mantıklı argüman içerikli cümleler kurmak yerine direkt karşısındaki muhatabı aşağılayan, yaftalayan ve duygu-durum bozukluğuna sebebiyet vererek muhatabın kendisini kötü hissetmesini sağlayacak cümleler kurduklarının tespitidir.

hemen celallenme, önce bir oku.

tabi ki her tartışma konusundan bahsetmiyorum. örneğin bilimsel bir konu değil bu. genelde toplumsal yada ikili ilişkide yaşananlar ile alakalı konularda yaşanmakta bu durum.

örneklendirmek gerekirse az önce bir başlıkta;

çirkinim, ter kokuyorum demiyorda evlenecek kadın bulamıyorum diyor.

yazmış bir hanımefendi yazar arkadaşımız. orada bir insanın, eğer trollük yapmadıysa, yalnızlığı ve bundan üzüntü duyması söz konusu. aradığı gibi birini bulamamaktan dert yanan ve üzülen bir insana mantıklı bir argüman sunarak onun doğru açıdan bakmasını sağlamak yerine onu aşağılıyor, eziyor ve adamın zaten dikilmiş psikolojisini iyice dikiyor.

bunu bu tarz başlıklarda çok görürsünüz. adam bir tespit yazar yada kadın erkek ilişkilerine dair düşüncelerini ifade eder. başta kadın yazarlarımız ve peşlerinden de meriçler;


tek elle yazıyorhiç sevgi görmemiş, yazıkotuz biri bırakmalısın


gibi acımasız yaftalamalar ve aşağılamalarla insana kendini kötü hissettirirler. sevgililikte, arkadaşlıkta vs. bu örnekler daha fazla çoğaltılabilir.

edit. aşağıda gene ciddiye almıyorumlar, hakaretler aşağılamalar almış başını gitmiş.
burada bile aynı durum. meriç sen konuşma

ayrıca bir entry dikkatimi çekti. kadın mantıklı argümanlar sunarsa erkek kendisini iyi hissetmiyor aldatıyor yazılmış. bu ilgimi çekti işte. kadınlar herhangi konuda kendisinden aşağıda olan bir erkekle bir arada olmaz. olanlar da parmağında oyuncak edeceğini düşündüğü için olur. geçiniz efendim bunları. iç güdünüz, doğanız bu. bunları ayrıştırmak için söylemedim. doğası bu kadınların.

edit 2: iş bu entry cinsiyetçilik yada aşağılayıcılık içermiyor olup gözlemlere dayalı tespit niteliğindedir.
devamını gör...
çünkü onlar kendilerini sözde prenses sanıyorlar, aslında babalarının gözünde prensesler başka hiç kimsenin gözünde prenses değiller.

kimi aşağılıyorlarsa, kendisi gibi herkesi aşağılık sanmalarından kaynaklanıyor. kişi kendisi ne ise karşısındakini de öyle zannediyor. bu tipler hastadır.
devamını gör...
celallenme denilince dikkatimi çekti. erkekler ve kadinlar farkli. erkekler tartismayi kazandigini dusundugunde aslinda kadini kaybeder.

hakli ama mutsuz olmak da bir tercih tabi.
devamını gör...
kadınların, tartışmalarda sunduğu mantıklı argümanların; erkeklere kendilerini yetersiz, eksik, aşağılık hissettirmesi. o kadının seviyesine asla yetişemeyeceğini kabullenmesi ve ayrılamaması ama sevmesine rağmen aldatmasına götüren durumun, karşı argümanıdır.
devamını gör...
konu kadınlara özel bir durum değil. kadın erkek fark etmeksizin sosyal mecralardaki tartışmalar böyle maalesef. ciddiye alırsanız akıl sağlığınızdan olursunuz haklısın yazıp geçmek lazım.
(bkz: türkiye'de tartışma kültürü)
(bkz: ad hominem)
devamını gör...
meriç diyen birini ciddiye alamıyorum, o yüzden bu başlığım okurken anlamaya çalışmadım. kadınlar sizin onları sürekli ayrıştırmanızdan, sınıflandırmanızdan sıkılmış olabilir mi acaba. ben ne kadınlar tanıyorum, karşılarında iki çift laf edemezsiniz.
devamını gör...
kadınları genelleyip,hepsini bir kefeye koyup zırvalayan yazar beyanı...

sizin gibi insanları genelleyip, yaftalayanlara daima böyle cevaplar vereceğiz. çünkü ciddiye alınacak kadar değerli görmüyoruz. biz kadınlar olarak (tıpkı erkekler gibi)hepimiz bambaşka bireyleriz. bambaşka hayatlar, bambaşka ideallere sahibiz. tüm erkekler demiyorum, lakin sizin gibilere saygılı tutum sergilemiyoruz.

bu saygıyı hak edenlerle gayet özenli bir tartışmayi keyifle yapıyoruz. çünkü saygıdeğer insanlarla tartışmak bile lütuf bunu biliyoruz. zira sizin gibi yaftalayanların sayısı çok, onlar ise pek az...
devamını gör...
mantıklı argümanların tartışma sırasında mantıksız hareket eden erkeklere anlaşılamaz gelmesinden kaynaklanan durumdur.
mesela o kıza neden mesaj attın diye sorar kadın
erkek hangi kıza der
kadın biraz önce telefonunda gördüğüm ama tanımadığım bir kıza attığın mesajdan bahsediyorum der
erkek hangi kız ya der
kadın resimleri gösterir mesajı okutur
erkeğin cevabı ben mi yazmışım olur.
bu durumda tabii ki kadının mantıklı argüman sunması kabul edilemez. çünkü adam algısı zayıf, karakterden yana pek gelişememiş ve doğru söylemeyi asla beceremeyen bir varlıktır. daha bir çok örnek verilebilir tabii ki ama bir tartışma kadın erkek arasında geçiyorsa erkek kadından daha mantıklı konuşamaz. sadece kadının son cümlesini soru cümlesine çevirebilir.
devamını gör...
kadınların erkeklere göre daha duygusal düşünmesi nedeniyle oluşan durumdur.
aslinda soylediklerinin bir mantığı vardır, fakat erkek beyniyle kadin beyninin farkli calismasi sebebiyle; soylemlerin altinda yatan mantik karsi cins tarafindan anlasilamaz. kediden bahsediyor gibi gorunsede fareyi neden yakalayamadigindan yakiniyordur. ılk bakista mantiksiz olur elbette
devamını gör...
cinsiyetçi, aşağılayıcı, ötekileştirici başlık açanların neden böyle olması.
devamını gör...
tartışmayın o zaman derler adama.
devamını gör...
meriç deyince aklına mert meriç gelen adam gibi adamlar burda mı?

kadın ve erkek tartışırken neden birbirine mantıklı argüman sunsun ayrıca anasını satim, mantıksal pozitivist mi bunlar..
devamını gör...
çok sıkıldım böyle başlıklardan. ayrıca neden birbirinize meriç deyip duruyorsunuz ne saçma ya.
devamını gör...
(bkz: kadınların pipisinin erkeklerden kısa olması)
korkarım iş, sonunda buraya kadar varacak!
devamını gör...
benim eşim çok mantıklı argümanlar sunuyor. hatta bazı zamanlar direkt hata veriyorum. yeniden başlatılmam gerekiyor. tam kendime geliyorum. bir argüman daha patlatıyor. işlem yarıda kalıyor. lakin mevzuyu kaptım. bende onu argümansız bırakmıyorum. bu sefer ikimizin de devreleri yanıyor. arkasından başlıyoruz gülmeye.

bir ara münazara yarışmalarının ete kemiğe bürünmüş haline dönmüştük. kalemi kağıdı elimize alıyor, tartışacağımız konuyu belirliyor ve ondan sonra işe koyuluyorduk ki, aman aman. geçen ne oldu, yanlış aksettirmeyeyim, hah kahve makinesinin kullanımı üzerine bir uyarı aldım. yahu o mesele nasıl oldu da dinozorlara geldi inanın bende bilmiyorum. en son niye yok oldukları üzerine konuşurken bulduk kendimizi. esasen bu işler keyifli işler. üslup mühim. birde karşınızdaki insanı iyi tanımanız lazım. misal biz biliyoruz ki, herhangi bir mevzuda iki lafın belini kırıyorsak, o mevzunun üzerine 3256 konu daha konuşulacak ve en sonunda da gülmeye başlayacağız.

yani öyle işte... çokta sıkmayın böyle şeylere canınızı. güzel güzel argüman sunun birbirinize, ağzınızı korkak alıştırmayın. ha işin içine hakaret vesaire giriyorsa zaten bir arada olmanız saçma demektir. böyle bir saçmalığın içerisinde de, ilişki ve iletişimde ideali yakalama çabasına girmek, ornitorenk'e muz yedirmeye benzer. yalnız ornitorenk'te enteresan yaratık, şimdi kalkar o muzu yer biz rezil oluruz. efendi gibi atalarımızın yaptığı benzetmeye döneyim ben iyisi mi; deveye hendek atlatmaya çalışmayın özetle.

ya da atlatmaya çalışın, deve de o hendeği atlar mı ki acaba? ya azimli bir deveyse? işte böyle böyle mevzular ikircikleniyor. oradan oraya, oradan oraya derken, konu özünden sapıyor. yapmayın işte şöyle şeyler. efendi efendi argümanınızı sunun. sunum kalitesi önemli, daha önce sunum yapmadıysanız, onu da bir zahmet araştırın. bu işlere baştan kafa yormayınca sonra böyle başlıklar oluşuyor. o bana şunu dedi, bu bana şöyle etti, öbürü de yiyin birbirinizi ete para vermeyin dedi falan filan fişman. yalnız et fiyatları da aldı başını gitti. o öneride pek fena gözükmedi şimdi gözüme. ama hiçbiriniz beni tartışmanın özünden koparamayacaksınız. inatla eksende kalmaya çalışıyorum gördüğünüz gibi. ayrıca bu çabalarınızı da esefle kınıyorum. sizi bu tartışmayı sulandırmaktan men ederim! kendinize gelin biraz yahu!
devamını gör...
kimler açıyor bu başlıkları.
devamını gör...
zaten sunduğu argümanlar mantıklı gelse tartışmazsın, de mi? tartışmamak için, iki kişininde aynı bakış açısına sahip olması gerekir, de mi? eğer çok saçma geldiyse söylediği sana, o telaffuz etmeden anlamanı beklediği bir şeyler vardır, dikkatli bak.
devamını gör...
kime göre neye göre?
devamını gör...
bu tarz başlıkları görünce tepkim şu şekilde oluyor:

devamını gör...
yazılanlarda bazı haklı noktalar olsa da kadınlarla olan bağlantısını çözemedim ben. mevzubahis durumların kadına özgü olduğunu hiç zannetmiyorum. çünkü aynı bu şekilde olan dünya kadar erkek tanıyorum. ha eğer siz bu kişilere erkek olarak değil de "meriç" olarak görürseniz, o aynı mantıksız argümanı siz de sunmuş olursunuz.

bu tamamen kişilikle alakalı bir durum sayın dostlar. bu tür sözüm ona sosyolojik tahliller ile herhangi bir mantıklı sonuca varamazsınız. yanlış bir genelleme yapıldığını düşündüğüm başlıktır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kadınların tartışmalarda mantıklı argümanlar sunmaması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim