1.
anı yaşa.
dead poets society okuyup izlemediysen tanımın yeteriz kalacağı kavram.
devamını gör...
2.
hayat mottosu yapılmalık
devamını gör...
bu kelimeyi ilk mağaza tabelasında görmüştüm. sonra adını fazlaca duyar, yazısını fazlaca görür oldum. hatta el yazısıyla yazılmış dövmeleri de popüler.
devamını gör...
"carpe diem başka bişey demiyem" gibi iğrenç esprilere de konu olan, türkçede "günü yakala" "anı yaşa" anlamına gelen latince kökenli söz.
devamını gör...
anı yaşamak anlamına gelen ve en çok da kafelerde isim olarak gördüğüm kelimedir.
devamını gör...
ölü ozanlar derneği filminde kelime anlamı çok güzel işlenmiş olan sözdür. tam olarak ne demek istendiğini anlamak isteyenler ölü ozanlar derneği filmini izleyebilir.
devamını gör...
nice dövmelere konu olmuş tabir.

ölü ozanlar derneği adlı film ile hayatımıza girmiştir.
devamını gör...
gününü gün et anı yakala demektir. bu kelimeyle tanışmam aşkım kapışmak adlı yazarın kitabının adı olmasıyla gerçekleşti annem okuyordu. ayrıca sevdiğim sanatçı beatmucit ceyhuni bu konuyla ilgili bir şarkısında şöyle demiştir . --- alıntı ---

merhaba canım 10 saniye sonra benim için anı.
carpe diem
ne diyem ki fiyakalı?
duyan da anı yaşamadık sanır.

--- alıntı ---
devamını gör...
bir çevirmen nickiydi. ilk orada öğrenmiştim. izlediğim bir yabancı dizinin altyazılarını hazırlayan iki çevirmen vardı, bir tanesi eşek herif, diğeri carpe diem idi.
devamını gör...
internet cafeye gelen bi abinin kolundaki dövmeydi. bilmem kaç sene önce işte. anı yaşa diyodu.
devamını gör...
herkesin ağzına sakız olmuş, sürekli söylenen ama asla pratiğe dökülmeyen kalıptır.
devamını gör...
bir de carpe memem vardır. anı göğüsle!
(bkz: dead poets society)
devamını gör...
wp, instagram ya da twitter biolarında görünen kişilerin 10 sene sonrasını kurguladıklarına şahit olunan, türkçesi “anı yaşa” demek olan bir şov sözüdür.

her şeyimiz şov olmuş anasını seveyim.
devamını gör...
söylemesi kolay, yapması zor olan, " an'ı yaşa" tazrı bir söz. latince sanırım. yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. şimdi bir de şu var. bir dilden diğer bir dile çevirirken anlam kayması oluyor. orjinalde ne demek istiyor acaba diye, derinliğini merak ettiğim sözdür. bir de şu var (bkz: memento mori)
devamını gör...
tam karşılığı '' günü yakala'' dır.
devamını gör...
carpe diem anı yaşa anlamına gelen bir söz. çeşitli felsefik kitaplarda, günümüzde ölü ozanlar derneği adlı kitapta ve filmde geçen bir söz. bence güzel ve anlamlı. bir insanın bakış açısı bu olmalı diye düşünüyorum. burada da yorumları okurken önce sevindim, sonra kızdım. carpe diem adlı ağır ve anlamlı bir sözü kullanan herkesi kezban, şov yapan olarak tanımlayan sevgili yazarlar; siz carpe diem profesörü müsünüz?
sağa sola sırf kullandığı sözlerden dolayı laf atmadan önce kendi ön yargınızı kaldırın.
tşkler
carpe diem.
devamını gör...
latin edebiyatının ozanı horatius'un bir dizesinde geçen ve milattan önce 23 yıl önce söylenmiş bir özdeyiştir. doğrudan çevirisi "günü yakala"dır.
devamını gör...
herkesin hayali olup büyük çoğunluğun gerçekleştiremediği.
devamını gör...
ölü ozanlar derneği filmin mottosudur.
devamını gör...
hakuna matata.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"carpe diem" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim