1.
karabağ bölgesindeki azeri sivillerin ermenistan askerleri tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayı
devamını gör...
2.
karabağ bölgesinde yaşayan azerilerin topraklarını önce işgal edip ardından bir bebeğin derisini canlıyken soydukları, hamile kadınların karnını yarıp çocukları çıkardığı türden insanlık dışı davranışın sergilendiği katliam türüdür.
devamını gör...
srebrenica ve hocalı, modern zamanların modern katliamları; lakin ne ironiktir ki en modern devletlerin pek de tınmadığı.

görünen o ki, katı olan her şeyin değil acıların buharlaştı/rıldı/ğı zamanları yaşıyoruz.

yazık.
devamını gör...
ölen müslüman olunca dünya hep suskun kalır.

dünyanın suskun kaldığı bir vahşet.
devamını gör...
26.02.1992'de hocalı kasabasında 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 azerbaycan türk'ü ermeniler tarafından katledildi.
karınları deşilmiş hamile kadınlar, gözleri oyulmuş insanlar...
insanlık tarihinin kara lekesi hocalı katliamının üzerinden tam 29 sene geçmesine rağmen acımız hep taze. kinimiz hep diri.

unutma! unutturma!
devamını gör...
(bkz: endless corridor).
devamını gör...
1991 yilinda sovyetler birligi'nin dagilmasiyla daglik karabag'in azerbaycan'a bagli ozerk bir bolge icerisinde olmasi gerek ermenistan gerek sovyet birligi icerisinde ciddi bir krize yol acmisti. cunku ermenistan'da o bolgede hak iddia etmekteydi. azerbaycan'in o donemdeki zayifligi, ermenistan'in da kendini cabuk toparlamasi ( bel altindan sovyetler'in destegini almasiyla) azerbaycan'a savas acti. ozellikle bu bolgeye saldirilarla ciddi bir baski olusturulmaya calisildi.aylarca suren baskilarla yollar kapatildi, bolgeye giris cikislar engellendi, elektrik, su dogal gaz kesildi. halk bu turk baskilarla korkutulmaya ve sindirilmeye calisildi. yani bilindigi uzere bir gunde olup biten bir katliam aslinda degildi. bolge halki aylarca suren bir iskenceye tabi tutulmustu. tarih 25 subat ( 1992) gecesinde sovyetlere bagli zirhli araclarla dort koldan ablukaya alip sehri darma duman ettiler. genc, yasli, cocuk, kadin demeden halkin bir bolumunu katlettiler. su anki resmi rakamlara gore 613 azeri vatandasi hayatini kaybetmis, 487'si agir yaralanmis ve yaklasik 150 vatandas da kayip olarak adlandirilmis. bugun itibariyle yaklasik 12 ulke ve amerika'nin 19 eyaleti tarafindan katliam-soykirim olarak taninmaktadir.


azerbaycan – azerbaycan cumhuriyeti millî meclisi hocalı soykırımı'nı tanımaktadır.
meksika – meksika vekiller meclisi dış ilişkiler komitesi 2011 yılında hocalı katliamını tanıdı.
türkiye – türkiye büyük millet meclisi dışişleri komisyonu 2012 yılında hocalı katliamını soykırım olarak nitelendirdi.
pakistan – pakistan senatosu dış ilişkiler komitesi, hocalı katliamını 2012 yılında soykırım olarak nitelendirdi.
kolombiya – kolombiya temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi 2013 yılında hocalı katliamını tanıdı.
çekya – çek parlamentosu dışişleri komitesi 2013 yılında hocalı katliamı'nı insanlığa karşı bir suç olarak kınadı.
honduras – honduras ulusal kongresi 2014 yılında hocalı katliamı'nı soykırım olarak tanıdı.
bosna-hersek – bosna-hersek halklar meclisi 2014 yılında hocalı katliamını insanlığa karşı suç olarak kınayan bir karar aldı.
sudan – sudan millî meclisi dışişleri komitesi 2014 yılında hocalı katliamını tanıdı.
guatemala – guatemala kongresi 2015 yılında hocalı katliamı'nı soykırım olarak nitelendirdi.
cibuti – cibuti millî meclisi 2017 yılında hocalı katliamı'nı bir soykırım eylemi olarak tanıdı.
paraguay – paraguay parlamentosu 2017 yılında hocalı katliamı'nı bir soykırım eylemi olarak tanıdı

alinti icin kaynak


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
batının iki yüzünü hocalıda, bosna'da, kıbrıs'ta, müslüman ülkelerde ve bazı afrika ülkelerinde gösteriyor, onlar ve dindaşlari yaparken gözler kör, ama bir müslüman yaparsa islami terör, soykırım.
hiç kimse bunları testere gibi eşit olacaklarını düşünmesin, onlar ancak keser gibi kendilerine yontar'lar .
asla unutulmayacak iki soykırım'dır bosna ve hocalı, allah rahmet eylesin.
devamını gör...
t:

bugün 1992 yılında yaşanan hocalı katliamı'nın 29'uncu yıl dönümü.

azerbaycan ile ermenistan arasındaki savaş sırasında ermeni güçlerinin, 25 şubat'ı 26 şubat'a bağlayan gece, dağlık karabağ'ın hocalı kasabasına girerek sivilleri hedef aldığı saldırıda, resmi rakamlara göre 83'ü çocuk, 106'sı kadın olmak üzere 613 azeri hayatını kaybetti.

yapılan otopsi ve incelemelerde cesetlerin birçoğunun insanlık dışı muameleye maruz kaldığı ve işkence görerek öldürüldüğü anlaşıldı.


maide suresi 32 — “kim bir canı, başka bir cana ya da yeryüzünde fesat çıkarmasına karşılık olmaksızın öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.”

incil'de bu şekilde geçiyor: yeremya 7 “ ‘çalmak, adam öldürmek, zina etmek, yalan yere ant içmek, baal’a buhur yakmak, tanımadığınız başka ilahların ardınca gitmek, bütün bu iğrençlikleri yapmak için mi bana ait olan tapınağa gelip önümde duruyor, güvenlikteyiz diyorsunuz?

tevrat 10 emir de açıkca ''öldürmeyeceksin'' der .

kutsal dinler, evrensel ahlak anlayışı her türlü realist görüş öldürmeyi yasaklarken göz göre göre 613 insan öldürülüyor ve bunu sadece 12 tane ülke soykırım olarak kabul ediyor. bazen gerçekten içimden sayıklıyorum ''türk'ün türkten başka dostu yoktur.'' allah rahmet eylesin huzurlu uyusunlar. her ırktan ve mezhepten insanlar dilleri, dinleri vb. farklılıkları için öldürülmesin.
devamını gör...
tarihin en dehşet verici katliamlarından biri. tam 29 yıl önce gerçekleşen bir katliam.. allah ölenlere rahmet eylesin.. ermenistanın eski devlet başkanı, katliam öncesi azeriler bizim onlara şaka yaptığımızı sanıyorlardı. ermenistan sivil topluma karşı el kaldırmaz sanıyorlardı. biz bu düşünceyi kırmayı başardık. diyerek terörist olduklarını itiraf etmiştir.
devamını gör...
bir videoda denk gelmiştim, ermeniler hocalı katliamını azerbaycan hükümetinin planlayıp suçu kendilerine attıklarını savunuyorlardı. algı operasyonları böyle yapılıyor sanırım.
devamını gör...
sovyetlerin dağılmasıyla birlikte ermenistan'ın 80 yıl önce yaptığı kars antlaşmasını tanımadığını açıklayarak 26 şubat 1992 günü hocalı kasabasına gerçekleştirdikleri baskın sonucu çoğunluğu sivil yüzlerce azerbaycan türkünü katlederek tarihin en vahşi katliamlardan birini gerçekleştirmesidir.

ilk insan dünyaya geldiğinde dahi içinde bu seviyede olamayacağını düşündüğüm hayvani dürtülerle çocuk, yaşlı, kadın demeden yüzlerce türkün barbarca katledilmesi olayıdır. allah rahmet eylesin.

ebulfez elçibey'in en büyük acım olarak tanımladığı bu olay burnumuzun dibinde göz göre göre gerçekleşirken kars antlaşmasında açık bir şekilde antlaşmanın bozulması durumunda gürcistan azerbaycan ve türkiye'nin bu antlaşmayı tanımayarak casus belli sayılacağı belirtilse de rus ayısının bölgedeki etkisi yüzünden bizim hiçbir şey yapamayarak çaresizce beklememiz bu olay kadar acı bir durumdur.
devamını gör...
dönemin cumhurbaşkanı turgut özal'ın müdahale etmeyi düşündüğü ama geç kaldığı ve sonradan pişman olduğu söylenir. türkiye bu elim hadiseye maalesef seyirci kalmıştır.
batının iki yüzlülüğünü göstermesi açısından da emsaldir.
devamını gör...
türke yapılan zulümlerden sadece biri.
devamını gör...
büyük bir katliamdır.yalniz dünyada katliam yapmayan bir toplum bilmiyorum ben.kinanacak ve benzerleri devam edecek.belki insanî gelişmişliğin uzak bir aşamasında yok olacak.
devamını gör...
26 subat 1992 gecesi hocali katliami olarak bilinen ama aslında hocalı soykırımı olarak da adlandırılabilecek insanlık dışı olaylar yaşandı azerbaycan’ın karabağ bölgesinde.

ermeni ordusu, stratejik değeri olan bu bölgeye 26 subat gecesi 336 tank ile baskın düzenleyerek yaklaşık 7000 kişinin yaşadığı hocalı’yı kan gölüne çevirmiştir. aralarında çocuk , kadın ve yaşlıların da bulundugu yaklaşık 2000 kişi işkenceler ile öldürülmüş, cesetleri -ki aralarında yaralı azerilerin de olduğu söylenmektedir, üst üste konulup yakılmıştır. hatta ermenilerin cesetleri yakmak icin oluşturduğu özel bir birlik bile vardır ve gaflan olarak bilinmektedirler. geri kalan yaklaşık 5000 kisi ise yerinden yurdundan sürülmüştür.

olayı ermeni bir gazeteci olan ve yasanan bu vahşet sonrasi beyrut'a yerleşen daud kheyriyan'dan dinleyelim.

"… sometimes we happened to march on dead bodies. in order to cross a swamp near dashbulag, we have paved a road composed of dead bodies. i refused to march on dead bodies. then colonel oganyan ordered me not to scare. it is one of military laws. i have pressed my one foot onto the breast of a wounded girl aged 9 or 10 years and marched... my legs, my photo camera were in blood…" (for the sake of cross…", page 24)

"bazen ölü vücutların üstünden yürümemiz gerekti. hatta dashbulak denilen bölgenin yakınlarındaki bir bataklığı geçmek icin ölü bedenlerden kendimize yol yaptık. ben ölü vücutların üstünden yürümeyi reddettim. ardından albay oganyan bana korkmamamım emretti. askeri yasalarından birisidir bu. daha sonra 9-10 yaşlarındaki yaralı bir kızın göğsüne tek ayağım ile bastım ve yürüdüm... bacağım ve fotoğraf makinam kan içindeydi..."

ayni kitaptan başka bir bölüm;

"… the armenian group "gaflan" (dealing with burning of dead bodies) have collected 100 dead bodies of turks (azerbaijani) and burned them in a place located one kilometer from khojaly to the west on march 2… i saw girl aged 10 and wounded in hands and in head lying in last truck. her face was already of a blue color. but she was still alive despite of hunger, coldness and wounds. she had a little breath. i cannot forget her eyes striving with death… suddenly a soldier called tigranyan took that body and thrown it on other dead bodies… then they have burned dead bodies. it seemed to me that someone was crying in fire between dead bodies… after all i could not go further. but i wanted to see shusha… i returned. and they continued their battles for the sake of cross…." (for the sake of cross…", page 62 and 63)

‘ ölü vücutları yakmak ile görevli olan ve gaflan denilen grup, 2 mart günü hocalı’nın bir kilometre batısında azeri türklerinden oluşan 100 cesedi topladı ve yaktı. son kamyonda başından ve ellerinden yaralanmış 10 yaşında bir kız gördüm . kızın yüzü mosmordu. fakat açlığa , soğuğa ve yaralarına rağmen hala yaşıyordu. zorlukla nefes alıyordu. küçük kızın gözlerindeki ölüm korkusunu unutamıyorum. aniden tigranyan isimli bir asker kızı tuttu ve cesetlerin üzerine attı. sonra cesetleri yaktılar. bana sanki yanmakta olan cesetlerin arasından bir ağlama, çığlık duydum gibi geldi. tüm bu olanlara daha fazla dayanamadim. fakat shusha'yi görmek istiyordum. geri döndüm. diğerleri ise hac adına savaşmaya devam ettiler."

şimdi aynı olayı bir de "jean ive yunet" adlı fransiz bir gazetecinin ağzından dinleyelim.

"...we happened to be the witnesses of khojaly massacre, we saw the dead bodies of hundreds of civilians- women, children, old-age people and defenders of khojaly. we managed to fly by helicopter, we were taking photographs of every­thing we saw around khojaly at a height of a bird's flight. however armenians started shooting our helicop­ter and we couldn't manage to finish our job. that was a terrible scene. i heard a lot about wars, about cruelty of german fascists, but arme­nians went beyond them, killing 5 or 6 year-old child­ren, innocent people. we saw a lot of injured people in hospitals; carriages, even in kindergarten and school buildings."

"hocalı katliamının tanıklarından biri olduk. yüzlere sivil , kadın, çocuk yaşlı ve hocalıyı savunan insanların cesetlerini gördüm. katliamın yaşandığı bölgede helikopter ile uçma şansımız oldu ve gördüğümüz her şeyin fotoğrafını çekiyorduk. fakat ermeni güçleri bulunduğumuz helikoptere ateş etmeye başladı ve başladığımız işi bitiremedik. gördüklerimiz korkunç seylerdi. savaşlar ve alman fasistlerinin zulmü hakkında çok şey duydum. fakat ermeniler 5-6 yaşındaki çocukları, suçsuz insanları öldürerek tüm bunların bir adım ötesine geçti . hastanelerde, nakliye araçlarında ve hatta anaokulu ve okullarda bile birçok sakat ve yaralı insan gördük ."

ayrıca ne gariptir ki türkiye ermenistan'i 16 aralik 1991 tarihinde tanımış ve ermenistan’ı taniyan ilk ülkelerden birisi olmuştu. aradan 1 yıl geçtikten sonra ermeniler ellerine geçen ilk fırsatta türkleri katletti.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
yanlış başlıktır. doğrusu için (bkz: hocalı soykırımı). zira birçok devlet bunu bir soykırım olarak nitelendirmektedir.
devamını gör...

hocalı katliamı, karabağ savaşı sırasında 26 şubat 1992 tarihinde azerbaycan'ın dağlık karabağ bölgesindeki hocalı kasabasında yaşanan ve azeri sivillerin ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.


dekonte ukdesi.
devamını gör...
tam da rusya'nın ukrayna'yı işgal etmesi ile aynı günlere denk gelen ermeni katliamı.

ermeniler bundan tam 29 sene evvel, 26 şubat 1992'de hocalı'da 63 bebek ve çocuk 70 ihtiyar, 106 kadın, 374 erkek olmak üzere 1 gecede tam 613 kişiyi katletmişlerdir.

rus ve ermeni ayılarının kış uykusundan uyanma zamanı mıdır nedir? bütün katliamları kış sonunda yapıyorlar.
devamını gör...
uludağ sözlükte tengir budun, ekşi sözlükte altay horda nickiyle yazan çok sevdiğim bir abimin entrysini aynen alıntılıyorum.


tam 31 yıl önce bugün, 1992'de 25 şubat'ı 26 şubat'a bağlayan gece,
106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz, 613 soydaşımız katledildi.
487'si ağır yaralı.
1275 kardeşimiz rehin alındı.
bugün günlerden hocalı...

hocalı'da son düğün ...şubat 1992...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


yukarıdaki fotoğraf hocalı'daki son düğünün fotoğrafıdır.
gelinin adı galina, damadın adını bilmiyoruz. fotoğraf sağda elinde tabak olan yüzü arkaya dönük kadına ait.
o kadının adı ise çiçek...

çiçek hanım 26 şubat 1992 gecesi katledildi. cesedi 1 hafta sonra bulundu.

gelinin solundaki atkılı erkek, galina'nın abisi.
o ve iki kardeşi o gece ermeniler tarafından esir edildiler, bir sonraki gün vahşi bir şekilde katledilmiş halde bulundular.

gelinin yanındaki damat, katliam gecesi şehit düştü, taze gelin galina ise önce tecavüze uğradı, sonra katledildi.
damadın yanındaki damadın babası, o da soykırım gecesi katledilenler arasında.

fotoğraftaki insanların neredeyse hepsi o gece hocalı'da katledildi.

bu fotoğraf hocalı'daki son düğünün fotoğrafıdır.

o insanlar o gün son kez düğün yaptılar, son kez güldüler, eğlendiler.
bir daha senelerce yapamadılar. yok oldular, yok edildiler.

tam 31 yıl önce bugün, 1992'de 25 şubat'ı 26 şubat'a bağlayan gece,
106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz, 613 soydaşımız katledildi.
487'si ağır yaralı.
1275 kardeşimiz rehin alındı. rehin/esir alınan kandaşlarımız işkence gördüler, tecavüze uğradılar, onların da pek çoğu şehit oldular...

kimse o günleri, o geceyi unuttuk sanmasın.
kinimiz diridir, acımız hala tazedir...

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hocalı katliamı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim