küçük yaşta sanılanın aksine daha fazla bilgiye sahip olma durumudur.
devamını gör...
aslında her çocuk masumdur. sadece masum olmayan ailelerde büyüyen ve onlardan etkilenen çocuklar ortamına göre şekillenirler.
devamını gör...
çocukların küçük yaşlarda ileri seviye bir akla sahip olmaları onların masum olduğu gerçeğini değiştirmez dediğim başlıktır.
devamını gör...
bir yukarıdakine eklemek istiyorum bazen ailelerden değil de arkadaştan da oluyor. ben yazarken biri daha yazmış 2 üst olacak.
devamını gör...
cocuklar masumdur, bu kadar temiz ve masum olduklarindan dolayidir ki kendilerine ornek olan masum olmayan anne babasini hic iyi mi kotu mu diye sorgulamadan, olduklari gibi taklit ederler. taklit edilen davranis masum davranis olmadigindan dolayi “cocuklar da masum degildir” diye dusunenleri de gormek elbette mumkundur.
devamını gör...
çocukların daha fazla bilgi sahibi olması onların masumiyetini neden zedelesin ki anlamadığım tanım.
devamını gör...
çocuklar masumdur. ne yaparlarsa melek yürekleriyle yaparlar. kötü davranışlarının sorumlusu ise doğru ile yanlışın neden doğru ile yanlış olarak ikiye ayrılmış olduğunu öğret(e)meyen büyükleridir.
devamını gör...
çocuklar çocuktur.
devamını gör...
hem katildigim hem katilamadigim bir onermedir. insan fitrati itibariyle bir yani iyiligi, bir yani kotulugu barindirmaktadir. en iyi insanin bile kotuluk yapma potansiyeli elbette vardir. biz yetiskinlerde sahip oldugumuz ahlaki kurallarla icimizdeki o kotu yani bir sekilde bastirabiliyoruz ama cocuklarda boyle bir durum soz konusu degildir. onlar aslinda bir kotuluk yaparken bile neden yaptiklarini tam olarak idrak edemezler, ic gudusel davranirlar. olaya bu sekilde bakildigi zaman aslinda tamamiyle masumdurlar da diyebiliriz. cunku niyette kotuluk yoktur, sadece davranislarda neden, sonuc iliskisi kuramamak vardir.
devamını gör...
onlar da değilse kim ulan masum saf kim?
bunca senedir yanımda sigara içmekten çekinen sesinin tonuna dikkat eden adamın üç yaşındaki kızı elinde ojeler ile yanıma gelip sana oje sürebilir miyim dediğinde babası kalp krizi geçirecekti.
saçından öpüp tabii ki prensesim deyip yanıma oturtum ve elimi uzattım,rengarenk yaptı ellerimi arada kahkahalar attı elimi öptü vs vs
niye anlattım bunu biliyormusun?
bak o çocuk saf ve masum olduğu için babasının gördüğünü göremiyor beni de normal insan zannediyor.

içinizdeki kötülüğe çocukları alet etmeyin.
devamını gör...
kendime bakarak kesinlikle katılacağım başlıktır. çocukken sırf eğlence olsun diye ailemin eşyalarını balkondan aşağıya, hatta tercihen yoldan geçen başka insanların kafasına atarak gülmekten kuduran küçük bir şeytandım ben. allah kimseye nasip etmesin, yazık.
devamını gör...
şu kirli dünyada çocuklar kadar masum kalmış bu kadar az şey olmasına rağmen onları da masum görmeme çabası beni şaşırttı biraz. çocuklar çok bilmiş ve yaramaz olsalar bile bu onların masumiyetlerine hiç yansımaz. hatta yaptıkları çoğu yaramazlığın sebebi bu masumiyetleridir. ben her insanın içindeki o masumiyeti bir zamanlar çocuk olmasına bağlarım. bence herkes çocukken masumdu. kimisi büyürken bu özelliğini yavaş yavaş yok etti, kimisi ise hiç kaybetmedi.

yani içimizdeki masumiyetin kaynağı çocukluğumuza dayanıyor. bu durumda kaynakta ürün yok diyebilir miyiz?
devamını gör...
bir gencin ahlaklı, çalışkan, bilgili, kültürlü, özetle iyi ve başarılı insan olmasının ilk temeli ailesidir. 7 yaşına kadar ilk terbiyeyi aileden alır veya alamaz.
sonra ilköğretim çağına gelir. burası çok önemlidir ki tüm iyi veya kötü gelişmeler bu 12 yaşına kadar ve de en fazla ortaöğretim sonu olan 15 yaşına kadar olan dönemde gelişir. ondan sonra artık aldığı bu temele göre de kaderi iyi ya da kötü ortaya çıkar.
devamını gör...
masum değiliz hiç birimiz çocuklar hariç.
devamını gör...
masum nedir?
hayvanlar masum mudur? bir tavşan masum mudur örneğin? ceylan, peki ya ceylanı yiyen aslan masum mudur? aslan ceylanı yerken, etrafta dolanan, aslanın gitmesini bekleyen sırtlanlar masum mudur?

iyilik, kötülük, masumluk ve bunlar gibi kavramlar aslında insan beyninin diğer hayvanlardan biraz daha gelişkin olması ve buna bağlı gelişen, hayatta anlam arama dürtüsünden kaynaklıdır. bir aslan, bir ceylanı kötülük olsun diye öldürmez, öldürünce ne kötü olur ne de masumluğunu kaybeder. bir tavşan da masum değildir (burada değil kelimesi anti anlamında değil non anlamında). iyi değildir. kötü değildir.

sahi
masum nedir?
devamını gör...
çocukların masum olmadığı bir dünya varsa o dünya yok olmalıdır.
devamını gör...
çocuklar da aynı yetişkin insanlar gibi çıkarlarının bilincinde olan ve bu doğrultuda hareket eden varlıklardır.

kısacası, doğru önermedir.
devamını gör...
farklılığı yada geriliği olan çocuklara karşı diğer çocukların çok acımasız olabilmesidir.
devamını gör...
çocukların kontrolsüz olduklarında neler yapabileceklerini yüzüne tekme tokat vuran william golding'in sineklerin tanrısı kitabının okunmasını tavsiye ederim.
devamını gör...
çocuklar masum değildir anne babalarının günahlarının bedelini öderler. o çocuklar büyüdüğünde sevdiklerini de bu bataklığa sürüklerler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"çocuklar masum değildir" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim