kanuni sultan süleyman'ın üçüncü oğlu olan sultan ikinci selim'in annesi hürrem sultan'dır.
devamını gör...
saltanatında kıbrıs fethedilmiş , edirne selimiye camii inşa edilmiştir. kendisi ordunun başında sefere çıkmayan ilk padişahtır. devletin yönetimini sokollu mehmed paşa'ya bırakıp sarayda keyfine bakmıştır.
devamını gör...
namıdiğer sarhoş selim.
kanuni'nin hürrem'den olan ikinci oğludur selim. dedesi merhum yavuz sultan selim gibi hırçın, gözü kara olsun diye bu isim verilmiştir belki ama selim atalarını örnek almak yerine günahkar zevklere kendini teslim etmiştir. kuşkusuz alkol bağımlısıdır, bunun yanında koynuna aldığı kadının haddi hesabı yoktur. sefere de hiç çıkmamış, sarayda hatunlarla şarap içerek gününü gün etmiştir.
gel gelelim selim'in oğlu üçüncü murat kendisinden de beterdir. abazanlıkta babasını da geçen murat, 40 kadar kadından 130 çocuk yapmıştır.
devamını gör...
(bkz: tuborg selim)
devamını gör...
nam-ı diğer sarı selim.
padiiah olmadı beklenen en son kişidir ama anası olacak kadının fitne ve fesatlarıyla iktidara gelmiştir.
nihayetinde topkapı sarayında 8-10 m2'lik hamamda karı kız kovalarken düşmüş ve ölmüştür.
devamını gör...
kıbrıs'ın alınmasında (bkz: sokollu mehmet paşa) ile görüş ayrılığı yaşamıştır. sultan ıı. selim kıbrıs'ın alınmasını isterken, sokollu mehmet paşa buna karşı çıkmaktaydı. zira sokollu mehmet paşa kıbrıs'ın alınmasından sonra haçlı donanmasının oluşturulacağını biliyordu. (bkz: inebahtı deniz savaşı). yönetimi paşaya bırakan ıı. selim yalnızca bu noktada sokollu mehmet paşaya istediğini kabul ettirebilmiştir. ıı. selim'in saltanatı kısadır. 8 yıl padişahlık yapmıştır. devrinde açe sultanlığına yardım edilmiş, tunus ve dalmaçya fethedilmiştir.
genellikle istanbul'dan ziyade edirne'de vaktini geçiren bir padişahtır.

not: bir ara içkiyi bırakmaya niyetlenmiş, ancak vücutta şiddetli ağrılar baş gösterince tekrar başlamıştır.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"ikinci selim" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim