bir tür savunma mekanizması. her şeyi iyiye yorup ileride üzülmektense kötü olanlarını da ruha işlemek. kötümserlikle arasında çok ince bir çizgi vardır. karamsarlığı uzun yıllar boyu benimseyen bir birey için (bkz: şüphe tek gerçektir).
devamını gör...
sadece kaleminizin karamsar olması durumuda var elbet.

alın yazgısına ince bir sitem.

çok görmeyin bence.
çünkü kalemi kara olupda kelamı rengarenk insanlar var bu dünyada.
devamını gör...
poliyannaciliktan iyidir.. adamın ayakları yere basiyordur.
devamını gör...
depresyondaki birinde görülebilen, ümitsizlikle birlikte negatifliğe eğilimli olma hali.
devamını gör...
sahte olumlamadan iyidir. gerçekleri kabullenmek yaşamdan zevk almanın sırrıdır.
devamını gör...
yaşamdan zevk almanın sırrı falan değildir. henüz belirsiz olan bir şeyi olumsuza yormanın faydası nedir anlatsanıza? yeraltı edebiyatından alıntı paylaşıp her şey b*k gibi diye sızlanmak özgürlüğünüz olabilir ama zararınızadır. zira gelecek belirsizdir. çabalar iseniz bir yere ulaşırsınız. ayrıca ayağı yere basan insan karamsar değildir, temkinlidir.
devamını gör...
hevesleri kursağına dizilmiş insanların ruh halidir.

öyle, bir günde karamsar olmaz insan. hiçbir işi rast gitmemiş, neye heves ettiyse kursağında kalmış ve sonunda her şeye karamsar bakan bir insan haline gelmiştir.
devamını gör...
dipsiz bir kuyudur düştükçe düşersin. akabinde göğün rengini unutursun. artık her şey için çok geçtir. düşmeyin.
devamını gör...
karamsarlık değil de kendini en kötüsüne hazırlamak diyelim.hayal kırıklığına uğramamak için yani..
devamını gör...
hava nuri bilge ceylan olunca bir karamsarlık çöküyor. bir de ortada hiçbir sebep yokken pazar akşamüstleri bir kararıyorum.
devamını gör...
belirsiz her duruma karşı karamsar olmak süreç sonuçlanana kadar insanın ruhunu emerken, pollyanacılık oynamakta sürecin sonunda hayal kırıklığına sebep olabileceğinden beklenti içinde olduğumuz durumlara karşı objektif olabilmek yararımıza olur.
devamını gör...
insana hiçbir şekilde iyi gelmeyen ve negatif enerjinin baş kaynağı olan şey
devamını gör...
uçuruma uzun süre bakarsanız, uçurumda size bakmaya başlar. der nietzsche. karamsarlık dipsiz bir kuyu bakmayın sevgideğer arkadaşlarım.
devamını gör...
ara sıra çöküyor. ortada karamsar olmayı gerektirecek hiçbir sebep yokken bakıyorum aniden karamsar olmuşum. saatlerce o ruh hali içinde debelendiğim oluyor. yahu kendine gel diyerek dürtüklesem de kendimi kar etmiyor.

spor yapmak ve dans etmek bu tür sebepsiz karamsarlıkları dağıtmada işe yarar kurtarıcılarım. bir sonraki karamsarlık sürecinde görüşmek üzere.
*
devamını gör...
iyimser olmak için hiçbir neden bulamamaktan kaynaklanan intihar kokulu garip durum.
devamını gör...
son zamanlarda ruhumu emen şey. hayata ne kadar pozitif bakmaya çalışsam da olmuyor. oyun, film, yemek gibi suni şeylerle yaşadığım kısa süreli mutluluklar dışında mutsuz olmama sebep oluyor.
devamını gör...
yeni normal.
devamını gör...
uzun zamandır uğramayan, uğradığında da hayata karşı yanıltmaktan, geri düşürmekten başka işlev üstlenmeyen boş gerçek dışı duygudurum.
devamını gör...
çocukken aileden öğrenilir, büyüyünce bu duygudan sıyrılmak için saçma sapan yöntemlere dünyanın parasını döker de başaramazsın.

çünkü ana dilin odur, mutlu olmaya çalışmaksa alfabesi farklı yeni bir dil öğrenmek...
devamını gör...
an itibari ile sahip olduğum şeydir.
ama umutluymuş, her şey yolundaymış gibi davranmaya devam ediyorum. çünkü şu an etrafımdakilerin ihtiyaç duyduğu şey bu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"karamsarlık" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim