#netflix dizisi #final yapan diziler
dram / gerilim / yerli
8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

bugün itibariyle 3 bölümünü izlediğim şahsiyet dizisi sonrasında en beğendiğim türk dizisi olan yapım. öykü karayelin ilk bölümdeki oyunculuğuna şapka çıkarıyorum. yönetmenin kadrajları harika. yukarı açılar, simetriler, yansımalar ile harika kompozisyonları var. kimi yerlerde durdurup ne fotoğrafına baktım durdum. ince vurgular, detaylar çok yerinde olmuş. bitirince yeni eklemeler yapacağım.
devamını gör...
bugün mutfağı toplarken öyle ne açsam derken altyazı takip etmek zor olur diyip buna başladım. garip bi şekilde çekti içine. 6. bölümdeyim ve bence güzel gidiyor. oyunculuklar çok gerçekçi yapay durmuyor. güzel olmuş valla ellerine sağlık.
devamını gör...
türk dizi sektörüne güneş gibi doğmuş muazzam dizidir. dün tek seferde izledim. hatta diziyi ayrı öykü karayel'i ayrı izledim. hiç bilmiyordum bu kadar kabiliyetli olduğunu, hayran kaldım. uzun zamandır bu kadar güzel bir hikayeye tanık olmamıştım. hikayenin başladığı ve dönüp dolaşıp geldiği yer arasındaki o kısacık mesafede tanık olduklarımızla adeta biz terapi koltuğundan kalkmış gibi hissettik, karakterlerle birlikte. yönetmenin hikaye anlatıcısı olarak karakterlere olan mesafesi öyle güzeldi ki. klişeye düşecek sandığım her yerden klişeye düşmeden çıkması, her karakterin derinliği ve gerçekliği, diyalogların güzelliği hayret verecek kadar başarılıydı. bir de tabi tüm diziye alttan alta eşlik eden mizahı var ki yerli dizilerde alışık olmadığımız bir durum ve benim en sevdiğim şey bu diziye dair. tabi dizinin en önemli özelliği de hikayeyi anlatma biçimi. herkesin bu kadar sevmesini de buna bağlıyorum. jeneriğinden, görüntü yönetimine kadar harikaydı. övmelere doyamayacağım şahane bir dizi olmuş. ben birkaç kez daha döne döne izlerim.
devamını gör...
aslında herkesin etrafında olan,farklı sosyo-ekonomik çevrelerden insanların kesişen hikayesi. öykü karayeli hiç tanımıyormuşum dedirten oyunculuğu için tebrik etmek gerekir. bittikten sonra yüzümde bir gülümseme bırakmış dilime ferdi özbeğen şarkılarını dolamıştır.
devamını gör...
yayınlandığının ertesi günü bütün bölümlerini bir günde izlediğim ve çok beğendiğim dizi. senaryo ve oyunculuklar çok iyi. ayrıca sinematografik olarak da çok güzel çekilmiş bir dizi. sanat filmleriyle yarışır derecede güzel çekim açıları var. berkin oya gerçekten türkiye netflix için çok başarılı bir iş yapmış.
devamını gör...
dizinin bu kadar tartışılması dahi bence çok iyi. oyunculuk konusuna kimsenin diyeceği bir şey yok. harikulade ve çok biz. berkun oya burda ara renkleri tercih etmemiş uç karakterler var diye eleştiriliyor. laik ailenin türban düşmanı olanı, türbanlının sorgulamayan kafada olanı vs. ancak bu da yazara ait bir tercih değil midir? ana tema da tercih edemediğimiz kimlikler, kendimizi mecbur ettiğimiz kalıplar değil midir? tek beğenmediğim kısım kürt kardeşler idi. ordaki fiziksel kavgalar ve sosyal içerikli doğrudan mesaj olmamış. kürdü iyi yansıttığını düşünmüyorum. diğer kimlikler yazar tarafından daha iyi tanınıyor bu çok belli. kürt eşittir acı çekmek gerçekten fazla klişe. ama diğerleri hayatın içinden olan kimlikler. orası kesin. ve böyle olması, kendi isteği ile türban takanın veya türbana saygı duyan veya yine eleştiren ama nefret duymayan kesimin olmadığını elbette göstermez. ama konu bu değil zaten. buradan eleştirmek de yanlış olur.
devamını gör...
daha önce işlenmemiş bir konuyu işlediği icin farklı ama özgün şeyler söylemediği için sürükleyici değil.
ötekileştirme üzerine yeni bir soluk getirmiyor.
80ler muhafazakarliginda kalmış senarist.
yine de izlenir, sana puanim 6.7
devamını gör...
herkesin konuştuğu kısımlar haricinde diziye dair en beğendiğim şeylerden biri ruhiye'nin başına gelenlerin açık açık gösterilmesi yerine kadının yaşadığı travmanın gösterilmesiydi. funda eryiğit'in oyunculuğuna bayıldım.
devamını gör...
izlerken şu düşünce geldi ne kadar doğru bilemeyeceğim.
bunu çeken ancak bu ülkeyi her detayıyla, her insanıyla, kötüsüyle iyisiyle çok seven ve katkıda bulunmak isteyen bir insan olmalı. zaten bir başkadır dizinin adı. belki bir başkadır benim memleketim şarkısından. belki de albert camus nün yabancı’ sındaki dünyayı insanları bir başkasını anlamamaktan. ümitle bitirdiği için müteşekkirim bu arada. biraz aydınlandı ışıklar son bölümde. belki de gerçek dünya böyle değil ama ümitlenmeye hakkımız var evet yönetmen bey.
özet olarak sevmeyi bilmiyoruz mesajını çıkardım ben bu diziden. sinan seviyor ama höt höt yaptığı iyi şeyleri bile dile getiremediği için karısını (anlaşılmadığını sandığı için) deliliğe sürüklüyor. bir kadın bir başka kadını örtüsünden dolayı sevmiyor. yalnız erkek kadınları sadece seks için kullanıyor kadın dünyasını bilmiyor, kadın sevmesini bilmiyor. annesine bile faydası yok annesini sevmeyi bilmiyor. gülbin bunları en net gören karakter ama o da sorun yaşamış, atılmış dışlanmış, bir başkası olarak görülmüş. birbirimizi sevmeyi bilmememiz hep başkası olarak görmemizden. hep şu denir; insan tanımadığından, yabancı her şeyden korkar. sadece insan değil aslında kendini korumak isteyen her canlı. reflekstir yabancıya, başkasına karşı temkinli davranmamız. bu olgu her devlet, her yönetici tarafından kullanılır. türkiye’nin durumunda da tamamem siyasetin elinde kullandığı değişmez politikadır. yıllardır cılkını çıkardığı ama bizim hala uyanmadığımız bir olgudur. günümüzde de hala işe yaramaktadır.
devamını gör...
10.
sadece iki bölümü izlemiş biri olarak her karakteri iyi analiz etmek gerek.
-her karakterin inandığı,savunduğu bir doğru yada değer mevcut toplum nezdinde bunları sıradan ve absürt bir kesimin her zaman farklı bakacağı aşikardır.
konu gayet güzel ilerliyor dizi bitsin daha iyi yorumlama şansı bulacağım dizidir.
devamını gör...
11.
of spoiler eklentisiyle uğraşasım yok hiç. başörtülüler meslek sahibi olmaz, evlerinde kocaya varmayı beklermiş gibi ya da daha doğrusu din onları bu konuda kısıtlıyormuş gibi bir izlenim yaratılmasa daha iyiydi. çünkü zaten bu yabancılarda bir ön yargı. bir arkadaşım bana evlenince mesleğini yapabilecek misin ya da sadece kadınları mı muayene edeceksin diye sormuştu. bunun değiştiği, böyle platformlarda yeterli anlaşabildiğimiz projeler olur umarım.
ah bir de kürtleri de aşırı yanlış tanıtmış ama buna değinme yetkisini kendimde görmüyorum, teşekkürler.
devamını gör...
12.
sabah 9 a sınav koyan sevgili hocamız nedeniyle ilk bir kaç bölümünü izledim. sabah uyanamam bari hiç uyumayayım diyerek filtre kahveye yaslanıp izlemeye başladım yoksa uyuyup hiç uyanmayacaktım. dizide de filtre kahve sohbeti olunca gülümsedim izlerken.

diziyi hem teknik açıdan hem de hikaye anlatma başarısı ve anlatım tarzı açısından süper buldum.

kamera açıları falan bu kadar kendini izlettirmese sıkılırdım ama sanat filmi çekmeye çalışmadan sanat filmi açıları göstermeleri hoş oldu.

oyunculuklar ve oyuncu seçimleri de efsane olmuş diye düşünüyorum. özellikle kuzey ve güney dizisinden beri ekmek banmak istediğim öykü karayel hanım kızımızı burada güzel bir kadından çok canlandırdığı karakteri yaşıyor izlenimi veren biri olarak görmek güzeldi.

dizinin basit detayları hoşuma gitti. ne güzel hiç kasmadan çukur izliyorlar esra erol var sabah diyor, rıza kocaoğlunun sevgilisi diyor vs.

bu tip detaylar anlatıyı gerçekçi kılıyor.

dizilerde bambaşka rollerde izlediğimiz insanları zıt karakterlerde görünce çok tatmin oldum. bir oyuncu için kalite kriteri olarak ne koyduysam yazan ve yönetmen mario nun mantar yediği gibi tek tek hepsini eklemiş.

görsel anlatımı bu kadar başarılı olduktan sonra ne olsa izlenir zaten.
devamını gör...
13.
özellikle hoca ve kızının hikayesini cok beğendim. öykü karayel belli ki rolünü çok sevmiş, iyi de oynamış. herkese tavsiye ederim, izlenilecek bir yapım.
devamını gör...
14.
şimdi üçüncü bölüm bitti ve direkt sözlüğe koştum . abi siz napıyorsunuz üçüncü bölümün sonundaki sahne ne kadar güzel televizyondan gelen ses babanın horlaması yavaş yavaş koltukta uyuyakalması kendimi odanın içinde hissettim diziyi bitirince tanımımı düzenlerim iyi gidiyor. evet an itibariyle diziyi bitirdim kendimce bir şeyler yazayım yazarım ne de olsa. şimdi diziye gelelim neden bu kadar sevildi neden bu kadar tuttu bu dizi. sebebi bence şu dizi bir toplum analizi biz o ekranda kendimizi seyrettik aslında bir dışavurum izledik insanlar kendi yaşadığı şeyleri gördü dizide . bir başkadır dizisinde gördüğümüz insanlar bizim eşimiz dostumuz tanıdığımız belki yan komşumuz türbanlı arkadaş aynı şeyleri yaşıyor . dedemizin cahil tarafları yok mu ? . çok okumuş dindar kafayı ütüleyen eşimiz dostumuz yok mu. o karakter çok ince düşünülmüş çok güzel işlenmiş adam okuduğu bilgileri paylaşmak kusmak istiyor çünkü çevresinde o bilgileri paylaşabileceği insanlar yok. insan bulunca saçma sapan mantıklı mantıksız kusuyor bütün bilgileri. buraya kadar spolier verdiğimi düşünmüyorum burdan sonra spolier geliyor. --! spoiler !----! spoiler !--dizi bize cahilliğin tarafı olmadığını tokat gibi yüzümüze çarpıyor baskının ne kadar büyük bir şiddet olduğunu suratımıza tokat gibi çarpıyor. psikolog hanım okumuş bir insan bu devirde psikolog olmak kolay mı kendisi zeki bir kadın ama türban takan insanlardan haz etmiyor cahil çünkü ne kadar okuduğunun bir önemi yok . diziyi izlerken o evin içindeki çocukları düşündüm o çocukların psikolojisini düşündüm bunlar türkiyede yaşanan vahim durumların bir örneği . karakterleri tek tek incelemeyi çok isterdim ama üşeniyorum. dizi bir süre sonra içinize öyle bir işliyor ki kendinizi tutamıyorsunuz 7. bölümde içinizde olan duygu dışa çıkıyor çünkü karakterler çok gerçek ve çok iyi işlenmiş. mesela psikologla meryemin konuşmasında psikolog ağlamıştı orda o kadar çok sarılmalarını istedim ki ekrana bağırdım sarılın lütfen diye haykırdım . çünkü o ferahlığın gelmesini biz 7 bölüm bekledik 7 bölüm üzüldük . dizi boyunca diyalogları seyrederken zihninizden geçen cümleleri meryem karakteri zaten konuşuyor ama içine konuşuyor kısık sesle o öyle tepkiler verince ekran başında iyi dedin kız meryem diyorsun. o bahsettiğim rahatlama duygusunu yasin çocuğuyla oynarken hissettim çünkü evin içinde olan olaylara o kadar üzülüyorsunuz ki bir süre sonra evin içinde olan en ufak mutluluk belirtisinde tebessüm ediyorsunuz. diziye bir isim verme şansım olsaydı memleketimden insan manzaraları ismini verirdim kesinlikle çünkü gerçekten öyle. birazda işin teknik kısmına gelelim . tek kelimeyle yönetmenin yaptığı işe hayran oldum . çekim teknikleri müziği kullanması doğallığı harika aktarmış bizlere. dizinin sonunun hep monoton bitmesi hayatın da öyle normal akışında devam etmesi çok güzel yansıtılmış. ya hiç mi bu dizinin kötü yanı yok dediğinizi duyar gibiyim tabi ki var. mesela sonu saçma ve aceleye gelmiş gibi geldi bana dizi 7. bölümde bitseydi harika olurmuş gibi düşündüm. bazı karakterler çok güzel yaratılmışken bazı karakterler çok özensiz yaratılmış . tabi ki yönetmenin senaristin böyle bir düşüncesi yoktur bilmiyorum ama bazı sahneler çok tribüne oynanmak için yapılmış gibi geldi bana . onun dışında bahsettiğim gibi gayet güzel bir diziydi. türkiyeyi seyrettik . 6 sene okuyup doktor olup cahil kalan periyi seyrettik. iyi kalpli yasinin çok şefkatli bir yüreği olmasına rağmen ona dayatılan öğretilen maço tavırları egemen tavırları seyrettik. meryem karakterinin yetiştirilme tarzını bunalmışlığını seyrettik içine atmasını seyrettik . imam amcanın evlatlık kızına duyduğu şefkati seyrettik . iyisiyle kötüsüyle cahiliyle bir başkadır benim memleketim işte biz onu seyrettik .
devamını gör...
15.
dizideki her karakteri hayatımda gördüğüme yemin edebilirim ama kanıtlayamam.. oyuncular muhteşem. öykü karayel, fatih artman,tülin özen, defne kayalar, bige önal, settar tanrıöğen, derya karadaş...
anlatılanlar o kadar içten ve bizden ki.. burda saatlerce diziyi övebilirim. çekimleri beykoz tokatköy’ de yapılmış. farklı insanların farklı ve birbirleriyle kesişen hayatları, hayata bakış açıları, dünya görüşleri..
öncesinde peri ve meryem’in diyaloglarıyla başlayan dizi sizi bir şekilde kendine çekiyor.. ruhiye’nin hikayesi, çocuklukta yaşadığı o travmatik olayın etkisinden çıkamayışı,yasin’in ruhiye’nin yaşadığı durumu öğrendiğinde “kalbin bakire olsun” diyişi, peri’nin gülbin’in karşısında oturup “yaşamadığım duyguları yaşıyormuş gibi taklit etmekten sıkıldım” diyerek ağlayışları, gülbin’in ablasıyla diyalogları, hocanın kızının babasının dizinde ağlayışları... her şeyiyle mükemmel bir dizi bence.
aklıma takılan bir şey var, gülbin neden peri ile olan diyaloglarını fuckbuddy’sine anlatıyor.. çıldırdım izlerken, yahu adamın tek derdi bu akşam kalacak mısın sen hala neyi anlatıyorsun?
devamını gör...
16.
mükemmel bir yapım bayılıyorum böyle işlere, ferdi özbeğen'i annem çok sever resmen onun plaklarıyla kasetleri büyümüş biri olaraktan direk diziyi ona tavsiye ettim tabii bayıldı kendisi de.

özellikle yasin - ruhiye sahneleri çok gerçekçi ve sanki gerçek bir hayata şahit oluyormuşuz hissi verdi bana.
devamını gör...
17.
oyunculukların çok başarılı olduğu, yönetmenin çekim yöntemiyle “ne yaşıyorum lan ben içimde” dedirten ve “bir başkadır” diye başlayınca söze, içinden mutlaka sonuna “memleketim” i eklediğin dizi. kendi içinde çelişen sahneler olsa da güzel iş çıkarmışlar.
devamını gör...
18.
dün başladım ve bitti. tatmin oldum mu? hayır. 2-3 saatlik bir film olabilecek bir dizi. karakterlerinde bu kadar iç içe sokulmuş olması bence hoş olmamış.

--! spoiler !--

meryem'in evine gidip hayran olduğu kişi, meryemin psikiyatrısının hem yeni arkadaşına hem psikiyatrıs arkadaşına çakıyor olması senaryoyu bayağılaştırmış. bu arada doktorlarımız "kelin ilacı olsa başına sürerdi" deyimini doğruladıkları içinde tebrik etmek lazım.

--! spoiler !--
devamını gör...
19.
berkun oya'nın yazıp yönettiği netflix dizisidir. sinematografi ve oyunculuk açısından oldukça başarılı bir dizi ve en önemlisi diğer tüm popüler dizilerin aksine ülkemizde var olan ama konuşulmayan gerçeklikleri ve farklılıkları konu alması açısından oldukça cesur buldum. dizi, toplumdaki farklı kesimlerin hikayelerini anlatıyor ancak bana göre bir taraftan da toplumda zaten var olan ve artık kırılması gereken bazı yanlış genellemeleri ve ön yargıları güçlendiriyor örneğin dindar kesimin daha cahil ama okumuş olanların dinden uzak gösterilmesi gibi. yine de insanlar arasında tartışılabilirliği ve farklı perspektiflerden yorumlanabilirliği açısından değerli bir yapım olduğunu düşünüyorum.
devamını gör...
20.
son zamanlarda izleyip de en çok etkilendiğim türk yapımı. acayip gerçekçi ve etkileyici bir türkiye fotoğrafı çizen, bunu izleyicinin yüzüne şlap diye çarpan dizi. kamera açıları itibariyle izleyene görsel şölen yaşattığını da söylemek lazım. öykü karayelin oyunculuğuna bi tebrik çakmadan geçmemek gerek. kısaca kesinlikle izlenmeli.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bir başkadır" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim