çocukken yaramazlık yaptığımız zamanlarda büyüklerimizin ağzımıza sürmekle tehdit ettiği şey.
devamını gör...
bir ceza şarkısıdır.
devamını gör...
(bkz: arnavut biberi)
devamını gör...
bildiğim kadarıyla, reflü adlı rahatsızlıktan muzdarip olanların yememesi tavsiye edilen şey.
devamını gör...
acı biber doğradıktan sonra dalgınlıkla yüzüne gözüne o eli sürmek yapılabilecek en büyük hata...
(bkz: ben yandım eller yanmasın)*
devamını gör...
fazla gaza gelene dersini veren şey.

yemeksepeti'nde arada sırada sipariş verdiğim bir restoran var. her seferinde notlara yazarak kendilerinden acı biber rica ediyorum. cin biber gönderdiler, yeteri kadar acı değildi. bir sonraki siparişe biber turşusu yolladılar, acıydı ancak yetmedi.

son siparişte ise, şu acılı ezmeleri koydukları minik plastik kaplardan bir tanesini pul biber tarzı bir biberle doldurmuşlar. bir de pakete not iliştirmişler.

"abi bunu dikkatli ye, afiyet olsun"

"hadi len ordan ne olacak" diyerek yemeğe basmış bulundum.

ellerim kırılsaymış.

ağzıma sıçtı. artık carolina reaper'ı toz mu yaptılar bilmiyorum. bir saat acısı da geçmedi. üzerine salak gibi ellerimi gözüme sürdüğüm için yüzüm de yandı. ejderha gibi bir şey oldum. deathwing'e dönüştüm resmen.

ben dersimi aldım.

ben ettim siz etmeyin. gaza gelmeyin.
devamını gör...
mesut yar'ın zayıflama amacıyla kullandığu ''samandağ biberi' hiçbir acı bibere benzemez.
kendisiyle yapılan bir röportajda; antakya'ya gittiğini, herkesin çılgınlar gibi yediğini, ancak herkesin zayıf olmasını farkettiğini dile getiriyor. nedenini ise samandağ biberine bağlıyordu.

www.hurriyet.com.tr/kelebek...
devamını gör...
bununla ilgili bir yerde şey okumuştum; biberin düşmanlardan kendini korumak için acılaştığını ama insanoğlunun ne kadar psikopat olduğunu hesaba katmadığı.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
kahvaltıda bile yiyebilecek kadar bağımlılıktır.
devamını gör...
turşusu ayrı, orjinali ayrı güzel olan efsane sebze.
devamını gör...
kış mevsiminde;
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
dalından taptaze koparıp yemek çok güzel.
devamını gör...
biberin cildi özellikle de ağzı yakmasıyla cildin ateşte yanmasına vücut aynı tepkiyi verir. uyaranın (ateş ya da biber) cilde değmesiyle sinir hücreleri üzerindeki kalsiyum kanalları açılır, sinir uyaranın cildi yaktığını anlar ve beyne "yanıyorsun koçum" sinyali yollar.
bibere acılığını veren şey, biberin kendisini mantardan başlayıp bitki kurtlarına kadar giden bir dizi zararlıdan koruma amacıyla ürettiği kapsaisin adlı kimyasaldır. soğuk iklimlerde bitki zararlıları daha seyrektir; yani biberler daha az acıdır. sıcak iklimlere inildikçe acılık artar. tabi meraklılar çaprazlama yoluyla her gün daha acı biber üretmektedirler.
biberin acılığı scoville heat unit adlı bir birimle ölçülür.
bizim isot, yok halep biberi, yok süs biberi adını verip acılığıyla övündüğümüz biberler dünya çapında oyuncak olarak kabul edilir.
habanero, trinidad moruga scorpion, naga viper, infinitiy chilly, ghost pepper 750bin 1.5 milyon shu değerlerine sahipken, ortalama değeri 1.8 milyon, azami ölçülmüş değeri 2.4 milyon olan carolina azraili (carolina reaper) acılıkta halen dünya şampiyonudur. bir meksikalı tatlı kırmızı biberden yaptığımız 100kg salça içine tek bir carolina reaper koyduğumuzda tüm fıçı ağza alınmayacak kadar acı olmaktadır demişti.
polislerin biber gazı 3 milyon shu değerindedir.
acıyı gidermenin en etkin yolu yağlı süttür. yani gezi olayları sırasında bunu bilseydim, herkese yanlarına yağlı süt almalarını önerirdim.
eh acı yemekle övünülür de yarışması yapılmaz mı? yapılır gayet tabi:
devamını gör...
akşam yemeği için hususi topladım. hepsi de benim bebeklerim.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"acı biber" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim