuyor. yazar önce yeme bozukluğunun ne demek olduğunu ve çeşitlerini anlatıyor. ikinci bölümde bunların nedenlerine eğiliyor. üçüncü bölümde, tedavi sürecinin nasıl işlediğine dair aydınlatıyor. dördüncü bölümde ise kişilerin kendilerine yardımcı olmak adına neler yapabileceklerine yer veriyor.

bu arada yazar tüm bunları ele alırken sadece anoreksiya nevroza ve bulimiya nevrozayı ele almıyor. aynı zamanda (beni ilgilendiren kısım bu) obezite ve obezitenin yardım ve yatakçısı olan duygusal yeme davranışını da detaylıca anlatıyor. bunların yerine, doğamızın buna uygun olduğunu savunduğu sezgisel yeme davranışını öğrenmeyi ve yaşamımıza yerleştirmeyi öneriyor.

tabii bu sorunlarla boğuşan kişilerin yakınları için de neler yapabileceklerine dair öneriler sunduğu bir bölüm var.

yalnızca sorununuz olması halinde değil, psikolojiye merakınız varsa da okuyabilirsiniz bu kitapları. terimlerle filan boğmadan hap bilgi veriyor en azından. sorunu olan kişilere zaten tavsiye ediyorum.
devamını gör...
çare, anneyle araya net bir duygusal sınır çizmek, ehh bu da pek olabilitesi yüksek bir şey değil.
kafamın sürekli bu döngüde dönmesinden gerçekten kafam ağrıyor, şöyle içini oyup tüm iç sesleri susturabilsem öyle huzura ererim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yeme bozukluğunun üstesinden gelmek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim