aslında hatalı dil kullanımında sanıldığı kadar rezil olunmaz; yani cidden yabancılar o kadar da takılmaz, ingilizceniz çok iyi değilse.

ancak...

bir dili kullanırken belki de en önemli şey, iletişim kurduğunuz yahut hitap ettiğiniz kişiler veya kişilerin ingilizce seviyesini gözeterek, kendi dil seviyenizi olduğu gibi ve gerekirse biraz basitleştirerek yansıtmaktır. karşınızdakinin dil seviyesi sizden yüksekteyse, o dilini basitleştirmelidir; siz onun seviyesine çıkmaya çalışmamalısınızdır.

özellikle de günlük konuşmalarda bildiğiniz "advanced" kelimeleri araya sıkıştırırsanız, karşıdan şöyle görülebilirsiniz:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bizde mesela metal grupları, bir grup isimleri, bir albüm/şarkı isimleri kullanıyorlar ki sanırsın harvard'da ingiliz edebiyatı profesörünün eseri. * buradan gülünç görünüyor bu, açıkçası. yani kullanılabilir tabii ama b2 seviyesinde ingilizceniz olup da "autexousious immolation" falan gibi bir albüm ismi kullanırsanız, bu "seviyeyi" şarkı sözlerinde koruyamazsınız ve az biraz rezil olursunuz esasen. *

şu mizah da aslında bu "kasıntılığı" hicvediyor.

mirror of life (1894)

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
ana diliniz olmayan bir dili konuşurken rezil olmak diye bir şey yoktur. hata yapabilirsiniz, gülünç kelimeler tercih edebilirsiniz ancak bunlar rezillik değil komik anılar olur. rezil olmak dili yeterince bilmemekten ziyade karakterinizle ilgilidir. bazı insanlar en ufak bir konuda her şeyi abartmaya meyilliler. bunu dil konusunda da yapıyorlar. daha geçen gün karşılaştım. pratik için partner ararken bir tanıdığımın arkadaşı c1 seviyesinde olduğunu söyleyip kendi dil yeterliliğini övdükçe övdü. ben de hemen atladım. çünkü pratik için akıcılık, aksan gibi şeyler iyidir. ancak sonra karşıdaki kişinin olsa olsa b1 civarında olduğunu gördüm. ve bu başıma bir kere gelmedi. bunun büyük rezillik olduğunu düşünüyorum. bilmediğiniz ya da iyi olmadığınız bir konuda yalan söyleyip sonra bu yalana kendinizin de inanması en itici olan şeylerden biri bana göre. bir de bu insanların yanlış bilgileriyle tavsiye vermeye çalışması vardır. deneyimlerseniz ne demek istediğimi ilk elden hissedersiniz.
devamını gör...
türkçe konuşurken rezil olmaktan iyidir bence.
devamını gör...
cem yılmaz bu sorunu halletti arkadaşlar vakti zamanında.

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ingilizce kullanırken rezil olmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim