1.
vinci yöresinden leonardo anlamına gelen, rönesans döneminin en bilinen sanatçılarından birisidir. medici ailesi için çalışmış, suikastçi ezio auditore da firenze'ye yardım etmiştir.

iki eliyle aynı anda yazı yazabildiği ve yazılarını yansıma yazısı olarak yazdığı bilinmektedir.

vejetaryendir.

hakkında yapılmış en güzel yapımlardan birisi, starz'ın yaptığı da vinci's demons'tır.
devamını gör...
2.
1452 - 1519 yılları arasında yaşamış italyan ressam, heykeltraş, mühendis, mimar, matematikçi, kaşif, anatomist ve bir sürü daha şey daha.

bana kalırsa dünya üzerinde yaşamış en zeki insan. medicilerin himayesine girmesi ile birlikte çalışmaları ivme kazanmış, mona lisa, the last supper, vitruvian man gibi efsaneleri insanlık tarihine kazandırmıştır.

ayrıca notlarını tersten yazmak gibi bir huyu vardı.

popüler kültürün bir parçası olan da vinci şifresi isimli romanda, illuminati denen gizli örgütün liderliğini yaptığı öne sürülmüştü.

(bkz: zaman makinesi icat edilse tanışılacak insanlar)
devamını gör...
3.
maymun iştahlıdır, tek bir konuya odaklanamamış her şeye saldırmıştır. yaşadığı devir bunu gerektirmiştir.
devamını gör...
4.
mona lisa tablosu sayesinde bir dönem hakkında yazılan her şeyi okuduğum şahsiyet.
devamını gör...
5.
la semplicita e la sofisticazione finale sözünün sahibidir. yani, basitlik/sadelik en büyük sofistikasyondur aslında der.
iş mimarlığa ve mühendisliğe gelince mimar sinan, kendi sözüne kendisinden bile daha çok yaklaşabilmiş bir dehadır.
devamını gör...
6.
sayısız alanda çalışmalar yapmış olan da vinci hakkında şöyle ilginç bilgiler de vardır ;

- kafese kapatılan kuşları serbest bırakmak satın için alıp doğaya salardı.

- aynı anda bir eliyle yazı yazarken diğer eliyle resim çizebilirdi.

- mona lisa'nın dudaklarını çizmesi tam 10 yılını almış.

- kendisi vejetaryendi.
devamını gör...
7.
ikinci bayezid'e cenova'dan kalkan bir gemi vasıtasıyla ulaştırdığı, likardo usta'dan diye arşivlenen, osmanlı'dan iş talep ettiği bir mektubu vardır:

''ben kulunuz değirmen konusunu düşündüm ve tanrı'nın inayeti ile suya gerek kalmadan, sadece rüzgardan güç alan bir değirmen yapmanın yolunu buldum. şükürler olsun ki, gemilerden ip ya da halat kullanmadan, sadece kendi kendine devir yapan bir hidrolik makine kullanarak, su çıkarmanın yolunu bulmayı tanrı bana nasip etti.

ben kulunuz, istanbul'dan galata'ya uzanan bir köprü yapmak istediğinizi, yapabilecek biri bulunamadığı için köprüyü yapamadığınızı duydum. ben kulunuz nasıl yapılacağını biliyorum. köprüyü bir bina kadar yüksek yapacağım. çok yüksek olduğu için, üzerinden kimse geçmeye razı olmayacak. öyle bir köprü yapacağım ki, yelkenleri fora olsa bile, bir gemi altından geçebilecek. isteyenleri anadolu kıyısına geçirecek bir asma köprü yapacağım. tanrı sizi bu sözlere inandırsın. bu kulunuzun, her zaman hizmetinizde olduğunu bilin."

edit ve not: aslında sanata ve malzemesi dine karşı bir tutkusu yoktu. sanat onun cebini dolduruyordu, onu asıl tatmin eden şey bilimdi. bir bilim aşığıydı, mühendisti.
devamını gör...
ustası verrocchio'nun baptism of christ (1472 civarı) eserinde sol alt köşedeki kıvırcık saçlı, isa'nın kaftanını tutan meleği da vinci çizmiştir.
vasari diyor ki, verrocchio da vinci'nin çizim yeteneğine erişemeyeceğini farkettiği için bir daha asla resim çizmemiş.
--- alıntı ---

verrocchio had already done the main work. leonardo painted an angel who was holding some garments; and despite his youth, he executed it in such a manner that his angel was far better that the figures painted by verrocchio. this was the reason why andrea would never touch colours again, he was so ashamed that a boy understood their use better than he did. ”

--- alıntı ---
tanım: rönesans adamı.
bir tane de kitap önereyim. (bkz: serge bramly-leonardo da vinci)
devamını gör...
şifreleri olan beyefendidir kendisi.
devamını gör...
10.
rönesans döneminde yaşamış italyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır.
devamını gör...
11.
italyan rönesans ressamı. eşcinsel olduğu için engizisyon mahkemesinde yargılanmış. çok ünlü mona lisa tablosunda aslında iki portre olduğu ve o portrelerden birinde eşcinsel sevgilisi olduğu tartışılır yıllardır.
devamını gör...
12.
çağının tek dehası.
solakların başının üstünde yeri olan adam.1452 yılında floransanın vinci kasabasında doğdu.annesiz yetişti.falan filan.acıların çocuğu olmadı ama.bilim adamı, doktor, mimar hatta yalanım yok yönetmenlik bile yaptı.eğer o dönemde petrol olsaydı helikopter icat edip uçaracağını bilmeyen yoktur.
devamını gör...
13.
"ben kepçeyi alırım leonardo da vinci" gibi esprilere alet olmuş, rönesans döneminin italyan ressamı.
devamını gör...

leonardo'yu, bu büyük sanatçıyı anlamaktan çağdaşlarını alıkoyan ne olmuştu acaba? yeni bir müzik aleti yapıp il moro lakabıyla tanınmış milano dükü lodovico sforza'nın sarayına lavtacı göreviyle atanmasını sağlayan ya da düke o yadırgatıcı
mektubu yazıp inşaat ve savaş mühendisliği alanındaki becerilerinden ötürü kendini övmesine yol açan yetenek ve bilgilerindeki çok yönlülük değildi bu neden; çünkü tek kişide çeşitli becerilerin bir araya toplanmasında, rönesans dönemi için kuşkusuz yadırganacak bir taraf yoktu. gerçi leonardo en seçkin örneklerinden biriydi bu kişilerin; ama doğanın dış görünüm bakımından kendilerine biraz eli sıkı davrandığı, dolayısıyla yaşamın dış biçimlerini hiç önemsemeyen ve kasvetli ruh durumlarından ötürü insanlarla düşüp kalkmaktan kaçan dahi tiplerden de değildi. boylu bosluydu leonardo; endamlı bir vücudu, eksiksiz
güzellikle donatılmış bir yüzü, olağanüstü fiziki bir gücü vardı; insanlarla görüşüp konuşmalarından büyüleyici bir etki taşardı; söz ustasıydı; şen ve herkese karşı nazikti. çevresindeki nesnelerin güzelliğine tutkundu. görkemli giysilerden hoşlanır, yaşayış biçiminde inceliklere önem verirdi. ressamlığa ilişkin incelemesinin, hayatın tadını çıkarmadaki yeteneği için ilginç bir yerinde bu sanatı kardeş sanatlarla karşılaştıran leonardo, heykeltraşın çalışmasındaki güçlükleri sayıp döker; "bakarsınız, yüzü baştan aşağı sıvaşıktır, mermer tozuyla pudralanmıştır iyice; öyle ki, kendisini bir fırıncı sanırsınız. üstü başı küçük mermer parçacıklarıyla tepeden tırnağa örtülmüştür; öyle ki, kar yağmış dersiniz üzerine. ayrıca, yattığı yer mermer kıymıklarından ve mermer tozundan geçilmez. ressamda ise bunun tam karşıtıdır durum ... çünkü ressam büyük rahatlıkla yapıtının karşısına geçer, güzelim bir giysi giymiştir, gönül okşayan boyalara daldırdığı tüy kadar hafif fırçasını tuvalde sağa sola gezdirir. dilediği gibi giyinip kuşanır. yatıp kalktığı yere gelince, güler yüzlü resimlerle bezenmiştir ve ışıl ışıl parıldar temizliğinden. çokluk evine konuklar gelir, sazlar çalınıp güzel güzel kitaplar okunur; çekiç
seslerine ve benzeri gürültülere yer yoktur burada, çalınıp söylenen eserler büyük bir zevkle dinlenir.


--- alıntı ---

sanat ve sanatçılar üzerine

--- alıntı ---


sigmund freud
devamını gör...
aynı anda bir eliyle yazıp, diğer eliyle de resim yapabilme yeteneğine sahipti.
devamını gör...
ambidextrous yeteneğine sahip bir filozoftur.
devamını gör...
dünyanın gördüğü en büyük dahilerden biridir.
resimle birlikte saymakla bitiremeyeceğimiz bilim dallarıyla uğraşmıştır, uğraşmış dediğim de “insan anatomisi” adlı kitabı tıp tarihinin en güzel anatomi kitaplarından biridir. *
fakat çok fazla şeye merak saldığı ve bir işe daha başlarken sonunu düşündüğü için çoğu eseri yarımdır.
hayatı boyunca michelangelo tarafından kıskanılmıştır.
ömrünün sonlarına doğru “meryem, çocuk isa ve st anne” eserini yaparken sağ eline felç inmiştir.
devamını gör...
1516'da fransa kralı birinci françois'nın daveti üzerine amboise şehrinde kendisine tahsis edilen clos lucé'ye yerleşen, kralın baş ressamı, mimarı, mühendisi gibi ünvanlarla ömrünün son üç yılını burada geçirip 1519'da hayata gözlerini yuman sanatçı.
devamını gör...
tanırım iyi çocuktur.
devamını gör...
ressam kişiliğinden çok mühendis kişiliğinin ön planda olmayışı insanı dehşete düşürür. tablolarından çok defterlerindeki eskizlerine bayılırım. ben uydurmadıysam makası bulan da oydu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"leonardo da vinci" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim