1.
berkun oya'nın perşembe günü netflix'te yayınlanacak olan yeni dizi müjdesinin adıdır. heyecanlıyız.
devamını gör...
bir başkadır dizisi farklı sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen ve istanbul'un renkli ve canlı hayatında şaşırtıcı tesadüflerle yolları kesişen kendine özgü bir grup karakteri konu alıyor. bu karakterler ya yeni bir yola yürümek ya da karmaşık bir geçmişle hesaplaşmak zorunda kalıyor.
devamını gör...
ızlemek istediğim dizidir. umudum yüksek.
devamını gör...
bugün itibariyle 3 bölümünü izlediğim şahsiyet dizisi sonrasında en beğendiğim türk dizisi olan yapım. öykü karayelin ilk bölümdeki oyunculuğuna şapka çıkarıyorum. yönetmenin kadrajları harika. yukarı açılar, simetriler, yansımalar ile harika kompozisyonları var. kimi yerlerde durdurup ne fotoğrafına baktım durdum. ince vurgular, detaylar çok yerinde olmuş. bitirince yeni eklemeler yapacağım.
devamını gör...
övüldüğü kadar varmış dediğim dizi. dün izleyip bitirmiştim bıraktığı güzel hisler için dizide emeği geçmiş herkese teşekkürlerimi sunarım.

görsel
devamını gör...
bugün mutfağı toplarken öyle ne açsam derken altyazı takip etmek zor olur diyip buna başladım. garip bi şekilde çekti içine. 6. bölümdeyim ve bence güzel gidiyor. oyunculuklar çok gerçekçi yapay durmuyor. güzel olmuş valla ellerine sağlık.
devamını gör...
türk dizi sektörüne güneş gibi doğmuş muazzam dizidir. dün tek seferde izledim. hatta diziyi ayrı öykü karayel'i ayrı izledim. hiç bilmiyordum bu kadar kabiliyetli olduğunu, hayran kaldım. uzun zamandır bu kadar güzel bir hikayeye tanık olmamıştım. hikayenin başladığı ve dönüp dolaşıp geldiği yer arasındaki o kısacık mesafede tanık olduklarımızla adeta biz terapi koltuğundan kalkmış gibi hissettik, karakterlerle birlikte. yönetmenin hikaye anlatıcısı olarak karakterlere olan mesafesi öyle güzeldi ki. klişeye düşecek sandığım her yerden klişeye düşmeden çıkması, her karakterin derinliği ve gerçekliği, diyalogların güzelliği hayret verecek kadar başarılıydı. bir de tabi tüm diziye alttan alta eşlik eden mizahı var ki yerli dizilerde alışık olmadığımız bir durum ve benim en sevdiğim şey bu diziye dair. tabi dizinin en önemli özelliği de hikayeyi anlatma biçimi. herkesin bu kadar sevmesini de buna bağlıyorum. jeneriğinden, görüntü yönetimine kadar harikaydı. övmelere doyamayacağım şahane bir dizi olmuş. ben birkaç kez daha döne döne izlerim.
devamını gör...
aslında herkesin etrafında olan,farklı sosyo-ekonomik çevrelerden insanların kesişen hikayesi. öykü karayeli hiç tanımıyormuşum dedirten oyunculuğu için tebrik etmek gerekir. bittikten sonra yüzümde bir gülümseme bırakmış dilime ferdi özbeğen şarkılarını dolamıştır.
devamını gör...
o kadar gündem oldu ki sürekli erteliyorum yarın akşam başlamam gerektiğini düşünüyorum.
devamını gör...
10.
yayınlandığının ertesi günü bütün bölümlerini bir günde izlediğim ve çok beğendiğim dizi. senaryo ve oyunculuklar çok iyi. ayrıca sinematografik olarak da çok güzel çekilmiş bir dizi. sanat filmleriyle yarışır derecede güzel çekim açıları var. berkin oya gerçekten türkiye netflix için çok başarılı bir iş yapmış.
devamını gör...
11.
dizinin bu kadar tartışılması dahi bence çok iyi. oyunculuk konusuna kimsenin diyeceği bir şey yok. harikulade ve çok biz. berkun oya burda ara renkleri tercih etmemiş uç karakterler var diye eleştiriliyor. laik ailenin türban düşmanı olanı, türbanlının sorgulamayan kafada olanı vs. ancak bu da yazara ait bir tercih değil midir? ana tema da tercih edemediğimiz kimlikler, kendimizi mecbur ettiğimiz kalıplar değil midir? tek beğenmediğim kısım kürt kardeşler idi. ordaki fiziksel kavgalar ve sosyal içerikli doğrudan mesaj olmamış. kürdü iyi yansıttığını düşünmüyorum. diğer kimlikler yazar tarafından daha iyi tanınıyor bu çok belli. kürt eşittir acı çekmek gerçekten fazla klişe. ama diğerleri hayatın içinden olan kimlikler. orası kesin. ve böyle olması, kendi isteği ile türban takanın veya türbana saygı duyan veya yine eleştiren ama nefret duymayan kesimin olmadığını elbette göstermez. ama konu bu değil zaten. buradan eleştirmek de yanlış olur.
devamını gör...
12.
daha önce işlenmemiş bir konuyu işlediği icin farklı ama özgün şeyler söylemediği için sürükleyici değil.
ötekileştirme üzerine yeni bir soluk getirmiyor.
80ler muhafazakarliginda kalmış senarist.
yine de izlenir, sana puanim 6.7
devamını gör...
13.
herkesin konuştuğu kısımlar haricinde diziye dair en beğendiğim şeylerden biri ruhiye'nin başına gelenlerin açık açık gösterilmesi yerine kadının yaşadığı travmanın gösterilmesiydi. funda eryiğit'in oyunculuğuna bayıldım.
devamını gör...
14.
görsel
devamını gör...
15.
çok konuşulduğu ve beğenildiği için bende büyük bir izleme hevesi uyandırmış dizidir. vize haftası bitince başlayacağım.
devamını gör...
16.
izlerken şu düşünce geldi ne kadar doğru bilemeyeceğim.
bunu çeken ancak bu ülkeyi her detayıyla, her insanıyla, kötüsüyle iyisiyle çok seven ve katkıda bulunmak isteyen bir insan olmalı. zaten bir başkadır dizinin adı. belki bir başkadır benim memleketim şarkısından. belki de albert camus nün yabancı’ sındaki dünyayı insanları bir başkasını anlamamaktan. ümitle bitirdiği için müteşekkirim bu arada. biraz aydınlandı ışıklar son bölümde. belki de gerçek dünya böyle değil ama ümitlenmeye hakkımız var evet yönetmen bey.
özet olarak sevmeyi bilmiyoruz mesajını çıkardım ben bu diziden. sinan seviyor ama höt höt yaptığı iyi şeyleri bile dile getiremediği için karısını (anlaşılmadığını sandığı için) deliliğe sürüklüyor. bir kadın bir başka kadını örtüsünden dolayı sevmiyor. yalnız erkek kadınları sadece seks için kullanıyor kadın dünyasını bilmiyor, kadın sevmesini bilmiyor. annesine bile faydası yok annesini sevmeyi bilmiyor. gülbin bunları en net gören karakter ama o da sorun yaşamış, atılmış dışlanmış, bir başkası olarak görülmüş. birbirimizi sevmeyi bilmememiz hep başkası olarak görmemizden. hep şu denir; insan tanımadığından, yabancı her şeyden korkar. sadece insan değil aslında kendini korumak isteyen her canlı. reflekstir yabancıya, başkasına karşı temkinli davranmamız. bu olgu her devlet, her yönetici tarafından kullanılır. türkiye’nin durumunda da tamamem siyasetin elinde kullandığı değişmez politikadır. yıllardır cılkını çıkardığı ama bizim hala uyanmadığımız bir olgudur. günümüzde de hala işe yaramaktadır.
devamını gör...
17.
herkesin beğendiğini beğenmemcilere gün doğdurmuş dizi.
devamını gör...
18.
öykü karayel oyunculuğu der susarım.
devamını gör...
19.
sözlüktekiler beğenmiş ama sözlük dışındaki uygulamalarda dizinin beklentinin altında kaldığı,beğenilmediği yazılmış. (bkz: bugta kaldım)
devamını gör...
20.
sadece iki bölümü izlemiş biri olarak her karakteri iyi analiz etmek gerek.
-her karakterin inandığı,savunduğu bir doğru yada değer mevcut toplum nezdinde bunları sıradan ve absürt bir kesimin her zaman farklı bakacağı aşikardır.
konu gayet güzel ilerliyor dizi bitsin daha iyi yorumlama şansı bulacağım dizidir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bir başkadır" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim